Τζούντο – Judo WCH: Ο Ηλίας Ηλιάδης στη μάχη για ένα ακόμη μετάλλιο

Αστάνα, Καζακστάν– Πρεμιέρα είχαμε σήμερα στην Αστάνα όπου διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο με τη συμμετοχή όλων των μεγάλων ονομάτων. Ανάμεσά τους  βρίσκεται φυσικά και ο Ηλίας Ηλιάδης, ο κάτοχος του τίτλου και ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής.

Ο Έλληνας τζουντόκα θα προσπαθήσει να προσθέσει ακόμη ένα μετάλλιο στη πλούσια συλλογή του στην οποία μετράει 14 μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες, Παγκόσμια πρωταθλήματα, Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, Ευρωπαϊκούς Αγώνες και Μεσογειακούς Αγώνες.

Ο Ηλιάδης έχει ανέβει στην κορυφή του κόσμου τρεις φορές στην καριέρα του, με την πιο πρόσφατη να είναι πέρσι στο Chelyabinsk (Ρωσία), ενώ τα προηγούμενα δύο ήταν το 2010 στο Τόκιο και το 2011 στο Παρίσι.

Ωστόσο, εκτός από τον «Mr Ippon», στο τατάμι του Alau Ice Arena θα πατήσουν και οι Γιάννης Παπαχριστίδης (-60κ.), Γιώργος Αζωίδης (-70κ.), Ρομάν Μουστόπουλος (-81Κ.), Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) και Ελισάβετ Τελτσίδου (-60κ.).

Πρώτος από την ελληνική αποστολή που αγωνίστηκε ήταν ο Γιάννης Παπαχρηστίδης στην κατηγορία των -60κ. με τον Έλληνα αθλητή να μένει εκτός συνέχειας, παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέλαβε, χάνοντας στον πρώτο γύρο από τον Κορεάτη In-Hyuk Choi.

O Παπαχρηστίδης, στην δεύτερη συμμετοχή του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κορεάτη, ο οποίος όμως κατάφερε να ισορροπήσει και στη συνέχεια να γίνει πιο επιθετικός υποχρεώνοντας τον διαιτητή της αναμέτρηση να…μοιράζει παρατηρήσεις στον Έλληνα τζουντόκα, ο οποίος έμεινε και εκτός διοργάνωσης.

Επόμενη ελληνική συμμετοχή είναι αυτή του Γιώργου Αζωίδη, ο οποίος θα αγωνιστεί την ερχόμενη Τετάρτη (26.08) κόντρα στον Ιβοριανό Jean Pierre Adingra, ο οποίος θα είναι ο πρώτος του αντίπαλος για την προκριματική φάση.

Στον πρώτο όμιλο, όπου συμμετέχει ο Έλληνας τζουντόκα, δεσπόζει το όνομα του Ισραηλινού και κάτοχου του χρυσού μεταλλίου στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, Sagi Muki, αλλά και αυτό του έμπειρου Βέλγου Dirk van Tichelt.

Τα πρώτα μετάλλια

Η πρώτη κατηγορία που μπήκε στο τατάμι ήταν αυτή των -48κ. στις γυναίκες με την Paula Pareto να γράφει τη δική της ιστορία καθώς κατάφερε να στεφθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Η τζουντόκα από την Αργεντινή επικράτησε στον τελικό της δύο φορές παγκόσμιας πρωταθλήτρια, Haruna Asami στις παρατηρήσεις ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Ωστόσο το πρώτο μετάλλιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ήταν το χάλκινο που κατέκτησε στον πρώτο τελικό των repechage, η Κορεάτισα Jeong Bo Kyeong, η οποία επικράτησε της Ουκρανής Maryna Cherniak.

Η Ουκρανή μπήκε καλύτερα στον μικρό τελικό απειλώντας την Jeong, η οποία όμως με ένα εξαιρετικό kata-guruma επικράτησε με ippon κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στο βάθρο την ακολούθησε η κάτοχος του τίτλου Ami Kondo, η οποία επιβλήθηκε της Βραζιλιάνας Nathalia Brigida με ippon 1:46 μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Η μεγάλη απογοήτευση της κατηγορίας ήταν η Munkhbat Urantsetseg (Μογγολία) με την νούμερο 1 στον κόσμο να μένει εκτός διοργάνωσης μετά την ήττα της στον δεύτερο γύρο από την μετέπειτα φιναλίστ Haruna Asami.

Αποτελέσματα (-48κ.)

1. Paula Pareto (Αργεντινή) 2. Haruna Asami (Ιαπωνία) 3. Bo Kyeong Jeong (Κορέα) 3. Ami Kondo (Ιαπωνία) 5. Nathalia Brigida (Βραζιλία) 5. Maryna Cherniak (Ουκρανία) 7. Eva Csernovicski (Ουγγαρία)

7. Munkhbat Urantsetseg (Μογγολία)

Ιδανική αρχή για Καζακστάν

Στην κατηγορία των -60κ., που συμμετείχε, όπως αναφέραμε και πιο πάνω και ο Γιάννης Παπαχρηστίδης, το Καζακστάν πανηγύρισε δύο μετάλλια, καθώς Yeldos Smetov και Rustam Ibrayev αναμετρήθηκαν στον τελικό με τον πρώτο να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στις λεπτομέρειες με shido.

Η μεγάλη έκπληξη ωστόσο ήρθε στον πρώτο τελικό των repechage με τον παγκόσμιο πρωταθλητή (junior) τον Ιάπωνα Toru Shshime να σημειώνει ένα τέλειο ippon απέναντι στον κάτοχου του χάλκινου μεταλλίου στο Λονδίνο, του Βραζιλιάνου Felipe Kitadai.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Κορεάτης Won-Jin, ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι απέναντι στον κάτοχο του τίτλου, Boldbaatar Ganbat (Μογγολία) με yuko. Αξίζει να σημειώσουμε ότι από την διοργάνωση απουσίαζε ο νούμερο 1 στον κόσμο Orkhan Safarov (Ουκρανία).

Αποτελέσματα (-60κ.)

1. Yeldos Smetov (Καζακστάν) 2. Rustam Ibrayev (Καζακστάν) 3. Won Jin Kim (Κορέα) 3. Toru Shishime (Ιαπωνία) 5. Boldbaatar Ganbat (Μογγολία) 5. Felipe Kitadai (Βραζιλία) 7. In Hyuk Choi (Κορέα)

7. Diyorbek Urozboev (Ουζμπεκιστάν)