Τένις – Gerry Weber Open: Δύσκολα ο Federer, τεράστια νίκη για Παγδατή

Χάλε, Γερμανία— Στη φάση των «16» βρίσκεται ο Roger Federer με τον Ελβετό να δείχνει και πάλι αστάθεια στο παιχνίδι του, όπως έκανε και στο Mercedes Cup την περασμένη εβδομάδα όπου και γνώρισε τον αποκλεισμό στον ημιτελικό.

Ο κάτοχος των τελευταίων τριών τίτλων στο Χάλε, επικράτησε με 6-4, 7-6(3) του ανταγωνιστικού Jan-Lennard Struff σημειώνοντας ένα break σε όλο το παιχνίδι. Μπορεί το σερβίς του νούμερο 3 στον κόσμο, να βελτιώθηκε αισθητά καθώς δεν κινδύνεψε με break point, όμως ο Ελβετός δυσκολευόταν να «σπάσει» το σερβίς του εξαιρετικού Γερμανού.

Αυτό έγινε μια φορά στο πρώτο σετ με τον Federer να παίρνει προβάδισμα με 4-3 και κρατώντας το σερβίς του έκανε το 5-3 για να ολοκληρώσει νικηφόρα το σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Federer είχε δύο break points, ανεβάζοντας ρυθμό στο ίδιο περίπου σημείο με το πρώτο σετ, όμως ο Struff «έσβησε» και τα δύο πηγαίνοντας τo σετ στο tie break.

Εκεί ο Federer προηγήθηκε με 3-0 και 5-2 για να φτάσει σε ένα εύκολο 7-3 κατακτώντας τη νίκη μέσα σε 1 ώρα και 14 λεπτά παίρνοντας την πρόκριση για τη φάση των «16».

Τεράστιος Παγδατής

Την πρόκριση στους «16» σφράγισε και ο Μάρκος Παγδατής, ο οποίος σημείωσε μια πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στον Tomas Berdych. Ο Κύπριος τενίστας και νούμερο 42 στον κόσμο έκανε πρώτος break στο πρώτο σετ, όμως ο Berdych απάντησε άμεσα.

Ο Παγδατής από εκεί και πέρα είχε μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει ένα ακόμη break φτάνοντας σε break point, όμως ο Berdych κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του, με αποτέλεσμα το σετ να κριθεί στο tie-break.

Δύο μίνι break, έφεραν τον Παγδατή μπροστά στο σκορ με 4-1, μία διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος για να επικρατήσει με 7-3 και να πάρει προβάδισμα με 1-0.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Αυτή τη φορά ήταν ο Berdych που έκανε πρώτος το break (2-1) για να απαντήσει ο Παγδατής ισοφαρίζοντας σε 4-4. Οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν στο tie break για δεύτερη φορά με τον νικητή, ωστόσο να μην αλλάζει, καθώς μετά από τρία match ball ο Παδγατής επικράτησε με 7-4 παίρνοντας μια σπουδαία πρόκριση.

Αποχώρησε ο Nishikori

Εκτός διοργάνωσης βρέθηκε ο Kei Nishikori με τον Ιάπωνα να αποχωρεί με ενοχλήσεις στα πλευρά πριν τον αγώνα για τον δεύτερο γύρο απέναντι στον Florian Mayer. «Είναι πολύ λυπηρό να αποχωρείς επειδή δεν μπορείς να αγωνιστεί», δήλωσε ο Nishikori, ο οποίος όμως αναμένεται να αγωνιστεί κανονικά στο Wimbledon την επόμενη εβδομάδα.

Εκτός του Mayer, ο οποίος βρέθηκε άκοπα στα προημιτελικά, στους «8» θα αγωνιστούν τόσο ο περσινός φιναλίστ Andreas Seppi με τον Ιταλό να επικρατεί του Ιάπωνα Yuichi Sugita με 6-3, 6-0, όσο και ο Γερμανός Alexander Zverev, με τον 19χρονο να παίρνει το πρώτο σετ απέναντι στον συμπατριώτη του Benjamin Becker (7-5), ο οποίος όμως λίγο αργότερα αποχώρησε λόγω τραυματισμού κι ενώ το σκορ ήταν 3-0 υπέρ του Zverev.