Τένις – Tο Australian Open με στοιχεία και αριθμούς

Τα ξημερώματα της Κυριακής (19.01) θα κάνει πρεμιέρα το Australian Open. Ήδη από την περασμένη εβδομάδα έχουν ξεκινήσει τα προκριματικά από τα οποία θα προκύψουν τα κομμάτια του πάζλ που λείπουν για να ολοκληρωθεί πλήρως το ταμπλό των αναμετρήσεων του πρώτου γύρου. Το othersportsnews.gr σας παρουσιάζει μερικούς από τους σημαντικούς αριθμούς του πρώτου grand slam της σεζόν και παράλληλα σας θυμίζει μερικά χρήσιμα στοιχεία για την ιστορία του θεσμού.

Πρωταθλήτρια του 2014: Li Na (Κίνα)
Πρωταθλητής του 2014: Stan Wawrinka (Ελβετία)
Συνολικό έπαθλο: 40 εκ. δολάρια Αυστραλίας (33 εκ. δολάρια ΗΠΑ)
Περισσότεροι τίτλοι στους άνδρες: 6 – Roy Emerson (1961, 1963-1967)
Περισσότεροι τίτλοι στους άνδρες (επαγγελματικό τένις): 4 – Andre Agassi (1995, 2000-01, 2003), Roger Federer (2004, 2006-07, 2010), Novak Djokovic (2008, 2011-13)
Περισσότεροι τίτλοι στις γυναίκες: Margaret Court (11) (1960-66, 1969-71, 1973)
Περισσότεροι τίτλοι στις γυναίκες (επαγγελματικό τένις): 5 – Serena Williams (2003, 2005, 2007, 2009-10).

