Τεράστια προσπάθεια από την Εθνική ομάδα στο τουρνουά της Σόφιας

Κάθε φορά και καλύτεροι. Κάθε τουρνουά κι ένα βήμα παραπάνω. Μπορεί η νίκη να μην ήρθε στο πολύ δυνατό τουρνουά της Σόφιας, όμως το ελληνικό μπάντμιντον κερδίζει συνεχώς εμπειρίες, με στόχο κάποια στιγμή να γίνει ανταγωνιστικό και να κοντράρει μεγάλες δυνάμεις του αθλήματος. Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει οι Έλληνες παίκτες να έχουν παιχνίδια στα πόδια τους και αναμετρήσεις με ισχυρούς αντιπάλους προκειμένου να αποκτήσει εικόνες και παραστάσεις οι οποίες θα τους κάνουν να κοιτάνε στα μάτια την κάθε χώρα.

Τα παραδείγματα είναι πολλά και αρκετά…κοντινά. Βουλγαρία, Σερβία, Τουρκία, χώρες που έχουν παρουσιάσει τεράστια εξέλιξη στο άθλημα, έχοντας όμως συνεχείς παρουσίες σε τουρνουά και αμέτρητα παιχνίδια. Αυτό το παράδειγμα πρέπει να ακολουθήσει και η Ελλάδα (όπως το κάνει τα τελευταία χρόνια) και είναι σίγουρο ότι με δουλειά και υπομονή θα καταφέρει να κερδίσει το στοίχημα.

Μετά το βαλκανικό πρωτάθλημα στο Bourgas η Εθνική μεταφέρθηκε στη Σόφια, για τη πολύ δυνατή διοργάνωση, με τη συμμετοχή χωρών όπως η Γαλλία, Δανία και η Κινεζική Ταϊπέι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλαβε μέρος και στις πέντε κατηγορίες πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις, ενώ από καθαρή ατυχία δεν κατάφερε να φτάσει, σε ορισμένες περιπτώσεις στη νίκη.

Μεγάλες αναμετρήσεις στο απλό Ανδρών

Στην κατηγορία του απλού στους Άνδρες είχαμε συναρπαστικές αναμετρήσεις. Σε μια από αυτές ο Σταμάτης Τσιγκιρδάκης αντιμετώπισε τον Τούρκο Haktan Dogan τον πρώτο γύρο. Ο παίκτης του ΕΑΤΕΚ πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση παρά την ήττα με 2-1 σετ.

Στο πρώτο ο Dogan επικράτησε αρκετά δύσκολα με 21-14, ενώ στο δεύτερο ο Τσιγκιρδάκης ήταν εκπληκτικός φτάνοντας στη νίκη με 21-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ. Ωστόσο στα τρίτο και καθοριστικό σετ χάθηκαν αρκετοί κρίσιμοι πόντοι με αποτέλεσμα να χαθεί και το ματς με 2-1.

Αρκετά άτυχος ήταν στο παιχνίδι του και ο εξαιρετικός Γιώργος Χαραλαμπίδης, ο οποίος κατέβηκε στους αγώνες με ελάχιστη προετοιμασία, ωστόσο κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Yu Hsien Chun (Κινέζικη Ταϊπέι) παλεύοντας και στα δύο σετ, στα οποία κρίθηκε το παιχνίδι με τον Chun να είναι ο νικητής με 21-16, 21-18. Αξίζει  να σημειώσουμε ότι ο Chun έχει περάσει ήδη στους «8» και πάει για το μετάλλιο.

Τον δυνατό Ουκρανό Andriy Zinukhov κλήθηκε να αντιμετωπίσει ο Γιώργος Γάλβας. Ο παίκτης του Ρούπελ στο πρώτο σετ έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ χάνοντας τελικά με 21-6, όμως στο δεύτερο σετ ήταν εξαιρετικός βάζοντας δύσκολα στον Zinukhov, ο οποίος όμως επικράτησε και πάλι με 21-13.

