Τζούντο – Tymen Grand Slam: «Ζέσταμα» για τη μάχη της Αστάνα

Tymen, Ρωσία– Στη Σιβηρία και συγκεκριμένα στην πόλη Tymen συγκεντρώθηκαν 312 τζουντόκα από 53 χώρες στο σημαντικό τουρνουά Grand Slam που πραγματοποιήθηκε με σκοπό την καλύτερη προετοιμασία ενόψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, τον ερχόμενο Αύγουστο, στην Αστάνα.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-48κ.: Το πρώτο μετάλλιο της διοργάνωσης το κατέκτησε η Ισπανίδα Julia Figueroa, η οποία χρειάστηκε να κερδίσει τρεις Ρωσίδες για να φτάσει στην κορυφή του βάθρου.

Στον προκριματικό γύρο επικράτησε με shido της Alesya Kuznetsova, ενώ στον ημιτελικό κέρδισε την Irina Dolgova με yuko λίγο πριν το τέλος του 5λέπτου. Στον τελικό απέναντι στην Kristina Rumyantseva η Ισπανίδα μπήκε πιο επιθετικά και με ippon κατάφερε να πάρει το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε Grand Slam.

Αποτελέσματα

1.Julia Figueroa (Ισπανία) 2.Kristina Rumyantseva (Ρωσία) 3.Irina Dolgova (Ρωσία)

3.Alesya Kuznetsova (Ρωσία)

-52κ.: Η 33χρονη Joana Ramos συνεχίζει να αψηφά όλα τα προγνωστικά και συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Η τζουντόκα από την Πορτογαλία μπορεί να αιφνιδιάστηκε στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Γερμανίδα Maria Ertl, η οποία ξεκίνησε δυνατά με ένα waza-ari, όμως η Ramos απάντησε επίσης με waza-ari, ενώ στη συνέχεια με ένα osae-komi-waza πήρε τη νίκη με ippon.

Ο 33χρονη τα βρήκε δύσκολα και στα ημιτελικά όπου πήρε τη νίκη στο golden score επικρατώντας της Φινλανδής Jaana Sundberg με yuko, ενώ στον τελικό κέρδισε την κάτοχο του χρυσού μεταλλίου στους Ασιατικούς Αγώνες, την Κινέζα Yingnan Ma με waza-ari το οποίο σημείωσε 40 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του τελικού.

1.Joana Ramos (Πορτογαλία) 2.Yignan Ma (Κίνα) 3.Mareen Kraeh (Γερμανία)

3.Roni Schwartz (Ισραήλ)

-57κ.: Στη συγκεκριμένη κατηγορία έλαμψε το άστρο της 19χρονης Tsukasa Yoshida. Η τζουντόκα από την Ιαπωνία πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση επικρατώντας στον τελικό της νούμερο 1 στον κόσμο της Ρουμάνας Corina Caprioriou με yuko το οποίο σημείωσε πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού.

Νωρίτερα η Yoshida είχε επικρατήσει στον ημιτελικό της Καναδής Cathrine Beauchmin-Pinard σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στο golden score με yuko.

1.Tsukasa Yoshida (Ιαπωνία) 2.Corina Caprioriou (Ρουμανία) 3.Cathrine Beauchmin-Pinard (Καναδάς)

3.Sanne Verhagen (Ολλανδία)

-63κ.: Υπόθεση Μογγολίας! Στον τελικό είχαμε «εμφύλιο» μεταξύ της Muhkhzaya Tsedevsuren και της Tserennadmid Tsend-Ayush με την πρώτη να φτάνει στο χρυσό μετάλλιο με shido και την Tsend-Ayush να δέχεται τρεις παρατηρήσεις.

Εκτός τελικού έμεινε η Ισραηλινή και παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2013 Yarden Gerbi, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο μαζί με την Βρετανή Alice Schlesinger.

