Τένις – St. Petersburg 2016: Ο Zverev έβαλε τέλος στο σερί του Wawrinka

Τα πολλά αβίαστα λάθη του Ελβετού, αλλά και τα 8 χαμένα break points ήταν δύο από τα βασικά στοιχεία που έδωσαν τη νίκη στον εξαιρετικό και απρόσμενα πειθαρχημένο Alexander Zverev. Ο 19χρονος αφού έσβησε συνολικά τρία break points στα πρώτα δύο service games στη συνέχεια έκανε δύο break κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-2 σε 39 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ο Wawrinka βελτίωσε αισθητά το σερβίς του, ενώ παράλληλα έφτασε στο πρώτο break στον τελικό μετά από πέντε χαμένες ευκαιρίες παίρνοντας προβάδισμα με 3-1. Σε εκείνο το σημείο ο Zverev έδειχνε ότι δεν μπορεί να απειλήσει το σερβίς του αντιπάλου του δεχόμενος, στο τέλος του σετ, ένα ακόμη break χάνοντας το σετ με 6-3.

Ο τίτλος θα κρινόταν στο τρίτο σετ με τον Wawrinka να έχει το μομέντουμ, αλλά και το προβάδισμα με 3-0 «σπάζοντας» και πάλι το σερβίς του Γερμανού. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο κάτοχος τριών Grand Slam θα φτάσει στο 12/12 σε τελικούς, ο Zverev άρχισε να γίνεται και πάλι ανταγωνιστικός, την ίδια ώρα που τα αβίαστα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους για λογαριασμό του Wawrinka. Ο νούμερο 27 του κόσμου πήρε πίσω το χαμένο σερβίς, ενώ στο πιο κρίσιμο σημείο του τελικού έκανε ένα ακόμη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο game με 40-15. Το 6-5 έδινε ένα σημαντικό προβάδισμα στον 19χρονο, ο οποίος είχε τις μπάλες στα χέρια του και την ευκαιρία να τελειώσει τον τελικό. Ο Γερμανός προηγήθηκε με 40-0 έχοντας τρία match points. Ο Wawrinka έσβησε το πρώτο όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω με τον Zverev να επικρατεί με 7-5 κατακτώντας τον πρώτο τίτλο καριέρας ATP. Από την άλλη αυτός ήταν ο πρώτος χαμένος τελικός για τον Stan Wawrinka μετά από 11 συνεχόμενες νίκες, ένα εντυπωσιακό σερί το οποίο ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2014 στο Chennai Open (Ινδία).