Όλοι οι νικητές από το πρώτο τουρνουά το 1905

2014 Stanislas Wawrinka (Ελβετία) – Rafa Nadal (Ισπανία) 6-3 6-2 3-6 6-3

2013 Novak Djokovic (Σερβία) – Andy Murray (Βρετανία) 6-7 7-6 6-3 6-2

2012 Novak Djokovic (Σερβία) – Rafa Nadal (Ισπανία) 5-7 6-4 6-2 6-7 7-5

2011 Novak Djokovic (Σερβία) – Andy Murray (Βρετανία) 6-4 6-2 6-3

2010 Roger Federer (Ελβετία) – Andy Murray (Βρετανία) 6-3 6-4 7-6

2009 Rafa Nadal (Ισπανία) – Roger Federer (Ελβετία) 7-5 3-6 7-6 3-6 6-2

2008 Novak Djokovic (Σερβία) – Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλία) 4-6 6-4 6-3 7-6

2007 Roger Federer (Ελβετία) – Fernando Gonzalez (Χιλή) 7-6 6-4 6-4

2006 Roger Federer (Ελβετία) – Marcos Baghdatis (Κύπρος) 5-7 7-5 6-0 6-2

2005 Marat Safin (Ρωσία) – Lleyton Hewitt (Αυστραλία) 1-6 6-3 6-4 6-4

2004 Roger Federer (Ελβετία) – Marat Safin (Ρωσία) 7-6 6-4 6-2

2003 Andre Agassi (ΗΠΑ) – Rainer Schuettler (Γερμανία) 6-2 6-2 6-1

2002 Thomas Johansson (Σουηδία) – Marat Safin (Ρωσία) 3-6 6-4 6-4 7-6

2001 Andre Agassi (ΗΠΑ) – Arnaud Clement (Γαλλία) 6-4 6-2 6-2

2000 Andre Agassi (ΗΠΑ) – Yevgeny Kafelnikov (Ρωσία) 3-6 6-3 6-2 6-4

1999 Yevgeny Kafelnikov (Ρωσία) – Thomas Enqvist (Σουηδία) 4-6 6-0 6-3 7-6

1998 Petr Korda (Τσεχία) – Marcelo Rios (Χιλή) 6-2 6-2 6-2

1997 Pete Sampras (ΗΠΑ) – Carlos Moya (Ισπανία) 6-2 6-3 6-3

1996 Boris Becker (Γερμανία) – Michael Chang (ΗΠΑ) 6-2 6-4 2-6 6-2

1995 Andre Agassi (ΗΠΑ) – Pete Sampras (ΗΠΑ) 4-6 6-1 7-6 6-4

1994 Pete Sampras (ΗΠΑ) – Todd Martin (ΗΠΑ) 7-6 6-4 6-4

1993 Jim Courier (ΗΠΑ) – Stefan Edberg (Σουηδία) 6-2 6-1 2-6 7-5

1992 Jim Courier (ΗΠΑ) – Stefan Edberg (Σουηδία) 6-3 3-6 6-4 6-2

1991 Boris Becker (Γερμανία) – Ivan Lendl (Τσεχοσλοβακία) 1-6 6-4 6-4 6-4

1990 Ivan Lendl (Τσεχοσλοβακία) – Stefan Edberg (Σουηδία) 4-6 7-6 5-2 (εγκ.)

1989 Ivan Lendl (Τσεχοσλοβακία) – Miloslav Mecir (Τσεχοσλοβακία) 6-2 6-2 6-2

1988 Mats Wilander (Σουηδία) – Pat Cash (Αυστραλία) 6-3 6-7 3-6 6-1 8-6

1987 (Ιαν.) Stefan Edberg (Σουηδία) – Pat Cash (Αυστραλία) 6-3 6-4 3-6 5-7 6-3

1986 Δεν διεξήχθη

1985 (Νοεμβρ.) Stefan Edberg (Σουηδία) – Mats Wilander (Σουηδία) 6-4 6-3 6-3

1984 Mats Wilander (Σουηδία) – Kevin Curren (Ν. Αφρική) 6-7 6-4 7-6 6-2

1983 Mats Wilander (Σουηδία) – Ivan Lendl (Τσεχοσλοβακία) 6-1 6-4 6-4

1982 Johan Kriek (Ν. Αφρική) – Steve Denton (ΗΠΑ) 6-3 6-3 6-2

1981 Johan Kriek (Ν. Αφρική) – Steve Denton (ΗΠΑ) 6-2 7-6 6-7 6-4

1980 Brian Teacher (ΗΠΑ) – Kim Warwick (Αυστραλία) 7-5 7-6 6-3

1979 Guillermo Vilas (Αργεντινή) – John Sadri (ΗΠΑ) 7-6 6-3 6-2

1978 Guillermo Vilas (Αργεντινή) – John Marks (Αυστραλία) 6-4 6-4 3-6 6-3