1.Muhkhzaya Tsedevsuren (Μογγολία) 2.Tserennadmid Tsend-Ayush (Μογγολία) 3.Yarden Gerbi (Ισραήλ)

3.Alice Schlesunger (Μ.Βρετανία)

-70κ.: Σε αυτή την κατηγορία κυριάρχησε το μεγάλο όνομα το οποίο δεν είναι άλλο από την Haruka Tachimoto. Η Ιαπωνία πανηγύρισε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο, με την 24χρονη να δείχνει ότι είναι απόλυτα έτοιμη για το παγκόσμιο της Αστάνα.

Η Tachimoto, στον τελικό αντιμετώπισε την Ισραηλινή Linda Bolder την νικήτρια του Grand Slam στο Παρίσι, η οποία όμως ηττήθηκε με ippon 2:25 μετά την έναρξη του αγώνα.

1.Haruka Tshimoto (Ιαπωνία) 2.Lind Bolder (Ισραήλ) 3.Szaundra Diedrich (Γερμανία)

3.Kelita Zupancic (Καναδάς)

-78κ.: Η Ολλανδή Guusje Steenhuis βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και φροντίζει να το δείχνει στα τελευταία τουρνουά. Η κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους πρόσφατους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, κατάφερε να επικρατήσει με shido της Ruika Sato και να βάλει το όνομά της μέσα στα φαβορί του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Στον ημιτελικό η Steenhuis είχε κερδίσει ακόμη μια τζουντόκα από την Ιαπωνία, την Shori Hamada και πάλι με shido. Στο βάθρο ανέβηκε και η Γερμανίδα Luise Malzahn.

1.Guusje Steenhuis (Ολλανδία) 2.Ruika Sato (Ιαπωνία) 3.Shori Hamada (Ιαπωνία)

3.Luise Malzahn (Γερμανία)

+78κ.: Στα βαρέα βάρη, η Κινέζα Sisi Ma ήταν η μεγάλη νικήτρια επικρατώντας στον τελικό της «χρυσής» νικήτρια στο Grand Slam στο Τόκιο, Nami Inamori. Η Κινέζα μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα προσπαθώντας να πάρει το προβάδισμα με ένα harai-goshi, με την Inamori να αμύνεται με εξαιρετικό τρόπο, όμως η Ma ένα λεπτό πριν το φινάλε πήρε τη νίκη χάρη σε ένα yuko.

1.Sisi Ma (Κίνα) 2.Nami Inamori (Ιαπωνία) 3.Jasmin Kuelbs (Γερμανία)

3.Song Yu (Κίνα)

ΑΝΔΡΕΣ

-60κ.: Ο Ιάπωνας και κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στην περσινή διοργάνωση, Shinji Kido, διατήρησε τα κεκτημένα, ενώ παράλληλα χάλασε το «πάρτι» του Βρετανού Ashley McKenzie, ο οποίος δύο ημέρες νωρίτερα έκλεισε τα 26.

Ο Kido ήταν καλύτερος με τον McKenzie να μην δίνει χώρο στον Ιάπωνα. Ωστόσο, ο Kido κατάφερε να «λυγίσει» τον 26χρονο με ippon κατακτώντας για δεύτερη σερί χρονιά το χρυσό μετάλλιο.

1.Shinji Kido (Ιαπωνία) 2.Ashley McKenzie (Μ.Βρετανία) 3.Aibek Imashev (Καζακστάν)

3.Askhat Telmanov (Καζακστάν)

-66κ.: Ένας ακόμη Ιάπωνας, ο Tomofumi Takajo, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -66κ. Ο Takajo συνάντησε στον τελικό την ευχάριστη έκπληξη των αγώνων, τον Gabit Yessimbetov.

Ο τζουντόκα από το Καζακστάν και νούμερο 206 στον κόσμο, θα είναι αναμφίβολα ένα από τα «όπλα» της χώρας του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα σε λίγες εβδομάδες, καθώς έβαλε δύσκολα στον Ιάπωνα από τον οποίον ηττήθηκε με waza-ari. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε τόσο ο Altansukh Dovdov (Μογγολία), όσο και ο Ρώσος Yakub Shamilov (Ρωσία).

