Τζούντο – Αποκλεισμός για τον Νταβίντ Καρακλίδη στην κατηγορία των -100κ.

Με τη συμμετοχή του Νταβίντ Καρακλίδη στην κατηγορία των -100κ. ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της Εθνικής ομάδας τζούντο (στα ατομικά) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21 που διεξάγεται στην πόλη της Λιουμπλιάνας.

Ο Καρακλίδης αγωνίστηκε σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο (δεύτερο) όπου συμμετείχαν αρκετά δύσκολοι αντίπαλοι, όπως ο Βέλγος Toma Nikiforov που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Gabriel Souza (Βραζιλία), Sjors Riddersma (Ολλανδία), Nelson Suarez Lopez (Βενεζουέλα), Benjamin Stoffel (Σουηδία), Rokas Simonis (Λιθουανία), Hayitjon Temirov (Ουζμπεκιστάν) και Onier Blanco Gonzalez (Κούβα) συμπλήρωναν το γκρουπ με τον Έλληνα τζουντόκα να αντιμετωπίζει στον πρώτο αγώνα τον Souza.

Ο Βραζιλιάνος μπήκε από την αρχή δυνατά προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Καρακλίδη, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο Έλληνας αθλητής, ισορρόπησε την κατάσταση, μετά τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, όμως ο Souza κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 2:50 με ippon αφήνοντας τον Καρακλίδη εκτός συνέχειας.

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία πήγε στον Καναδό Kyle Reyes, ο οποίος στον τελικό επικράτησε του Κορεάτη Leehyn Kim. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Toma Nikiforov (Βέλγιο) και Ryuko Ogawa (Ιαπωνία), οι οποίοι επιβλήθηκαν στους τελικούς των repechage των Aibek Serikbayev (Καζακστάν) και Slobodan Dorda (Βοσνία/Ερζεγοβίνη).

Στην 9η θέση των μεταλλίων η Ελλάδα

Οι εκπληκτικές εμφανίσεις των αθλητών μας και της αθλήτριας μας που είχαν ως αποκορύφωμα ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο, έφεραν την Ελλάδα στην 9η θέση της σχετικής λίστας της διοργάνωσης.

Στην κορυφή βρέθηκε η Ιαπωνία με 12 μετάλλια (3 χρυσά, 4 ασημένια, 5 χάλκινα), αλλά και τρεις θέσεις στην πεντάδα και μια στην επτάδα, ακολούθησε η Ρωσία με τρία χρυσά μετάλλια, ενώ 3η ήταν η Γερμανία με ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα.

Η Ελλάδα κατέλαβε την 9η θέση με ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο και μια θέση στην πεντάδα. Ωστόσο κατάφερε να αφήσει πίσω της μεγάλες δυνάμεις του παγκόσμιου τζούντο, όπως η Βραζιλία (13η θέση), την Ολλανδία (12η θέση), τη Μογγολία (16η θέση) και το Βέλγιο (22η θέσ