Δύσκολη κλήρωση είχε και ο Πέτρος Τέντας, ο οποίος αντιμετώπισε τον, επίσης, Ουκρανό και παράλληλα το νούμερο 3 του ταμπλό Artem Pochtarev. Ο Τέντας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε καμία περίπτωση το ρυθμό του Ουκρανού, που πήρε το πρώτο σετ με 21-1. Στο δεύτερο ο παίκτη του ΟΑΓΩ προσπάθησε να μπει μέσα στο παιχνίδι, όμως ο Pochtarev, που έφτασε εύκολα μέχρι τα προημιτελικά, επικράτησε με 21-7.

Απίστευτο παιχνίδι έκανε ο Ηλίας Ξάνθου, ο οποίος αντιμετώπισε τον Τούρκο Bay Ramazan Yusuf. Το πρώτο σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες από τον παίκτη του Κάστρου με τον Τούρκο να κερδίζει με 21-16. Στο δεύτερο-και πιο δραματικό- ο Ξάνθου ήταν απλά εντυπωσιακός, αλλά και ψύχραιμός στα κρίσιμα σημεία κερδίζοντας με 22-20. Στο τρίτο μια η κούραση, μια ότι το παιχνίδι ξέφυγε από την αρχή, ο Ξάνθου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Yusuf, ο οποίος πήρε τη νίκη με 21-7 αφήνοντας τον Έλληνα παίκτη εκτός συνέχειας.

Αποκλεισμός από Τουρκία…

Στο απλό Γυναικών η Εθνική συμμετείχε με τις Ειρήνη Τέντα και Πανδήμη Ασλανίδου να δίνουν μεγάλες μάχες κόντρα στις αθλήτριες από την Τουρκία Bursa Yalcinkaya και Pinar Usluer.

Η Τέντα αντιμετώπισε την Yalcinkaya, κόντρα στην οποία έβγαλε αρκετό άγχος, κάτι που την εμπόδισε να φτάσει στα γνωστά της στάνταρτ απόδοσης. Στο πρώτο σετ ηττήθηκε με 21-10, ενώ στο δεύτερο, το σκορ άνοιξε από την αρχή χάνοντας με 21-3.

Η δεύτερη Ελληνίδα εκπρόσωπος στο απλό Γυναικών, μπήκε κάπως νωθρά στο πρώτο σετ απέναντι στην Usluer χάνοντας με 21-9, όμως στο δεύτερο παρουσίασε πολύ καλύτερη εικόνα παρά την ήττα της με 21-13.

Προσπάθησαν Σκαρλάτος και Γάλβας

Στο διπλό Ανδρών οι Γιώργος Γάλβας και Παναγιώτης Σκαρλάτος κληρώθηκαν με δύο αρκετά δύσκολους αντιπάλους. Ο λόγος για τον Γερμανό Daniel Benz και για τον Kwong Beng Chan από τη Μαλαισία.

Οι Έλληνες παίκτες, προσπάθησαν, ειδικά στο δεύτερο σετ, όσο μπορούσαν για να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους, ωστόσο η έλλειψη παιχνιδιών φάνηκε με αποτέλεσμα να χάσουν στο πρώτο σετ με 21-11, ενώ στο δεύτερο ηττήθηκαν, παίζοντας, όμως πολύ ωραίο μπάντμιντον με 21-15.

Στα δύσκολα έπεσαν και οι Ασλανίδου/Τέντα στο διπλό Γυναικών, καθώς κληρώθηκαν με τις δυνατές Βουλγάρες Mila Ivanova/Maria Mitsova. Το ζευγάρι από τη Βουλγαρία κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα από την αρχή των δύο σετ, επικρατώντας στο πρώτο με 21-3 και στο δεύτερο με 21-6 αφήνοντας τις Ελληνίδες εκτός διοργάνωσης.

Στο μικτό διπλό αγωνίστηκαν τα αδέλφια Πέτρος και Ειρήνη Τέντα, όπου αντιμετώπισαν τον Γάλλο Ronan Labar (νούμερο 4 στο ταμπλό) και την Γαλλίδα Emilie Lefel. Το ελληνικό ζευγάρι έχασε εύκολα στο πρώτο σετ με 21-2, ενώ στο δεύτερο αν και αντέδρασε κάπως στην αρχή τελικά ηττήθηκε με 21-7 με το ζευγάρι από τη Γαλλία να παίρνει τη νίκη με 2-0 σετ.