Τένις – Wimbledon 2015 (D3): Συνεχίζει ακάθεκτος ο Wawrinka

Ο Ελβετός για ένα ακόμη παιχνίδι στηρίχθηκε στο σερβίς του σημειώνοντας 15 άσσους. Στο πρώτο σετ χρειάστηκε ένα break και 25 λεπτά για το κατακτήσει με 6-3, ενώ το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο σετ με τον νούμερο 4 του ταμπλό να κάνει break την κατάλληλη στιγμή.

Στο τρίτο σετ ο Victor Estrella φάνηκε πιο ανταγωνιστικός, όμως και πάλι ο Wawrinka «χτύπησε» στο καλύτερο σημείο φτάνοντας στην επικράτηση με 7-5. Στον επόμενο γύρο ο Ελβετός θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Fernado Verdasko ο οποίος απέκλεισε τον Dominic Thiem στα πέντε σετ με 5-7, 6-4, 5-7, 6-3, 6-4.

Όπως και πέρσι ο Kyrgios

Πριν από περίπου 12 μήνες ο Nick Kyrgios, άφηνε εκτός Wimbledon τον Γάλλο Richard Gasquet σε μια επική ανατροπή. Μετά ακολούθησε φυσικά η μεγάλη πρόκριση απέναντι στον Rafa Nadal για να τον σταματήσει στα προημιτελικά ο Milos Raonic, τον οποίον μάλιστα θα βρει και πάλι μπροστά του στον τρίτο γύρο.

Και φέτος ο Ελληνοαυστραλός δείχνει να βαδίζει σε αυτά τα μονοπάτια. Όντας πιο ώριμος (αγωνιστικά), ο Kyrgios έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στον Αργεντίνο Juan Monaco επικρατώντας σε 1 ώρα και 43 λεπτά με 7-6(5), 6-3, 6-4. Αν και το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο tie-break είχε διάρκεια μόλις 36 λεπτά με τους δύο τενίστες να κρατούν το σερβίς τους και τον Kyrgios να επικρατεί στο tie-break με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο νούμερο 23 του ταμπλό αρκέστηκε στο ένα break που έκανε στην αρχή επικρατώντας με 6-3, ενώ και στο τρίτο έκανε break από την αρχή για να ολοκληρώσει τη νίκη και την πρόκριση με 6-4.

Η νίκη του Djokovic, το αντίο του Nieminen

Από τη μία ο Djokovic ήθελε να ξεπεράσει τον Φινλανδό, χωρίς να χάσει χρόνο και ενέργεια κάτω από τον καυτό ήλιο του Λονδίνου. Από την άλλη και ο Jarkko Nieminen στόχευε, στην τελευταία του παρουσία στο All England Club να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Κάτι που κατάφερε στην αρχή, καθώς προηγήθηκε με break, ενώ λίγο αργότερα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και να προηγηθεί με 2-0. Ωστόσο, ο Djokovic άρχισε να βρίσκει ρυθμό και παράλληλα να μειώνει τα αβίαστα λάθη του και με δύο break κατέκτησε το σετ με 6-4.

Η πίεση του Σέρβου συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, όπου με δύο break επικράτησε μέσα σε 29 λεπτά με 6-2, ενώ στο τρίτο με ένα ακόμη break έφτασε στη νίκη με 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο με τους θεατές που βρέθηκαν στο κεντρικό court να αποθεώνουν τον Nieminen στην τελευταία του παράσταση στο Wimbledon.

«Πυροβόλο» ο Raonic

Ο Milos Raonic και επόμενος αντίπαλος του Nick Kyrgios, στηρίχθηκε στο εξαιρετικό του σερβίς στην αναμέτρηση με τον Γερμανό Tommy Haas και με «όπλο» τους 29 άσσους επικράτησε με 6-0, 6-2, 6-7(5), 7-6(4), μέσα σε 2 ώρες και 38 λεπτά. Τρία break και καμία αντίδραση από τον «απόντα» Haas, χάρισαν στον Καναδό μέσα σε 19 λεπτά το πρώτο σετ με 6-0.

Δυστυχώς ο Γερμανός…απουσίασε και από το δεύτερο σετ στο οποίο ο Raonic επικράτησε με 6-2 σημειώνοντας δύο break, ενώ όταν o Haas φάνηκε στο court επιτέλους είδαμε παιχνίδι.

Πιεστικό σερβίς από τον Γερμανό, με τον Raonic να προβληματίζεται. Ο Καναδός έσβησε τρία match points πηγαίνοντας το σετ στο tie-break, όμως εκεί ο Haas ήταν πιο αποτελεσματικός μειώνοντας σε 2-1 σετ (6-4).

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τους δύο παίκτες να κρατούν το σερβίς τους και το σετ να οδηγείται και πάλι στο tie-break, αλλά αυτή τη φορά με άλλον πρωταγωνιστή, καθώς ο Raonic κατάφερε να επικρατήσει με 7-4 κατακτώντας σετ και πρόκριση.

Ανατροπή από Παγδατή

Θέση στον τρίτο γύρο του Wimbledon εξασφάλισε ο Μάρκος Παγδατής, ο οποίος λίγο έλειψε να πέσει «θύμα» έκπληξης από τον εκπληκτικό John Millman με τον Αυστραλό να ρίχνει τον Κύπριο στο καναβάτσο, προηγούμενος με 2-0 σετ, όμως ο Κύπριος σηκώθηκε πριν το «10» και με τρία νικηφόρα σετ επικράτησε με 3-2 μέσα σε 3 ώρες και 48 λεπτά (6-7(5), 2-6, 6-3, 6-2, 6-4). Επόμενος αντίπαλος του Παγδατή είναι ο πολύ καλός στο γρασίδι, David Goffin, με τον Βέλγο να παίρνει την πρόκριση στον επόμενο γύρο επικρατώντας του Βρετανού Liam Broady με 7-6(3), 6-1, 6-1.

