Τένις – Miami Open 2016: Ο Dimitrov απέκλεισε τον Murray

Μαϊάμι, ΗΠΑ— Εκτός από το γυναικείο ταμπλό εκπλήξεις είχαμε και στους άνδρες με τον Grigor Dimitrov να επικρατεί του Andy Murray με 6-7(1), 6-4, 6-3. O Βούλγαρος άφησε πίσω του το χαμένο tie-break του πρώτου σετ (7-1) κατακτώντας τα άλλα δύο με 6-4, 6-3 εκμεταλλευόμενος τα πολλά αβίαστα λάθη του Andy Murray, ειδικά στο τρίτο σετ.

«Για να είμαι ειλικρινής έπαιξα καλύτερα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα», τόνισε ο Dimitrov. «Είχα αρκετές ευκαιρίες σήμερα και τις εκμεταλλεύτηκα. Ακόμα κι όταν βρέθηκα πίσω στο πρώτο σετ διατήρησα την ψυχραιμία μου και παρέμεινα συγκεντρωμένος. Είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να διαχειριστώ ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι με αυτό τον τρόπο».

Από τη μεριά του ο δύο φορές κάτοχος του τίτλου και περσινός φιναλίστ, Andy Murray, έκανε λόγο για τα πολλά λάθη ειδικά στο τρίτο σετ. «Έκανα αρκετά λάθη στο τρίτο σετ. Αμέσως μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ προσπάθησα να του ασκήσω μεγαλύτερη πίεση, αλλά δεν τα κατάφερα. Ήταν πολύ πιο σταθερός από εμένα και κέρδισε».

Επόμενος αντίπαλος του Dimitrov, στη φάση των «16» θα είναι ο Γάλλος Gael Monfils, ο οποίος ξεπέρασε την αντίσταση του Ουρουγουανού Pablo Cuevas κερδίζοντας με 6-3, 6-4.

Την πρόκριση στους «16» πανηγύρισε και ο Νικ Κύργιος, που μετά τη νίκη απέναντι στο Μάρκο Παγδατή κατάφερε να επικρατήσει και του Αμερικανού Tim Smyczek με 6-4, 6-4.

Στους «16» ο Αυστραλός θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Andrey Kuznetsov που κέρδισε με τη σειρά του τον Γάλλο Adrian Mannarino με 2-6, 7-5, 6-0.

Κανένα πρόβλημα για τον νούμερο 6 του ταμπλό Kei Nishikori, με τον Ιάπωνα να μην δίνει πολλά περιθώρια στον Ουκρανό Alexandr Dolgopolov τον οποίον και κέρδισε με 6-2, 6-2 σε 72 λεπτά.

Η μίνι έκπληξη ήρθε από τον Ισπανό Roberto Bautista Agut, ο οποίος αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από τον Jo-Wilfried Tsonga κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή επικρατώντας με 2-6, 6-3, 7-6(3) μετά από περίπου 2,5 ώρες αγώνα.

Στους «16» θα βρεθεί και ο Milos Raonic, ο οποίος χρειάστηκε 12 άσσους και μόλις ένα break για να «λυγίσει» τον Αμερικανό Jack Sock με 7-6(3), 6-4.

Αποτελέσματα

12-Milos Raonic (Καναδάς) – 22-Jack Sock (ΗΠΑ) 7-6(3) 6-4 17-Roberto Bautista (Ισπανία) – 9-Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλία) 2-6 6-3 7-6(3) Andrey Kuznetsov (Ρωσία) – Adrian Mannarino (Γαλλία) 2-6 7-5 6-0 6-Kei Nishikori (Ιαπωνία) – 27-Alexandr Dolgopolov (Ουκρανία) 6-2 6-2 Damir Dzumhur (Βοσνία/Εζεργοβίνη) – Mikhail Kukushkin (Ρωσία) 4-6 6-1 6-2 16-Gael Monfils (Γαλλία) – 23-Pablo Cuevas (Ουρουγουάη) 6-3 6-4 24-Nick Kyrgios (Αυστραλία) – Tim Smyczek (ΗΠΑ) 6-4 6-4

26-Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) – 2-Andy Murray (Μ. Βρετανία) 6-7(1) 6-4 6-3