Τένις – Nature Valley International: Στον τρίτο γύρο η Kerber

H πρώην νούμερο ένα στον κόσμο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στην Σλοβάκα, την οποία και κέρδισε με 6-3, 6-3, μέσα σε 78 λεπτά. Η Γερμανίδα αριστερόχειρας, τελείωσε το παιχνίδι με τέσσερις άσους, 26 winners και μόλις 14 αβίαστα λάθη, την ίδια ώρα που η Cibulkova αντιμετώπιζε θέμα στο πρώτο σερβίς παίρνοντας μόλις το 58% των κερδισμένων πόντων.

Στη φάση των “16” η Kerber θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Danielle Collins, η οποία νωρίτερα επικράτησε της Ισπανίδας και νούμερο 16 του ταμπλό Carla Suarez Navarro. 

Στα άλλα παιχνίδια, η Λετονή Anastasija Sevastova, παρά τον χαμένο τίτλο την περασμένη Κυριακή στη Μαγιόρκα, συνεχίζει να κάνει εξαιρετικά παιχνίδια, επικρατώντας αυτή τη φορά της Βρετανίδας, Harriet Dart με 6-3, 6-4. 

Στην επόμενη φάση του τουρνουά, η νούμερο 11 του ταμπλό θα παίξει απέναντι στην Ρωσίδα Daria Kasaktina, η οποία χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή στο παιχνίδι με την Βελγίδα Alison Van Uytvnack, κερδίζοντας με 5-7, 6-4, 6-1.

Την συμμετοχή της στον τρίτο γύρο εξασφάλισε και η Αυστραλή, νούμερο οκτώ του ταμπλό, μετά τη νίκη της επί της Γαλλίδας Kristina Mladenovic, με 6-3, 6-2. H Barty θα βρει μπροστά της την Su-Wei Hsieh, από την Κινέζικη Ταϊπέι, η οποία είχε μια εύκολη πρόκριση κόντρα στην Magdalena Rybarikova, που εγκατέλειψε στο δεύτερο σετ. 

Αποτελέσματα-Β’ Γύρος

Τρίτη 26 Ιουνίου
Petra Kvitova (Τσεχία) -Kateryna Bondarenko (Ουκρανία) 7-5, 6-3
Johanna Konta (Μ.Βρετανία) – Aleksandra Krunic (Σερβία) 6-1, 6-3
Aryna Sabalenka (Λευκορωσία) – Julia Goerges (Γερμανία) 1-6, 6-4, 6-4
Angelique Kerber (Γερμανία) – Dominika Cibulkova (Σλοβακία) 6-3, 6-3
Agnieszka Radwanska (Πολωνία) – Daria Gavrilova (Αυστραλία)  5-7, 7-6(4), 6-0
Ashleigh Barty (Αυστραλία) – Kristina Mladenovic (Γαλλία) 6-3, 6-2
Jelena Ostapenko (Λετονία) – Kaia Kanepi (Εσθονία) 6-3, 7-5
Elise Mertens (Βέλγιο) – Svetlana Kuznetsova (Ρωσία)  6-1, 6-1
Daria Kasatkina (Ρωσία) – Alison Van Uytvanck (Βέλγιο) 5-7, 6-4, 6-1
Su Wei Hsieh (Κινέζικη Ταϊπέι) – Magdalena Rybarikova (Σλοβακία) 6-1 (εγκ. Rybarikova) 
Barbora Strycova (Τσεχία) – Donna Vekic (Σερβία) 6-1, 6-4
Anastasija Sevastova (Λετονία) – Harriet Dart (Μ.Βρετανία) 6-3, 6-4
Danielle Collins (ΗΠΑ) – Carla Suarez Navarro (Ισπανία) 6-2, 6-4
Mihaela Buzarnescu (Ρουμανία) – Kiki Bertens (Ολλανδία) 3-6, 7-6(5), 6-3

Πρόγραμμα-Γ’ Γύρος

Τετάρτη 27 Ιουνίου
Center Court
Όχι πριν από τις 14:30
Agnieszka Radwanska (Πολωνία) – Petra Kvitova (Τσεχία)
Caroline Wozniacki (Δανία) – Johanna Konta (Μ.Βρετανία) 

Court 1 (13:00)
Jelena Ostapenko (Λετονία) – Mihaela Buzarnescu (Ρουμανία)
Barbora Strycova (Τσεχία) – Karolina Pliskova (Τσεχία)

Court 2
Angelique Kerber (Γερμανία) – Danielle Collins (ΗΠΑ)
Su Wei Hsieh (Κινέζικη Ταϊπέι) – Ashleigh Barty (Αυστραλία)

Court 3 (13:00)
Anastasija Sevastova (Λετονία) – Daria Kasatkina (Ρωσία)
Aryna Sabalenka (Λευκορωσία) – Elise Mertens (Βέλγιο)