Τένις – Davis Cup 2016: Μείωσαν τα αδέλφια Murray

Με στήριγμα και πάλι το σερβίς με τον Andy Murray να πιάνει πάλι ταχύτητες πάνω από 210 χλμ./ώρα και με τον αδελφό του Jamie στο πλάι του, η Μ.Βρετανία κατάφερε να σημειώσει την πρώτη νίκη της στον ημιτελικό του Davis Cup κόντρα στην Αργεντινή μειώνοντας σε 2-1 νίκες. Θυμίζουμε ότι την Παρασκευή το βράδυ η Αργεντινή είχε πάρει προβάδισμα με 0-2 χάρη στη μεγάλη νίκη του del Potro απέναντι στον Andy Murray, μετά από μία αναμέτρηση που κράτησε 5 ώρες, ενώ αμέσως μετά ο Guido Pella, αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από τον kyle Edmund στη συνέχεια πήρε τρία συνεχόμενα σετ επικρατώντας με 6-7(5), 6-4, 6-3, 6-2 κάνοντας το 0-2. Στο διπλό η Μ.Βρετανία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο καθώς μία ακόμη ήττα θα σήμαινε και τον αποκλεισμό της από τον τελικό της διοργάνωσης. Τα αδέλφια Murray όμως μπήκαν από την αρχή δυνατά και με δύο break κατέκτησαν το πρώτο σετ με 6-1 μέσα σε μόλις 26 λεπτά ξεσηκώνοντας το βρετανικό κοινό του Emirates Arena στη Γλασκώβη.

Στο δεύτερο σετ ήταν η σειρά των Αργεντινών να κάνουν πρώτοι το break ξεφεύγοντας με 4-1 και κλείνοντας το σετ με 6-3 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα del Potro και Mayer βρέθηκαν μπροστά με break και στο τρίτο σετ (4-3), όμως το δίδυμο από την Αργεντινή δεν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του με τους Βρετανούς να παίρνουν πίσω το break και στη συνέχεια να κάνουν και δεύτερο φτάνοντας στο 6-4 και στο 2-1 σετ. Το τέταρτο σετ ήταν για γερά νεύρα με τα σερβίς να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι Βρετανοί είχαν 72% στο πρώτο σερβίς, ενώ οι Αργεντίνοι περνούσαν το πρώτο τους σερβίς με ποσoστό 83%! Όποιος έκανε το break θα έπαιρνε και το σετ. Αυτό το έκαναν οι Murray όπου με ένα καθοριστικό break στο δέκατο σετ επικράτησαν με 6-4 κατακτώντας τη νίκη και μειώνοντας σε 3-1. Ο Andy Murray θα αγωνιστεί για τρίτη φορά στον ημιτελικό καθώς θα αντιμετωπίσει στο επόμενο παιχνίδι τον Guido Pella, ενώ σε περίπτωση που ο ημιτελικός πάει και σε πέμπτη αναμέτρηση ο Kyle Edmund θα αντιμετωπίσει τον Juan Martin del Potro.