Τένις – WTA Finals: Νίκες για Kvitova, Wozniacki, Williams, πρόκριση για Halep…

Του Κίμωνα Λειβαδιώτη
kmnlivadiotis7@gmail.com

Η δεύτερη αγωνιστική στο White Group των WTA Finals περιλάμβανε δύο εύκολες νίκες. Η Caroline Wozniacki επικράτησε της Agnieszka Radwanska με 7-5, 6-3 σε 1 ώρα και 46 λεπτά, ενώ η Petra Kvitova νίκησε πολύ πιο άνετα από ότι θα περίμενε κανείς την Maria Sharapova με 6-3, 6-2 σε 76 λεπτά. Μετά από αυτά τα αποτελέσματα και οι τέσσερις τενίστριες έχουν ελπίδες για πρόκριση στα ημιτελικά, με την Wozniacki να είναι πιο κοντά, θέλοντας μόλις ένα σετ από το παιχνίδι της με την Kvitova.

«Ήξερα από πριν ότι δεν θα ήταν εύκολο παιχνίδι. Περίμενα να γίνουν πολλά μεγάλα rallies και μερικά εξαιρετικά χτυπήματα και από τις δυο μας. Μπήκα πολύ νευρικά στο ματς και μερικές φορές αναρωτιόμουν πώς έβγαζε ορισμένα χτυπήματα η «Aga». Είχε σκεφτεί από πριν ότι μπορεί και αυτό το παιχνίδι να είχε μεγάλη διάρκεια και ήμουν έτοιμη γι’ αυτό. Όπως ξέρετε θα τρέξω στο μαραθώνιο σε δέκα μέρες, οπότε κάνω καλή προετοιμασία εδώ», δήλωσε πανευτυχής η Wozniacki.

Δείτε τα στιγμιότυπα της νίκης της Wozniacki

Η Petra Kvitova, πάλι, τόνισε μετά τη νίκη της επί της Sharapova, που ήταν η πρώτη της μετά από πέντε ήττες από την Ρωσίδα: «Μετά την ήττα μου στο πρώτο παιχνίδι, δεν αισθανόμουν καλά με τον εαυτό μου, καθώς δεν ήξερα τι έκανα εκεί. Είμαι χαρούμενη που κέρδισα σήμερα και είμαι ζωντανή για τα ημιτελικά. Στο τελευταίο μεταξύ μας παιχνίδι στο Πεκίνο έχασα στις λεπτομέρειες, αλλά κατάλαβα ότι μπορούσα να τα καταφέρω. Και τελικά σήμερα ήταν η στιγμή για να κερδίσω».

Δείτε τα στιγμιότυπα της νίκης της Kvitova

Ελπίζει η Serena, πέρασε η Halep

Στο Red Group, μια μέρα μετά την ντροπιαστική της ήττα από την Simona Halep, η Serena Williams ξέσπασε πάνω στην Eugenie Bouchard, την οποία κέρδισε με 6-1, 6-1 σε 58 λεπτά.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Halep έγινε η πρώτη που προκρίθηκε από τώρα στα ημιτελικά, ενώ για να πετύχει το ίδιο και το Νο1 του κόσμου, θα πρέπει η Ρουμάνα να κερδίσει ένα σετ από την Ivanovic στο αυριανό τους παιχνίδι. Αν η Σέρβα κερδίσει με καθαρό σκορ, τότε θα προκριθεί όποια έχει καλύτερο ποσοστό κερδισμένων games στο τουρνουά.

«Η χθεσινή μέρα ήταν πολύ δύσκολη για μένα και έπρεπε να το ξεπεράσω πολύ γρήγορα. Ο προπονητής μου με βοήθησε πολύ σε αυτό, προκειμένου να συγκεντρωθώ στο αποψινό ματς, μιας και παρέμενα ζωντανή για να προκριθώ στα ημιτελικά», τόνισε η Αμερικανίδα, η οποία έβαζε φοβερή δύναμη στα χτυπήματά της απέναντι στην Καναδή. «Κάποια στιγμή ήμουν μπροστά με 4-0 και είπε να κάνω ένα πολύ δυνατό service για να δω τι θα γίνει. Τελικά, έβγαλα έναν άσσο με 205 χλμ/ώρα», κατέληξε.