1977 (Δεκ.) Vitas Gerulaitis (ΗΠΑ) – John Lloyd (Βρετανία) 6-3 7-6 5-7 3-6 6-2

1977 (Ιαν.) Roscoe Tanner (ΗΠΑ) – Guillermo Vilas (Αργεντινή) 6-3 6-3 6-3

1976 Mark Edmondson (Αυστραλία) – John Newcombe (Αυστραλία) 6-7 6-3 7-6 6-1

1975 John Newcombe (Αυστραλία) – Jimmy Connors (ΗΠΑ) 7-5 3-6 6-4 7-5

1974 Jimmy Connors (ΗΠΑ) – Phil Dent (Αυστραλία) 7-6 6-4 4-6 6-3

1973 John Newcombe (Αυστραλία) – Onny Parun (Ν. Ζηλανδία) 6-3 6-7 7-5 6-1

1972 Ken Rosewall (Αυστραλία) – Mal Anderson (Αυστραλία) 7-6 6-3 7-5

1971 Ken Rosewall (Αυστραλία) – Arthur Ashe (ΗΠΑ) 6-1 7-5 6-3

1970 Arthur Ashe (ΗΠΑ) – Dick Crealy (Αυστραλία) 6-4 9-7 6-2

1969 Rod Laver (Αυστραλία) – Andres Gimeno (Ισπανία) 6-3 6-4 7-5

1968 Bill Bowrey (Αυστραλία) – Juan Gisbert (Ισπανία) 7-5 2-6 9-7 6-4

1967 Roy Emerson (Αυστραλία) – Arthur Ashe (ΗΠΑ) 6-4 6-1 6-4

1966 Roy Emerson (Αυστραλία) – Arthur Ashe (ΗΠΑ) 6-4 6-8 6-2 6-3

1965 Roy Emerson (Αυστραλία) – Fred Stolle (Αυστραλία) 7-9 2-6 6-4 7-5 6-1

1964 Roy Emerson (Αυστραλία) – Fred Stolle (Αυστραλία) 6-3 6-4 6-2

1963 Roy Emerson (Αυστραλία) – Ken Fletcher (Αυστραλία) 6-3 6-3 6-1

1962 Rod Laver (Αυστραλία) – Roy Emerson (Αυστραλία) 8-6 0-6 6-4 6-4

1961 Roy Emerson (Αυστραλία) – Rod Laver (Αυστραλία) 1-6 6-3 7-5 6-4

1960 Rod Laver (Αυστραλία) – Neale Fraser (Αυστραλία) 5-7 3-6 6-3 8-6 8-6

1959 Alex Olmedo (ΗΠΑ) – Neale Fraser (Αυστραλία) 6-1 6-2 3-6 6-3

1958 Ashley Cooper (Αυστραλία) – Mal Anderson (Αυστραλία) 7-5 6-3 6-4

1957 Ashley Cooper (Αυστραλία) – Neale Fraser (Αυστραλία) 6-3 9-11 6-4 6-2

1956 Lew Hoad (Αυστραλία) – Ken Rosewall (Αυστραλία) 6-4 3-6 6-4 7-5

1955 Ken Rosewall (Αυστραλία) – Lew Hoad (Αυστραλία) 9-7 6-4 6-4

1954 Mervyn Rose (Αυστραλία) – Rex Hartwig (Αυστραλία) 6-2 0-6 6-4 6-2

1953 Ken Rosewall (Αυστραλία) – Mervyn Rose (Αυστραλία) 6-0 6-3 6-4

1952 Ken McGregor (Αυστραλία) – Frank Sedgman (Αυστραλία) 7-5 12-10 2-6 6-2

1951 Dick Savitt (ΗΠΑ) – Ken McGregor (Αυστραλία) 6-3 2-6 6-3 6-1

1950 Frank Sedgman (Αυστραλία) – Ken McGregor (Αυστραλία) 6-3 6-4 4-6 6-1

1949 Frank Sedgman (Αυστραλία) – John Bromwich (Αυστραλία) 6-3 6-2 6-2

1948 Adrian Quist (Αυστραλία) – John Bromwich (Αυστραλία) 6-4 3-6 6-3 2-6 6-3

1947 Dinny Pails (Αυστραλία) – John Bromwich (Αυστραλία) 4-6 6-4 3-6 7-5 8-6

1946 John Bromwich (Αυστραλία) – Dinny Pails (Αυστραλία) 5-7 6-3 7-5 3-6 6-2

1941-45 Δεν διεξήχθη

1940 Adrian Quist (Αυστραλία) – Jack Crawford (Αυστραλία) 6-3 6-1 6-2

1939 John Bromwich (Αυστραλία) – Adrian Quist (Αυστραλία) 6-4 6-1 6-3

1938 Donald Budge (ΗΠΑ) – John Bromwich (Αυστραλία) 6-4 6-2 6-1

