Τένις – Wimbledon 2015 (D2): Πρόκριση μέσα σε 35 λεπτά για την Kvitova

Δεν χρειάστηκε καν να…ιδρώσει. Η Petra Kvitova έφτασε στην πιο εμφατική νίκη της σε grand slam, μετά την επικράτησή της απέναντι στην Ολλανδή Kiki Bertens με 6-1, 6-0 μέσα σε 35 λεπτά! Η Τσέχα δεν χρειάστηκε να καλύψει-συνολικά-ούτε 500 μέτρα στον αγώνα (458.9 για την ακρίβεια), ενώ παραχώρησε μόλις 13 πόντους!

Τα εντυπωσιακά νούμερα δεν έχουν τελειωμό για την Kvitova, η οποία έπιασε το τέλειο παιχνίδι. Οι κερδισμένοι πόντοι στο πρώτο σερβίς έφτασαν στο απόλυτο (100%) έχοντας 22/22, ενώ στο 100% ήταν και τα ανεβάσματα στο φιλέ (10/10), έχοντας παράλληλα μόλις 3 λάθη.

Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε σε μόλις 17 λεπτά με την Kvitova να παίρνει προβάδισμα με 5-1, έχοντας σημειώσει ένα break, ενώ με ένα ακόμη στο τέλος του σετ, επικράτησε με 6-1. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν πιο απλά για την νούμερο 2 του ταμπλό, η οποία επικράτησε σε όλες τις γραμμές επικρατώντας με 6-0.

Αποκλεισμός για Halep και Bouchard

Μπορεί η νούμερο 2 του ταμπλό, να είχε ένα ευχάριστο απόγευμα στο All England Club, δεν συνέβη το ίδιο όμως και με την νούμερο 3, Simona Halep, η οποία γνώρισε τον πρόωρο αποκλεισμό από την Τσέχα Jana Cepelova με 5-7, 6-4, 6-3.

Η Ρουμάνα είχε δύο σημαντικά προβλήματα. Πρώτο και πιο σημαντικό το σερβίς, όπου ολοκληρώσε τον αγώνα με 7 double faults, αλλά και στο γεγονός ότι η Τσέχα έπαιξε πολύ στο φιλέ, όπου και κυριάρχησε κατά κράτος.

Η Halep ξεκίνησε καλύτερα, προηγούμενη με 2-0, ενώ κατάφερε να κατακτήσει το σετ σημειώνοντας συνολικά τρια break points, με 7-5. Από εκεί και πέρα η Celepova, άρχισε να ανεβαίνει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο φιλέ, κερδίζοντας σημαντικούς πόντους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Τσέχα κέρδισε 11 από τους 18 πόντους στο φιλέ δημιουργώντας σημαντικά προβλήματα στην Halep.

Η Celepova ισοφάρισε σε 1-1 (6-4), ενώ στο τρίτο κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 για να επικρατήσει τελικά με 6-3 σημειώνοντας την πρώτη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά.

Η δεύτερη έκπληξη της 2ης ημέρας του τουρνουά ήρθε από την Κινέζα Ying-Ying Duan. Η νούμερο 117 στον κόσμο εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη της Eugenie Bouchard φτάνοντας στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της με 7-6(3), 6-4.

Η Bouchard (νούμερο 12) είχε πολλά προβλήματα στο σερβίς της σημειώνοντας συνολικά 10 double faults, ενω είχε μόλις 28/45 κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς, ενώ είχε και 23 αβίαστα λάθη έναντι 15 της Κινέζας.

Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο tie-break με τις δύο τενίστριες να έχουν από δύο break και την Κινέζα να φτάνει στην κατάκτηση της ψυχοφθόρου διαδικασίας με 7-3. Στο δεύτερο η Duang χρειάστηκε μόλις ένα break σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, για να επικρατήσει με 6-4 παίρνοντας μια σπουδαία πρόκριση.

Πρόκριση για Wozniacki και Makarova

Στον επόμενο γύρο βρίσκεται η νούμερο 5 του ταμπλό Caroline Wozniacki, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει από την Κινέζα Zheng Saisai με 4-1, κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 7-5. Στο δεύτερο η Δανή ήταν εξαιρετική και χωρίς να χάσει ούτε game έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 6-0.

Πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για την Ρωσίδα Ekaterina Makarova, η οποία χρειάστηκε κάτι παραπάνω από μία ώρα για να επικρατήσει της Αμερικανίδας Sachia Vickery με 6-2, 6-4. Το πρώτο σετ κράτησε μόλις 24 λεπτά με την νούμερο 8 του ταμπλό να προηγείται με 4-1 έχοντας ένα break στην κατοχή της, για να ολοκληρώσει το σετ με 6-2.

Στο δεύτερο όμως, η Vickery μπήκε πιο δυνατά προηγούμενη μάλιστα με 3-0. Όμως με ένα επιμέρους σκορ 6-1, η Makarova έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ κερδίζοντας με 6-4.

Evgeniya Rodina (Ρωσία) – Laura Robson (Μ. Βρετανία) 6-4 6-4

Kurumi Nara (Ιαπωνία) – Magda Linette (Πολωνία) 3-6 6-3 4-3 (Linette εγκ.)

10-Angelique Kerber (Γερμανία) – Carina Witthoeft (Γερμανία) 6-0 6-0

Magdalena Rybarikova (Σλοβακία) – Karin Knapp (Ιταλία) 7-6(6) 3-0 (Knapp εγκ.)

Πειστικές νίκες από Federer και Nadal

Όπως και πριν από λίγες ημέρες στη Γαλλία, έτσι και στο Λονδίνο ο Roger Federer ξεπέρασε το εμπόδιο του Βόσνιου Damir Dzumhur με 6-1, 6-3, 6-3 μέσα σε 70 λεπτά. Ο Ελβετός και κυρίαρχος στο συγκεκριμένο grand slam, κέρδισε κυρίως τη μάχη στο φιλέ καθώς είχε συνολικά 33 ανεβάσματα (22 επιτυχή), ενώ παράλληλα κέρδισε 35 στους 41 πόντους από το πρώτο σερβίς. Ο νούμερο 2 του ταμπλό επικράτησε στο πρώτο σετ με 6-1 χάρη σε δύο break.

Ο Βόσνιος μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο σετ φτάνοντας σε break point, όμως ο Federer κράτησε το σερβίς του και μάλιστα στη συνέχεια σημείωσε ακόμη δύο break κερδίζοντας με 6-3. Στο τρίτο σετ ο Federer πίεσε ακόμη περισσότερο με το σερβίς, αλλά και με τα συνεχόμενα ανεβάσματα στο φιλέ με αποτέλεσμα να επικρατήσει μέσα σε 25 λεπτά, με 6-3.

Αναμφίβολα πιο δύσκολο έργο (βάση ονόματος) είχε ο Ισπανός Rafa Nadal, απέναντι στον Βραζιλιάνο Thomaz Bellucci. Ο νούμερο 10 του ταμπλό ξεκίνησε εντυπωσιακά και με δύο break φτάνοντας στο 5-2. Ο Bellucci κατάφερε  να παραμείνει στο ματς κάνοντας break στο σερβίς του Nadal, όμως ο Ισπανός κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 6-4.

Αυτό που βοήθησε τον Nadal να φτάσει σε μια «καθαρή» νίκη ήταν οι πολύ καλές επιλογές στα ανεβάσματα στο φιλέ χάνοντας μόλις δύο «μάχες» (17/19). Στο δεύτερο σετ ο Nadal στάθηκε πάνω στα δύο break επικρατώντας με 6-2, ενώ στο τρίτο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 τελικά κατάφερε, με ακόμη δύο break να πάρει το σετ με 6-4, αλλά και το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Στην επόμενη φάση θα βρεθεί και ο Andy Murray, ο οποίος με τη σειρά επικράτησε του Καζάκου Makhail Kukushkin με 6-4, 7-6(3), 6-4 μέσα σε 2 ώρες και 16 λεπτά. Στο πρώτο και το τρίτο σετ ο Βρετανός χρειάστηκε από ένα break για να φτάσει στη νίκη με 6-4 και 6-4.

Το πιο συναρπαστικό σετ και το πιο τρελό ήταν το δεύτερο, με τους δύο παίκτες να σημειώνουν από τρία break! Ο Murray κατάφερε να να προηγηθεί με 3-0 και 5-2 με τον Kukushkin να παίρνει τέσσερα σερί games με το σετ να οδηγείται στο tie break. Εκεί, όμως ο νούμερο 3 του ταμπλό φάνηκε πιο ψύχραιμος κερδίζοντας με 7-3.

