Τένις – Indian Wells 2016: Σε 66 λεπτά «καθάρισε» ο Djokovic, «απέδρασε» ο Nadal

Καλιφόρνια, ΗΠΑ— Ο κάτοχος του τίτλου Novak Djokovic αυτή τη φορά δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Feliciano Lopez, τον οποίον και κέρδισε με 6-3, 6-3 μέσα σε 66 λεπτά.

Ο Σέρβος μπορεί να κέρδισε μόλις τέσσερις πόντους στο σερβίς του Ισπανού στο πρώτο σετ, όλους όμως τους πήρε την κατάλληλη στιγμή κάνοντας το break (4-2). Από εκεί και πέρα το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κρατήσει το δικό του σερβίς και να συνεχίσει να σημαδεύει το backhand του Ισπανού, για να επικρατήσει τελικά με 6-3.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ. Ο Djokovic πίεζε διαρκώς το backhand του Lopez, ο οποίος στηρίχθηκε και πάλι στο πολύ δυνατό του σερβίς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Ισπανός έχασε και το δεύτερο σετ με 6-3 δεχόμενος δύο break.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να τελειώσω το παιχνίδι γρήγορα και χωρίς προβλήματα», δήλωσε αμέσως μετά ο Djokovic. «Ο Feliciano είναι ένας πολύ δύσκολος παίκτης. Είναι αριστερόχειρας, έχει πολύ δυνατό πρώτο σερβίς, σημαδεύει τις γωνίες και ανεβαίνει διαρκώς στο φιλέ. Από την πλευρά μου ήμουν αρκετά συγκεντρωμένος και δεν του επέτρεψα τις πολλές προσεγγίσεις στο φιλέ. Γενικά ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση».

Ισπανική απόδραση…

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της χθεσινής ημέρας ο Rafael Nadal κατάφερε πρώτα να…αυτοκτονήσει και μετά να…κερδίσει στην αναμέτρηση κόντρα στον «μελλοντικό νούμερο 1 στον κόσμο», όπως ο ίδιος χαρακτήρισε τον Γερμανό Alexander Zverev.

Στο πρώτο σετ, σε ένα παιχνίδι που κράτησε 2 ώρες και 34 λεπτά, ο Γερμανός έκανε το break στο πέμπτο game παίρνοντας προβάδισμα με 3-2 και αμέσως μετά 4-2, όμως ο Nadal πήρε πίσω το break (5-5) σε ένα game στο οποίο ο Ισπανός έβγαλε καταπληκτικές άμυνες.

Το σετ οδηγήθηκε στο tie-break με τον Nadal να έχει μοναδική ευκαιρία στο 8-7 έχοντας και το πλεονέκτημα των δύο σερβίς. Ωστόσο, o Zverev έκανε δύο break και στη συνέχεια με ένα δυνατό σερβίς πήρε το tie-break με 10-8 και το σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ ένας παίκτης υπήρχε στο γήπεδο κι αυτός ήταν ο Nadal. Απόλυτα συγκεντρωμένος έκανε τρία break, ο Zverev δεν τον απείλησε καθόλου με τον 18χρονο να χάνει από την αρχή έδαφος και ουσιαστικά να παρατάει το σετ το οποίο και έχασε με 6-0.

Στο τρίτο σετ ο Zverev κυριαρχεί. Προηγείται με 4-1 και 5-2 έχοντας σημειώσει δύο break. Ο Nadal έχοντας «σπάσει» μια φορά το σερβίς του Γερμανού, θα ισοφαρίσει στα break κάνοντας το 5-4 και κρατώντας το σερβίς του ισοφάρισε σε 5-5. Κάπου εκεί ο Zverev κουράστηκε.

Αλλεπάλληλα αβίαστα λάθη χάρισαν στον Nadal ακόμη ένα break (6-5) με τον Ισπανό να ολοκληρώνει τη νίκη με 7-5 παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

«Ήταν μια μεγάλη νίκη», τόνισε ο Nadal. «Είμαι πολύ ικανοποιημένος για τη μαχητικότητα που είχα σε όλο το ματς και πιστεύω ότι μπορώ να νικήσω σε μεγάλης διάρκειας παιχνίδια χωρίς να με απασχολούν οι συνθήκες. Στο πρώτο σετ είχα την ευκαιρία, αλλά έχασα ένα σχετικά εύκολο forehand στη γραμμή.

Όμως στο δεύτερο σετ πιστεύω ότι έπαιξα πολύ καλά. Ωστόσο, μερικές φορές όσο εύκολα κερδίσεις ένα σετ τόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό που ακολουθεί. Στην αρχή του τρίτου σετ ο Alexander ήταν αρκετά επιθετικός και πιστεύω ότι έχασα το ρυθμό μου αντιμετωπίζοντας προβλήματα. Όμως κατάφερα να συνέλθω και να πάρω μία μεγάλη νίκη».

Αποκλείστηκε ο Wawrinka, άντεξε ο Nishikori

Στα άλλα παιχνίδια της φάσης των «16» ο David Goffin ήταν εξαιρετικός απέναντι στον Stan Wawrinka επικρατώντας με 6-3, 5-7, 7-6(7) σε ένα ακόμη δραματικό παιχνίδι με τον Βέλγο να σημειώνει 7 break.

Στους «8» θα βρεθεί και ο Kei Nishikori που χρειάστηκε 2 ώρες και 10 λεπτά για να κερδίσει τον κατά 30…πόντους ψηλότερο John Isner με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 23 άσσους!

Ο Ιάπωνας όμως «γύρισε» από το 1-6 του πρώτου σετ και με 7-6(2), 7-6(5) κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κανένα πρόβλημα για τον Tsonga, ο οποίος επικράτησε του Αυστριακού Thiem με 6-3, 6-2 και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Novak Djokovic. Μεγάλη πρόκριση για τον Milos Raonic κόντρα στον Tomas Berdych με 6-4, 7-6(7), ενώ στους «8» θα βρεθεί και ο Marin Cilic που μετά από ένα παιχνίδι 2 ωρών και 15 λεπτών επικράτησε του καλού του φίλου Richard Gasquet με 7-5, 5-7, 6-2.

Αποτελέσματα (16.03)

7-Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλία) – 11-Dominic Thiem (Αυστρία) 6-3 6-2 12-Milos Raonic (Καναδάς) – 6-Tomas Berdych (Τσεχία) 6-4 7-6(7) 15-David Goffin (Βέλγιο) – 3-Stanislas Wawrinka (Ελβετία) 6-3 5-7 7-6(5) 10-Marin Cilic (Κροατία) – 8-Richard Gasquet (Γαλλία) 7-5 5-7 6-2 5-Kei Nishikori (Ιαπωνία) – 9-John Isner (ΗΠΑ) 1-6 7-6(2) 7-6(5) 1-Novak Djokovic (Σερβία) – 18-Feliciano Lopez (Ισπανία) 6-3 6-3 4-Rafa Nadal (Ισπανία) – Alexander Zverev (Γερμανία) 6-7(8) 6-0 7-5

13-Gael Monfils (Γαλλία) – Federico Delbonis (Αργεντινή) 6-3 6-4