1937 Vivian McGrath (Αυστραλία) – John Bromwich (Αυστραλία) 6-3 1-6 6-0 2-6 6-1

1936 Adrian Quist (Αυστραλία) – Jack Crawford (Αυστραλία) 6-2 6-3 4-6 3-6 9-7

1935 Jack Crawford (Αυστραλία) – Fred Perry (Βρετανία) 2-6 6-4 6-4 6-4

1934 Fred Perry (Βρετανία) – Jack Crawford (Αυστραλία) 6-3 7-5 6-1

1933 Jack Crawford (Αυστραλία) – Keith Gledhill (ΗΠΑ) 2-6 7-5 6-3 6-2

1932 Jack Crawford (Αυστραλία) – Harry Hopman (Αυστραλία) 4-6 6-3 3-6 6-3 6-1

1931 Jack Crawford (Αυστραλία) – Harry Hopman (Αυστραλία) 6-2 6-2 2-6 6-1

1930 Edgar Moon (Αυστραλία) – Harry Hopman (Αυστραλία) 6-3 6-1 6-3

1929 John Gregory (Βρετανία) – Richard Schlesinger (Αυστραλία) 6-2 6-2 5-7 7-5

1928 Jean Borotra (Γαλλία) – Ronald Cummings (Αυστραλία) 6-4 6-1 4-6 5-7 6-3

1927 Gerald Patterson (Αυστραλία) – John Hawkes (Αυστραλία) 3-6 6-4 3-6 18-16 6-3

1926 John Hawkes (Αυστραλία) – Jim Willard (Αυστραλία) 6-1 6-3 6-1

1925 James Anderson (Αυστραλία) – Gerald Patterson (Αυστραλία) 11-9 2-6 6-2 6-3

1924 James Anderson (Αυστραλία) – Richard Schlesinger (Αυστραλία) 6-3 6-4 3-6 5-7 6-3

1923 Pat O’Hara Wood (Αυστραλία) – Cecil St.John (Αυστραλία) 6-1 6-1 6-3

1922 James Anderson (Αυστραλία) – Gerald Patterson (Αυστραλία) 6-0 3-6 3-6 6-3 6-2

1921 Rhys Gemmell (Αυστραλία) – Alf Hedeman (Αυστραλία) 7-5 6-1 6-4

1920 Pat O’Hara Wood (Αυστραλία) – Ron Thomas (Αυστραλία) 6-3 6-4 6-8 6-1 6-3

1919 Algernon Kingscote (Βρετανία) – Eric Pockley (Αυστραλία) 6-4 6-0 6-3

1916-18 Δεν διεξήχθη

1915 Gordon Lowe (Βρετανία) – Horace Rice (Αυστραλία) 4-6 6-1 6-1 6-4

1914 Arthur O’Hara Wood (Αυστραλία) – Gerald Patterson (Αυστραλία) 6-4 6-3 5-7 6-1

1913 Ernie Parker (Αυστραλία) – Harry Parker (Ν. Ζηλανδία) 2-6 6-1 6-3 6-2

1912 James Parke (Βρετανία) – Alfred Beamish (Βρετανία) 3-6 6-2 1-6 6-1 7-5

1911 Norman Brookes (Αυστραλία) – Horace Rice (Αυστραλία) 6-1 6-2 6-3

1910 Rodney Heath (Αυστραλία) – Horace Rice (Αυστραλία) 6-4 6-3 6-2

1909 Tony Wilding (Ν. Ζηλανδία) – Ernie Parker (Αυστραλία) 6-1 7-5 6-2

1908 Fred Alexander (ΗΠΑ) – Alfred Dunlop (Αυστραλία) 3-6 3-6 6-0 6-2 6-3

1907 Horace Rice (Αυστραλία) – Harry Parker (Ν. Ζηλανδία) 6-3 6-4 6-4

1906 Tony Wilding (Ν. Ζηλανδία) – Harry Parker (Ν. Ζηλανδία) 6-0 6-4 6-4

1905 Rodney Heath (Αυστραλία) – Arthur Curtis (Αυστραλία) 4-6 6-3 6-4 6-4

Όλες οι νικήτριες από την πρώτη διοργάνωση το 1922

2014 Li Na (Κίνα) – Dominika Cibulkova (Σλοβακία) 7-6(3) 6-0

2013 Victoria Azarenka (Λευκορωσία) – Na Li (Κίνα) 4-6 6-4 6-3

2012 Victoria Azarenka (Λευκορωσία) – Maria Sharapova (Ρωσία) 6-3 6-0 2011 Kim Clijsters (Βέλγιο) – Na Li (Κίνα) 3-6 6-3 6-3

