Τένις – US OPEN 2015: Ούτε η Venus σταμάτησε την εκπληκτική Serena

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του US Open πανηγύρισε η Serena Williams, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της αδερφής της Venus, επικρατώντας με 6-2, 1-6, 6-3 σε 1 ώρα και 35 λεπτά. Επόμενη αντίπαλος της θα είναι η Roberta Vinci.

Στα δύο πρώτα σετ, πρώτα η Serena και μετά η Venus αντίστοιχα κυριάρχησαν στο court, κάνοντας από δύο break η καθεμία. Στο 3ο σετ, όμως, το Νο1 του κόσμου ξεκίνησε δυνατά, έκανε το break μόλις στο 2ο game και από εκεί και πέρα δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος.

Αμφότερες οι τενίστριες είχαν εξαιρετικά ποσοστά, με την Serena να μετράει +13 winners-αβίαστα λάθη (35-22) και την Venus να έχει +9 (24-15). Είναι χαρακτηριστικό, επίσης, ότι η μεγάλη νικήτρια κατέκτησε 76 πόντους στο ματς, ενώ η χαμένη είχε έναν λιγότερο (75).

Έχασε ξανά σετ ο Djokovic

Άλλη μία δοκιμασία πέρασε ο Novak Djokovic στο δρόμο για τον τελικό του φετινού US Open, μιας και κατέβαλε την αντίσταση του Feliciano Lopez με 6-1, 3-6, 6-3, 7-6(2) σε 2 ώρες και 39 λεπτά. Ο Σέρβος αντιμετώπισε δυσκολίες στα πολλά ανεβάσματα του αντιπάλου του στο φιλέ, ωστόσο χρησιμοποίησε και αυτός την ίδια τακτική αρκετά αποτελεσματικά.

Αμφότεροι οι τενίστες σταμάτησαν στους 36 winners, ωστόσο υπήρξε τεράστια διαφορά στα αβίαστα λάθη, με τον Djokovic να μετράει μόλις 17 και τον Lopez να μετράει συνολικά 48! Ο Σέρβος είχε, επίσης, 19/33 (58%) κερδισμένους πόντους στο φιλέ, την ίδια ώρα που ο Ισπανός είχε 24/43 (56%), ενώ ο Nole ήταν καλύτερος στους κερδισμένους πόντους στο δεύτερο service.

Ο Djokovic μπήκε δυναμικά στη αναμέτρηση και κάνοντας δύο breaks έδειξε αποφασισμένος να μην μπλέξει σε περιπέτειες. Ωστόσο, στο δεύτερο σετ, και αφού έχασε ένα break point στο 1ο game, υπέστη το break από τον αντίπαλό του στο 2ο game για να έρθει το ματς στα ίσια.

Στο 3ο σετ, ο Nole έκανε καλό ξεκίνημα και στο 2ο game κατάφερε να κάνει το break στο 4ο break point που κέρδισε. Στη συνέχεια, ο Σέρβος διατηρήθηκε καλά μέχρι το 7ο game, όπου στο δικό του service βρέθηκε πίσω με 15/40, αλλά σοβαρεύτηκε και έφτασε στο 2-1.

Το 4ο σετ θα μπορούσε να καταλήξει σε οποιονδήποτε από τους δύο αθλητές, με τον Lopez να έχε πρώτος δύο ευκαιρίες για break στο 6ο game, αλλά να μην τις αξιοποιεί. Ο Djokovic δεν είχε καμία ευκαιρία και έτσι οδηγηθήκαμε στο tie break, όπου το No1 του κόσμου έκανε τρία μίνι breaks για να κατακτήσει τη σπουδαία νίκη.

Στα πέντε σετ ο Cilic

Ένα βήμα από την συμμετοχή του στον τελικό του US Open για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά βρίσκεται ο Marin Cilic, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Jo-Wilfried Tsonga, επικρατώντας με 6-4, 6-4, 3-6, 6-7(3), 6-4 σε 4 ώρες και 2 λεπτά.

Πριν το τουρνουά, ο Κροάτης είχε κερδίσει με καθαρές νίκες τον Γάλλο και στα τρία προηγούμενα ματς. Όμως, αυτή τη φορά τα πράγματα φαίνονταν πιο δύσκολα, με τον Tsonga να μην έχει υποστεί break μέχρι την έναρξη του μεταξύ τους αγώνα.

Ωστόσο, στα πρώτα δύο σετ υπήρχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα, με τον Cilic να είναι αυτός που έκανε από ένα break σε κάθε ένα από αυτά για να προηγηθεί με 2-0. Ο Tsonga επέστρεψε δυναμικά στο 3ο σετ, κάνοντας επιτέλους ένα break, ενώ στο 4ο χρειάστηκε να σώσει τρία match points για να φέρει το ματς στα ίσα στο tie break. Στο καθοριστικό σετ, ο Cilic φάνηκε πιο έτοιμος και κάνοντας το break στο 5ο game έφτασε στη μεγάλη επικράτηση.

Ο κάτοχος του τίτλου ήταν καλύτερος και στα βασικά στατιστικά της αναμέτρησης, μιας και χτύπησε 63 winners, ενώ ο αντίπαλός του σταμάτησε στα 59. Εκεί, όμως, που υπήρχε η μεγάλη διαφορά ήταν στα αβίαστα λάθη, με τον Cilic να έχει 37, ενώ τον Tsonga να σταματάει στα 58.