1.Tomofumi Takajo (Ιαπωνία) 2.Gabit Yessimbetov (Καζακστάν) 3.Altansukh Dovdov (Μογγολία)

4.Yakub Shamilov (Ρωσία)

-73κ.: Η στιγμή για το πρώτο χρυσό της Ρωσίας. Ο Uali Kurzhev, μετά από έναν γεμάτο τελικό κόντρα στον Γάλλο Guillaume Chine κατάφερε να επικρατήσει με yuko το οποίο σημείωσε 90 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του τελικού. Η Ρωσία πανηγύρισε και το χάλκινο μετάλλιο με τον Musa Mogushkov, ενώ δίπλα του στάθηκε ο Γερμανός Igor Wandtke.

Στη συγκεκριμένη κατηγορία αγωνίστηκε και ο Γιώργος Αζωίδης, ο οποίος αρχικά ξεπέρασε το εμπόδιο του Βέλγου Sami Chouchi με 2 yuko, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και με τον Nyam-Ochir Sainjargal χάνοντας με ippon μένοντας εκτός συνέχειας.

1.Uali Kurzhev (Ρωσία) 2.Cuillaume Chaine (Γαλλία) 3.Musa Mogushkov (Ρωσία)

3.Igor Wandtke (Γερμανία)

-81κ.: Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την οικοδέσποινα χώρα ήρθε στην αμέσως επόμενη κατηγορία με τον Ρώσο Ivan Vorobev να επικρατεί στον τελικό του «χάλκινου» ολυμπιονίκη Antoine Valois-Fortier με shido.

Στην 3η θέση βρέθηκαν δύο Γερμανοί, οι Sven Maresch και Alexander Wieczerzak οι οποίοι βγήκαν νικητές από τους τελικούς των repechage κόντρα στους Ρώσους Aslan Lappinagov και Sirazhudin Magomedov.

Μάλιστα ο Aslan Lappinagov ξεκίνησε την πορεία του επικρατώντας του Έλληνα τζουντόκα, Αλέξη Ντανατσίδη τον οποίον και κέρδισε σημειώνοντας 2 yuko και 1 waza-ari.

1.Ivan Vorobev (Ρωσία) 2.Antoine Valois-Fortier (Καναδάς) 3.Sven Maresch (Γερμανία)

3.Alexander Wieczerzak (Γερμανία)

-90κ.: Ο 20χρονος Mashu Baker κέρδισε το δεύτερο συνεχόμενο Grand Slam κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην καριέρα του Ιάπωνα. Στον τελικό επικράτησε του παγκόσμιου πρωταθλητή (juniors) και μια από τις μεγάλες ελπίδες της Ρωσίας, τον Magomed Magomedov τον οποίον κέρδισε με ένα yuko που σημείωσε 90 στα 90 δευτερόλεπτα του τελικού.

Στο βάθρο βρέθηκαν ακόμη δύο συμπατριώτες του Magomedov, οι Khusen Khalmurzaev και Kazbek Zankishiev, οι οποίοι κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

1.Mashu Baker (Ιαπωνία) 2.Magomed Magomedov (Ρωσία) 3.Khusen Khalmurzaev (Ρωσία)

3.Kazbek Zankishiev (Ρωσία)

-100κ.: Ο Σουηδός Martin Pacek έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση επικρατώντας σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση, κερδίζοντας στον τελικό τον Λετονό Jevgenjis Borodavko με yuko. Την 3η θέση στην κατηγορία πήρε ο Γερμανός Richard Frey, αλλά και ο Βέλγος Toma Nikiforov.

1.Martin Pacek (Σουηδία) 2.Jevgenjis Borodavko (Λετονία) 3.Richard Frey (Γερμανία)

3.Toma Nikoforov (Βέλγιο)

+100κ.: Ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο για την Ιαπωνία, αυτή τη φορά με τον Hisayoshi Harasawa, ο οποίος κέρδισε στον τελικό τον Ρώσο Aslan Kambiev. Ο Harasawa μπήκε εντυπωσιακά στο τατάμι και σημειώνοντας ένα yuko στα 53 δευτερόλεπτα, αλλά και ένα ippon στο 1:34 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

1.Hisayoshi Harasawa (Ιαπωνία) 2.Aslan Kambiev (Ρωσία) 3.Soslan Bostanov (Ρωσία)