2010 Serena Williams (ΗΠΑ) – Justine Henin (Βέλγιο) 6-4 3-6 6-2

2009 Serena Williams (ΗΠΑ) – Dinara Safina (Ρωσία) 6-0 6-3

2008 Maria Sharapova (Ρωσία) – Ana Ivanovic (Σερβία) 7-5 6-3

2007 Serena Williams (Ρωσία) – Maria Sharapova (Ρωσία) 6-1 6-2

2006 Amelie Mauresmo (Γαλλία) – Justine Henin (Βέλγιο) 6-1 2-0 (εγκ.)

2005 Serena Williams (ΗΠΑ) – Lindsay Davenport (ΗΠΑ) 2-6 6-3 6-0

2004 Justine Henin (Βέλγιο) – Kim Clijsters (Βέλγιο) 6-3 4-6 6-3

2003 Serena Williams (ΗΠΑ) – Venus Williams (ΗΠΑ) 7-6(4) 3-6 6-4

2002 Jennifer Capriati (ΗΠΑ) – Martina Hingis (Ελβετία) 4-6 7-6(7) 6-2

2001 Jennifer Capriati (ΗΠΑ) – Martina Hingis (Ελβετία) 6-4 6-3

2000 Lindsay Davenport (ΗΠΑ) – Martina Hingis (Ελβετία) 6-1 7-5

1999 Martina Hingis (Ελβετία) – Amelie Mauresmo (Γαλλία) 6-2 6-3

1998 Martina Hingis (Ελβετία) – Conchita Martinez (Ισπανία) 6-3 6-3

1997 Martina Hingis (Ελβετία) – Mary Pierce (Γαλλία) 6-2 6-2

1996 Monica Seles (ΗΠΑ) – Anke Huber (Γερμανία) 6-4 6-1

1995 Mary Pierce (Γαλλία) – Arantxa Sanchez Vicario (Ισπανία) 6-3 6-2

1994 Steffi Graf (Γερμανία) – Sanchez Vicario (Ισπανία) 6-0 6-2

1993 Monica Seles (Γιουγκοσλαβία) – Steffi Graf (Γερμανία) 4-6 6-3 6-2

1992 Monica Seles (Γιουγκοσλαβία) – Mary Joe Fernandez (ΗΠΑ) 6-3 6-4 1991 Monica Seles (Γιουγκοσλαβία) – Jana Novotna (Τσεχοσλοβακία) 5-7 6-3 6-1

1990 Steffi Graf (Γερμανία) – Mary Joe Fernandez (ΗΠΑ) 6-3 6-4

1989 Steffi Graf (Δ. Γερμανία) – Helena Sukova (Τσεχοσλοβακία) 6-4 6-4 1988 Steffi Graf (Δ. Γερμανία) – Chris Evert (ΗΠΑ) 6-4 6-4

1987 Hana Mandlikova (Τσεχοσλοβακία) – Martina Navratilova (ΗΠΑ) 7-5 7-6(1)

1986 Δεν διεξήχθη

1985 Martina Navratilova (ΗΠΑ) – Chris Evert (ΗΠΑ) 6-2 4-6 6-2

1984 Chris Evert (ΗΠΑ) – Helena Sukova (Τσεχοσλοβακία) 6-7(4) 6-1 6-3 1983 Martina Navratilova (ΗΠΑ) – Kathy Jordan (ΗΠΑ) 6-2 7-6(5)

1982 Chris Evert (ΗΠΑ) – Martina Navratilova (ΗΠΑ) 6-3 2-6 6-3

1981 Martina Navratilova (ΗΠΑ) – Chris Evert (ΗΠΑ) 6-7(4) 6-4 7-5

1980 Hana Mandlikova (Τσεχοσλοβακία) – Wendy Turnbull (Αυστραλία) 6-0 7-5

1979 Barbara Jordan (ΗΠΑ) – Sharon Walsh (ΗΠΑ) 6-3 6-3

1978 Chris O’Neil (Αυστραλία) – Betsy Nagelsen (ΗΠΑ) 6-3 7-6(3)

1977 (Δεκ.) Evonne Goolagong Cawley (Αυστραλία) – Helen Gourlay Cawley (Αυστραλία) 6-3 6-0

1977 (Ιαν.) Kerry Melville Reid (Αυστραλία) – Dianne Fromholtz Balestrat (Αυστραλία) 7-5 6-2

