Τένις – US OPEN 2015: Serena και Venus τα λένε στα προημιτελικά

Του Κίμωνα Λειβαδιώτη
kmnlivadiotis7@gmail.com

Πολύ εύκολο το έκανε να φαίνεται η Serena Williams το παιχνίδι με την Madison Keys, φτάνοντας στην επικράτηση με 6-3, 6-3 σε 68 λεπτά, έχοντας φοβερά στατιστικά και χωρίς να αντιμετωπίσει break point. Το Νο1 του κόσμου μέτρησε 18 winners, αλλά υπέπεσε σε μόλις 65 αβίαστα λάθη, με την αντίπαλό της μετράει 24 και 19 αντίστοιχα στις δύο κατηγορίες.

Στα προημιτελικά καλείται να αντιμετωπίσει την αδερφή της, Venus Williams, η οποία «καθάρισετ» την 19χρονη Anett Kontaveit με 6-2, 6-1 σε μόλις 50 λεπτά. Το Νο23 του κόσμου δεν άφησε περιθώρια για κάτι καλό στην Εσθονή αντίπαλό της, μετρώντας 15 winners και 9 αβίαστα λάθη και σερβίροντας εξαιρετικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι κέρδισε 51 πόντους κόντρα στους 28 της νεαρής.

Εγκατέλειψε η Bouchard

Δυστυχώς για την ίδια και το τένις, η Eugenie Bouchard δεν μπόρεσε να είναι έτοιμη να αγωνιστεί στο παιχνίδι της με την Roberta Vinci. Η Καναδή δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την διάσειση που υπέστη από το ατύχημα που είχε στα αποδυτήρια την Παρασκευή, μετά το νικηφόρο ματς με την Dominika Cibulkova.

Έχασε σετ ο Djokovic

Αρκετή δουλειά χρειάστηκε να κάνει ο Novak Djokovic, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του Roberto Bautista Agut, επικρατώντας τελικά με 6-3, 4-6, 6-4, 6-3 μετά από 3 ώρες και 3 λεπτά.

Ο Σέρβος δεν εντυπωσίασε, μετρώντας 42 winners και 37 αβίαστα λάθη, που θεωρούνται πάρα πολύ για τον τρόπο παιχνιδιού του Σέρβου. Αντίστοιχα, ο Ισπανός είχε 34 winners και 28 αβίαστα λάθη. Αυτή είναι η πρώτη φορά από 2010 που ο Nole χάνει σετ σε έναν από τους τέσσερις πρώτους γύρους του US Open.

«Ο αντίπαλός μου άξιζε να πάρει το δεύτερο σετ. Από την πλευρά μου έγινα έξαλλος και γι’ αυτό έσπασα τη ρακέτα. ‘Ημουν μπροστά με 4-2 και 15/40 στο service του και δεν εκμεταλλεύτηκα τις ευκαιρίες που μου παρουσιάστηκαν. Αντίθετα, έχασα πέντε games στη σειρά», δήλωσε μεταξύ άλλων το Νο1 του κόσμου.

Επόμενος αντίπαλος για τον Σέρβο θα είναι ο Feliciano Lopez, ο οποίος νίκησε τον Fabio Fognini με 6-3, 7-6(5), 6-1, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα του σε σύνολο 14 συμμετοχών. Ο Ισπανός ήταν φανταστικός στο δικό του service, παίρνοντας το 82% των πόντων στο πρώτο service, ενώ εκμεταλλεύτηκε τα 40 αβίαστα λάθη του Ιταλού

Συνεχίζουν Cilic και Tsonga

Την υπεράσπιση του τίτλου του στο US Open θα εξακολουθήσει να κυνηγάει ο Marin Cilic, ο οποίος ξεπέρασε και το εμπόδιο του Jeremy Chardy, επικρατώντας με 6-3, 2-6, 7-6(2), 6-1 σε ώρες και 26 λεπτά.

Ο Κροάτης απειλήθηκε μονάχα στο δεύτερο σετ, όταν και υπέστη δύο φορές break, αλλά από εκεί κι έπειτα ήταν κυρίαρχος. Κάτι που μαρτυρούν οι 52 winners του (35 είχε ο Γάλλος), τα 23 αβίαστα λάθη (24 ο αντίπαλός του), αλλά και οι 23 «άσσοι».

Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Jo-Wilfried Tsonga, που κέρδισε πολύ εύκολα τον Benoit Paire me 6-4, 6-3, 6-4 σε μόλις 1 ώρα και 42 λεπτά. Ο Γάλλος, που είχε μόλις έναν winner περισσότερο από τον συμπατριώτη του (29-28), κατάφερε να παραμείνει πολύ χαμηλά στα αβίαστα λάθη, σταματώντας στα 18 κόντρα στα συνολικά 35 του αντιπάλου του.