Αντίθετα ο νούμερο 13 του ταμπλό, Jo-Wilfried Tsonga πέρασε δύσκολες στιγμές από τον Λουξεμβούργιο Gilles Muller κερδίζοντας στα 5 σετ με 7-6(8), 6-7(3), 6-4, 3-6, 6-2 σε μια αναμέτρηση που κράτησε 3 ώρες και 55 λεπτά. Δύσκολη ήταν και η πρόκριση για τον Tomas Berdych, ο οποίος κατέβαλε την αντίσταση του Jeremy Chardy σε 3 ώρες και 15 λεπτά με 6-2, 6-7(8), 7-6(3), 7-6(5).

6-Tomas Berdych (Τσεχία) – Jeremy Chardy (Γαλλία) 6-2 6-7(8) 7-6(3) 7-6(5)

Jiri Vesely (Τσεχία) – Paolo Lorenzi (Ιταλία) 7-6(7) 7-6(6) 6-4

James Ward (Μ. Βρετανία) – Luca Vanni (Ιταλία) 6-7(4) 6-2 6-4 6-3

Aljaz Bedene (Μ. Βρετανία) – Radek Stepanek (Τσεχία) 7-5 1-6 4-6 6-3 6-4

Adrian Mannarino (Γαλλία) – Michael Berrer (Γερμανία) 6-7(4) 6-0 6-4 6-1

Nicolas Mahut (Γαλλία) – Filip Krajinovic (Σερβία) 7-6(4) 6-4 3-6 7-5

18-Gael Monfils (Γαλλία) – Pablo Carreno (Ισπανία) 6-4 6-4 7-5

Pablo Andujar (Ισπανία) – 29-Guillermo Garcia-Lopez (Ισπανία) 3-6 6-4 3-6 7-5 6-4

Borna Coric (Κροατία) – Sergiy Stakhovsky (Ουκρανία) 4-6 7-6(5) 6-2 1-6 9-7

Robin Haase (Ολλανδία) – Alejandro Falla (Κολομβία) 6-2 3-6 6-4 6-2

12-Gilles Simon (Γαλλία) – Nicolas Almagro (Ισπανία) 6-4 6-4 7-5

Lukas Rosol (Τσεχία) – Ernests Gulbis (Λετονία) 7-6(2) 6-3 7-6(4)

3-Andy Murray (Μ. Βρετανία) – Mikhail Kukushkin (Καζακστάν) 6-4 7-6(3) 6-4

Vasek Pospisil (Καναδάς) – Vincent Millot (Γαλλία) 7-6(2) 3-6 6-7(4) 7-6(4) 6-3

Blaz Kavcic (Σλοβενία) – Yuichi Sugita (Ιαπωνία) 7-6(3) 6-3 7-6(5)

15-Feliciano Lopez (Ισπανία) – Steve Darcis (Βέλγιο) 6-2 7-6(4) 6-4

10-Rafa Nadal (Ισπανία) – Thomaz Bellucci (Βραζιλία) 6-4 6-2 6-4

13-Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλια) – Gilles Muller (Λουξεμβούργο) 7-6(8) 6-7(3) 6-4 3-6 6-2

Sam Querrey (ΗΠΑ) – Igor Sijsling (Ολλανδία) 7-5 6-3 6-4

22-Viktor Troicki (Σερβία) – Aleksandr Nedovyesov (Καζακστάν) 6-1 6-4 3-6 6-3

Albert Ramos (Ισπανία) – Denis Istomin (Ουζμπεκιστάν) 6-2 6-2 3-2 (Istomin εγκ.)

2-Roger Federer (Ελβετία) -Damir Dzumhur (Βοσνία/Εζερ.) 6-1 6-3 6-3

Samuel Groth (Αυστραλία) – 31-Jack Sock (ΗΠΑ) 6-3 3-6 6-3 6-3

30-Fabio Fognini (Ιταλία) – Tim Smyczek (ΗΠΑ) 6-4 6-3 6-2

Nikoloz Basilashvili (Γεωργία) – Facundo Bagnis (Αργεντινή) 6-4 7-6(3) 6-2

James Duckworth (Αυστραλία) – Malek Jaziri (Τυνησία) 7-6(2) 6-2 3-6 3-6 7-5

23-Ivo Karlovic (Κροατία) – Elias Ymer (Σουηδία) 6-7(2) 6-2 6-4 7-6(2)

25-Andreas Seppi (Ιταλία) – Brydan Klein (Μ. Βρετανία) 6-3 6-2 6-2

Dustin Brown (Γερμανία) – Lu Yen-Hsun (Ταϊβάν) 3-6 6-3 7-5 6-4