Τένις – Sydney International: Νικητής στο αγαπημένο του τουρνουά

Σίδνεϊ, Αυστραλία«Λατρεύω αυτό το τουρνουά. Αυτός ήταν ο τρίτος τελικός και ο δεύτερος τίτλος μου και μάλιστα συνεχόμενη. Ελπίζω να συνεχίζω να παίζω καλά σε αυτή τη διοργάνωση και στο μέλλον».

Και πως να μην λατρεύει αυτή τη διοργάνωση ο Viktro Toricki; Ο Σέρβος κατάφερε να διατηρήσει τα κεκτημένα επικρατώντας σε έναν συναρπαστικό τελικό απέναντι στον Grigor Dimitrov με 2-6, 6-1, 7-6(7), χάρη σε ένα εξαιρετικό backhand passing shot στο δεύτερο match point στο tie-break του τρίτου σετ.

Ωστόσο, ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για τον Dimitrov, με τον Βούλγαρο να κάνει break στο πρώτο game ενώ κρατώντας το σερβίς του πήρε προβάδισμα με 2-0. Το δεύτερο break για τον DImitrov ήρθε στο έβδομο game με τον Βούλγαρο να κατακτά το σετ με 6-2 μέσα σε 29 λεπτά.

Στη συνέχεια τα πράγμα αντιστράφηκαν. Break νωρίς από τον Troicki, με τον Dimitrov να απαντάει με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας σε 2-1, όμως ο Βούλγαρος δεν κατάφερε αμέσως μετά να κρατήσει το σερβίς του με το σκορ να γίνεται 3-1.

Από εκεί και πέρα η αποστολή του Troicki ήταν εύκολη με τον Σέρβο να σημειώνει και τρίτο break φτάνοντας στην ισοφάριση επικρατώντας με 6-1.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο δραματικό με τον Toricki να κάνει break σε ένα εξαιρετικό σημείο του σετ παίρνοντας προβάδισμα με 5-4. Όμως ο Dimitrov μετά από δύο break points, πήρε το break πίσω και παράλληλα ισοφάρισε σε 5-5 οδηγώντας ουσιαστικά το παιχνίδι σε tis-break.

Το πρώτο match point άνηκε στον Troicki με τον Dimitrov να το «σβήνει» χάρη στο πολύ καλό του σερβίς, ενώ λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Βούλγαρου να φτάσει σε match point.

Ο Troicki ωστόσο κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια κατάφερε να κάνει το μίνι break κερδίζοντας με 9-7 και πανηγυρίζοντας τον δεύτερο σερί τίτλο του σε σύνολο τριών τελικών στο Sydney International.