Τένις – US OPEN 2015: Συνεχίζεται το όνειρο για την Konta

Του Κίμωνα Λειβαδιώτη
kmnlivadiotis7@gmail.com

Την 16η συνεχόμενη νίκη της στο tour πανηγύρισε η Johanna Konta, επικρατώντας της Andrea Petkovic με 7-6(2), 6-3 σε 1 ώρα και 56 λεπτά. Η 24χρονη Βρετανίδα εντυπωσίασε με τον τρόπο που διαχειρίστηκε το παιχνίδι, βγάζοντας εκτός ρυθμού την αντίπαλό της.

Και το γράφουμε αυτό, παρατηρώντας ότι η Γερμανίδα είχε περισσότερους winner (26-19) και ταυτόχρονα υπέπεσε σε λιγότερα αβίαστα λάθη (22-28). Παρόλα αυτα ηττήθηκε, μιας και η Konta ήταν πολύ καλύτερη τόσο στο ποσοστό κερδισμένων πόντων στο πρώτο service (63%-57%), όσο και στο αντίστοιχο στο δεύτερο service (47%-37%).

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς και παρά το γεγονός ότι η Andrea δεν αισθανόταν ιδιαίτερα καλά σήμερα, παραμένει πάντα μία από τις καλύτερες τενίστριες στον κόσμο», δήλωσε αρχικά η Konta και πρόσθεσε:

«Κάτι που φάνηκε στο τέλος του αγώνα, όπου δεν μου χαρίστηκε καθόλου. Είμαι πολύ χαρούμενη. Θεωρώ ότι παίζω καλό τένις όλη τη σεζόν, αλλά πάντα οι μεγάλες νίκες είναι αυτές που σου τονώνουν την ψυχολογία».

Κανένα πρόβλημα για την Kvitova

Αντίπαλος της Konta στον 4ο γύρο του US Open θα είναι η Petra Kvitova, η οποία δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην Anna Karolina Schmiedlova, επικρατώντας με 6-2, 6-1 σε 66 λεπτά. Η Τσέχα κυριάρχησε στους winners, μετρώντας 29 κόντρα στους μόλις 10 της Σλοβάκας, ενώ είχε 86% επιτυχίες στους κερδισμένους πόντους στο πρώτο service.