Τένις – Miami Open: Πρόκριση με 500 νίκες καριέρας για τον Murray

Μόλις 46 παίκτες έχουν φτάσει τις 500 νίκες, με τους διοργανωτές να δίνουν εορταστικό τόνο στη νίκη του Murray με 6-4, 3-6, 6-3 κόντρα στον Anderson και την πρόκριση του Σκωτσέζου στα προημιτελικά.

«Προφανώς σημαίνει πολλά για εμένα», είπε ο Murray στο Sky Sports. «Δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν φτάσει τις 500 νίκες κι αυτό σημαίνει κάτι. Ελπίζω φυσικά να μην είναι η τελευταία μου!».

Ένα break ήταν αρκετό για τον νούμερο 4 του κόσμου να πάρει το πρώτο σετ ωστόσο, στο δεύτερο σετ το ποσοστό του στο πρώτο σερβίς έπεσε στο 40% γεγονός που βοήθησε τον Νοτιοαφρικανό να ισορροπήσει το ματς.

Ο Murray ανέκαμψε και προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο παίρνοντας τελικά τη νίκη σε 2 ώρες και 4 λεπτά. Επόμενος αντίπαλος του Murray, στα προημιτελικά είναι ο Dominic Thiem, ο οποίος επικράτησε του Adrian Mannarino με 7-6(5), 4-6, 7-5.

«Ίδρωσε» ο Djokovic, άνετα ο Nishikori…

Το μόλις 57% στο πρώτο σερβίς του Djokovic στο πρώτο σετ, αλλά και το γεγονός ότι ο Dolgopolov μπήκε δυνατά κάνοντας break με το «καλησπέρα» στέρησε από τον Σέρβο το πρώτο σετ το οποίο έχασε στο tie-break.

Στο δεύτερο το ποσοστό ανέβηκε στο 62%, με τον Dolgopolov να δείχνει σημάδια κούρασης. Τρία breaks από τον Djokovic ήταν αρκετά για του χαρίσει τη νίκη στο δεύτερο σετ με 7-5, ενώ στο τρίτο ο Σέρβος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος με τον Ουκρανό να κάνει το ένα λάθος μετά από το άλλο, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία ειδικά στο πρώτο σερβίς με το ποσοστό του να περνάει μετά βίας το 35% (36%) και το 6-0 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Ο Djokovic θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Ferer, o οποίος δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ από τον Γάλλο Gilles Simon, σε ένα σετ στο οποίο ο κάθε παίκτης είχε από τρία breaks! Στο δεύτερο σετ ο Ισπανός και νούμερο 6 στο ταμπλό δεν είχε κανένα πρόβλημα φτάνοντας στη νίκη με 7-6(5), 6-0.

Εύκολο έργο είχε και ο Ιάπωνας Kei Nishikori (4), που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Βέλγο David Goffin (18) τον οποίο και κέρδισε με 6-2, 6-2 και περιμένει πλέον τον Αμερικανό John Isner (22). O Isner επιβλήθηκε του Καναδού Milos Raonic με 6-7(3), 7-6(6), 7-6(5) σε ένα παιχνίδι που κράτησε 2ώρες και 43 λεπτά, είχε συνολικά 38 άσσους και κανένα break!

O Thomas Berdych (8) ξεπέρασε το εμπόδιο του Gael Monfils (17) με τον Γάλλο να αποχωρεί στο δεύτερο σετ κι ενώ είχε χάσει το πρώτο με 6-3, ενώ τη στιγμή της αποχώρησης, λόγω τραυματισμού, ήταν πίσω στο σκορ με 3-2.

Αντίπαλος του Berdych στη φάση των «8» θα είναι ο Αργετνινός Juan Monaco που άφησε εκτός διοργάνωσης τον Ισπανό Fernando Verdasco ο οποίος με τη σειρά του προερχόταν από τη μεγάλη νίκη του απέναντι στο νούμερο 2 του ταμπλό Rafael Nadal. O Monaco είχε από δύο breaks σε κάθε σετ γεγονός που τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη με 6-3, 6-3.

Στα ημιτελικά Petkovic και Suarez Navaro

Η Γερμανίδα Andrea Petkovic εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά μετά τη νίκη της με 6-4, 6-2 επί της νούμερο 14 του ταμπλό, Karolina Pliskova. Η Petkovic μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο σετ, αλλά η 23χρονη Pliskova βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 4-4 και στη συνέχεια είχε 3 break points, τα οποία έσωσε η Γερμανίδα. Η Petkovic, κέρδισε τα επόμενα 5 games κι έκλεισε το ματς σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Η δεύτερη παίκτρια που πέρασε στις «4» της διοργάνωσης ήταν η Ισπανίδα (12) Carla Suarez Navaro η οποία αν και στο πρώτο σετ νικήθηκε κατά κράτος από την Αμερικανίδα Venus Williams παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο και αρκετά υπομονετικά στο τρίτο κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη με 0-6, 6-1, 7-5 σε ένα ματς που διήρκεσε 1ώρα και 49 λεπτά.

Τα υπόλοιπα δύο εισιτήρια θα προκύψουν από τις αναμετρήσεις Serena Williams – Sabine Lisicki (20:00) και Simona Halep – Sloane Stephens (02:00).