Να θυμίσουμε ότι ο Kei Nishikori αποχώρησε από το τουρνουά λόγω της υποτροπής στο πρόβλημα τραυματισμού στην αριστερή κνήμη, με τον Κολομβιανό Santiago Giraldo να παίρνει μια άκοπη πρόκριση.

Αποτελέσματα (Day 3)

4-Stanislas Wawrinka (Ελβετία) – Victor Estrella (Δομινικανή Δημοκρατία) 6-3 6-4 7-5

9-Marin Cilic (Κροατία) – Ricardas Berankis (Λιθουανία) 6-3 4-6 7-6(6) 4-6 7-5

14-Kevin Anderson (Ν. Αφρική) – Marsel Ilhan (Τουρκία) 6-7(5) 7-6(6) 6-4 6-4

24-Leonardo Mayer (Αργεντινή) – Marcel Granollers (Ισπανία) 6-3 7-6(4) 6-3

Fernando Verdasco (Ισπανία) – 32-Dominic Thiem (Αυστρία) 5-7 6-4 5-7 6-3 6-4

Denis Kudla (ΗΠΑ) – Alexander Zverev (Γερμανία) 6-3 3-6 7-6(2) 6-4

Marcos Baghdatis (Κύπρος) – John Millman (Αυστραλία) 6-7(5) 2-6 6-3 6-2 6-4

7-Milos Raonic (Καναδάς) – Tommy Haas (Γερμανία) 6-0 6-2 6-7(5) 7-6(4)

26-Nick Kyrgios (Αυστραλία) – Juan Monaco (Αργεντινή) 7-6(5) 6-3 6-4

17-John Isner (ΗΠΑ) – Matthew Ebden (Αυστραλία) 6-2 7-6(8) 6-4

1-Novak Djokovic (Σερβία) – Jarkko Nieminen (Φινλανδία) 6-4 6-2 6-3

11-Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) – Steve Johnson (ΗΠΑ) 7-6(8) 6-2 7-6(2)

27-Bernard Tomic (Αυστραλία) – Pierre-Hugues Herbert (Γαλλία) 7-6(3) 6-4 7-6(5)

16-David Goffin (Βέλγιο) – Liam Broady (Μ.Βρετανία) 7-6(3) 6-1 6-1

Santiago Giraldo (Κολομβία) – 5-Kei Nishikori (Ιαπωνία) w/o

21-Richard Gasquet (Γαλλία) – Kenny De Schepper (Γαλλία) 6-0 6-3 6-3

Εντυπωσιακή η Serena

Με 12 άσσους και με ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι η Serena Williams δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Timea Babos την οποία και κέρδισε μέσα σε 60 λεπτά με 6-4, 6-1 παίρνοντας την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Εύκολα η Sharapova

Μόλις 67 λεπτά χρειάστηκε η Maria Sharapova για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Richel Hogenkamp με 6-3, 6-1. Η Ολλανδή προσπάθησε να αντιδράσει στο break της Sharapova, στο πρώτο σετ, με την Ρωσίδα ωστόσο να επικρατεί με 6-3. Στο δεύτερο σετ το σκορ η επικράτηση της Sharapova μπορεί να φαίνεται πιο εύκολη, όμως η Hogenkamp πάλεψε σε όλα τα games για να χάσει τελικά με 6-1 μένοντας εκτός συνέχειας.

«Θύμα» έκπληξης η Pliskova

Στην έκπληξη της ημέρας η Αμερικανίδα, νούμερο 47 στον κόσμο, Coco Vandeweghe, κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη με 7-6(5) και 6-4 μέσα σε 96 λεπτά. Οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους στο πρώτο σετ, με την Pliskova να σβήνει μάλιστα δύο match points προτού οδηγήσει το παιχνίδι στο tie break για να το χάσει από την Τσέχα με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Pliskova μπήκε δυνατά στο court με ένα break και 3-0 games, ωστόσο από εκεί και πέρα η εντυπωσιακή Vandeweghe κέρδισε τα έξι από τα επόμενα επτά games επικρατώντας με 6-4.

Στα άλλα αποτελέσματα η Ελβετή Belind Bencic ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Γερμανίδας Anna-Lena Friedsam με 7-5, 4-6, 6-0, ενώ και η Samantha Stosur πέρασε στον τρίτο γύρο επικρατώντας της Urszula Radwanska με 6-3, 6-4.

1-Serena Williams (ΗΠΑ) – Timea Babos (Ουγγαρία) 6-4 6-1

6-Lucie Safarova (Τσεχία) – Hsieh Su-Wei (Ταϊβάν) 6-2 6-3

23-Victoria Azarenka (Λευκορωσία) – Kirsten Flipkens (Βέλγιο) 6-3 6-3

Kristina Mladenovic (Γαλλία) – Jelena Ostapenko (Λετονία) 6-4 7-5

Bethanie Mattek-Sands (ΗΠΑ) – 7-Ana Ivanovic (Σερβία) 6-3 6-4

Sloane Stephens (ΗΠΑ) – Lauren Davis (ΗΠΑ) 6-4 6-4

14-Andrea Petkovic (Γερμανία)- Mariana Duque (Κολομβία) 6-3 6-1

30-Belinda Bencic (Ελβετία) – Anna-Lena Friedsam (Γερμανία) 7-5 4-6 6-0