1976 Evonne Goolagong Cawley (Αυστραλία) – Renata Tomanova (Τσεχοσλοβακία) 6-2 6-2

1975 Evonne Goolagong Cawley (Αυστραλία) – Martina Navratilova (Τσεχοσλοβακία) 6-3 6-2

1974 Evonne Goolagona Cawley – Chris Evert (ΗΠΑ) 7-6(5) 4-6 6-0

1973 Margaret Court (Αυστραλία) – Evonne Goolagong Cawley (Αυστραλία) 6-4 7-5

1972 Virgina Wade (Βρετανία) – Evonne Goolagong Cawley (Αυστραλία) 6-4 6-4

1971 Margaret Court (Αυστραλία) – Evonne Goolagong Cawley (Αυστραλία) 2-6 7-6(0) 7-5

1970 Margaret Court (Αυστραλία) – Melville Reid (Αυστραλία) 6-1 6-3

1969 Margaret Court (Αυστραλία) – Billie Jean King (ΗΠΑ) 6-4 6-1

1968 Billie Jean King (ΗΠΑ) – Margaret Court (Αυστραλία) 6-1 6-2

1967 Nancy Richey (ΗΠΑ) – Lesley Turner Bowrey (Αυστραλία) 6-1 6-4

1966 Margaret Court (Αυστραλία) – Nancy Richey (ΗΠΑ) (εγκ.)

1965 Margaret Court (Αυστραλία) – Maria Bueno (Βραζιλία) 5-7 6-4 5-2 (εγκ.)

1964 Margaret Court (Αυστραλία) – Turner Bowrey (Αυστραλία) 6-3 6-2

1963 Margaret Court (Αυστραλία) – Jan Lehane O’Neill (Αυστραλία) 6-2 6-2

1962 Margaret Court (Αυστραλία) – Jan Lehane O’Neill (Αυστραλία) 6-0 6-2

1961 Margaret Court (Αυστραλία) – Jan Lehane O’Neill (Αυστραλία) 6-1 6-4

1960 Margaret Court (Αυστραλία) – Jan Lehane O’Neill (Αυστραλία) 7-5 6-2

1959 Mary Carter Reitano (Αυστραλία) – Renee Schuurman Haygarth (Ν. Αφρική) 6-2 6-3

1958 Angela Mortimer Barrett (Βρετανία) – Lorraine Coghlan Robinson (Αυστραλία) 6-2 6-4

1957 Shirley Fry Irvin (ΗΠΑ) – Althea Gibson (ΗΠΑ) 6-3 6-4

1956 Mary Carter Reitano (Αυστραλία) – Thelma Coyne Long (ΗΠΑ) 3-6 6-2 9-7

1955 Beryl Penrose Collier (Αυστραλία) – Thelma Coyne Long (Αυστραλία) 6-4 6-3

1954 Thelma Coyne Long (Αυστραλία) – Jenny Staley (Αυστραλία) 6-3 6-4

1953 Maureen Connolly Brinker (ΗΠΑ) – Julia Sampson Hayward (ΗΠΑ) 6-3 6-2

1952 Thelma Coyne Long (Αυστραλία) – Helen Angwin (Αυστραλία) 6-2 6-3

1951 Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) – Thelma Coyne Long (Αυστραλία) 6-1 7-5

1950 Louise Brough (ΗΠΑ) – Doris Hart (ΗΠΑ) 6-4 3-6 6-4

1949 Doris Hart (ΗΠΑ) – Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) 6-4 6-4

1948 Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) – Marie Toomey (Αυστραλία) 6-2 6-1

1947 Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) – Nell Hall Hopman (Αυστραλία) 6-3 6-2

1946 Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) – Joyce Fitch (Αυστραλία) 6-4 6-4

1941-45 Δεν διεξήχθη

1940 Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) Thelma Coyne Long (Αυστραλία) 5-7 6-4 6-0

1939 Emily Hood Westacott (Αυστραλία) – Nell Hall Hopman (Αυστραλία) 6-1 6-2

1938 Dorothy Cheney (ΗΠΑ) – Dorothy Stevenson (Αυστραλία) 6-3 6-2

1937 Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) – Emily Hood Westacott (Αυστραλία) 6-3 5-7 6-4

1936 Joan Hartigan (Αυστραλία) – Nancye Wynne Bolton (Αυστραλία) 6-4 6-4

1935 Dorothy Round Little (Βρετανία) – Nancy Lyle Glover (Βρετανία) 1-6 6-1 6-3

1934 Joan Hartigan (Αυστραλία) – Margaret Molesworth (Αυστραλία) 6-1 6-4

1933 Joan Hartigan (Αυστραλία) – Coral Buttsworth (Αυστραλία) 6-4 6-3

1932 Coral Buttsworth (Αυστραλία) – Kathleen Le Messurier (Αυστραλία) 9-7 6-4

1931 Coral Buttsworth (Αυστραλία) – Marjorie Cox Crawford (Αυστραλία) 1-6 6-3 6-4

1930 Daphne Akhurst Cozens (Αυστραλία) – Sylvia Lance Harper (Αυστραλία) 10-8 2-6 7-5

1929 Daphne Akhurst Cozens (Αυστραλία) – Louise Bickerton (Αυστραλία) 6-1 5-7 6-2

1928 Daphne Akhurst Cozens (Αυστραλία) – Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) 7-5 6-2

1927 Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) – Lance Harper (Αυστραλία) 5-7 6-1 6-2

1926 Daphne Akhurst Cozens (Αυστραλία) – Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) 6-1 6-3

1925 Daphne Akhurst Cozens (Αυστραλία) – Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) 1-6 8-6 6-4

1924 Lance Harper (Αυστραλία) – Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) 6-3 3-6 8-6

1923 Margaret Molesworth (Αυστραλία) – Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) 6-1 7-5

1922 Margaret Molesworth (Αυστραλία) – Esna Boyd Robertson (Αυστραλία) 6-3 10-8