Τένις – Brisbane International: Azarenka και Kerber στον τελικό

Brisbane, Αυστραλία— Victoria Azarenka και Angelique Kerber θα μονομαχήσουν στον τελικού του Brisbane International για τον φετινό τίτλο. Κι αν για την Azarenka αυτή είναι δεύτερη φορά που θα προσπαθήσει να διεκδικήσει τον συγκεκριμένο τίτλο μετά τον χαμένο τελικό του 2014, για την Kerber αυτή θα είναι η «παρθενική» φορά και η πρώτη για Γερμανίδα μετά από εκείνη της Andrea Petkovic το 2011.

Η Azarenka κατάφερε να σταματήσει την εξαιρετική πορεία της Αμερικανίδας Samantha Crawford, η οποία μέχρι εκείνο το σημείο είχε αποκλείσει κατά σειρά τις Bencic και Petkovic.

Ωστόσο, η Λευκορωσίδα δεν είχε κανένα πρόβλημα για να καταβάλει την Αμερικανίδα κάτι που έκανε μέσα σε 70 λεπτά με 6-0, 6-3. Στο πρώτο σετ η Azarenka χρειάστηκε τρία break για να φτάσει σε ένα εύκολο 6-0, το οποίο να «χαλάσει» στο 4ο game με την Crawford να φτάνει δύο φορές σε break-point, ενώ στο δεύτερο σετ η Azarenka συνέχισε το ίδιο δυνατά φτάνοντας σε δύο break και 4-1 games, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο η Crawford μειώνοντας σε 4-2.

Ωστόσο, η Αμερικανίδα δεν κατάφερε να κρατήσει το δικό της σερβίς αμέσως μετά με την Azarenka να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 5-2. Η Λευκορωσίδα σέρβιρε για το ματς, όμως η Crawford απάντησε με ένα ακόμη break παρατείνοντας το χρόνο της στο court. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη break, αυτή τη φορά από την Azarenka, η οποία πήρε το σετ με 6-3, αλλά και το εισιτήριο για τον δεύτερο τελικό καριέρας στο Μπρίσμπεϊν.

Εντυπωσιακή Kerber

Στον άλλο ημιτελικό η Γερμανίδα Angelique Kerber έκανε ένα ουσιαστικό παιχνίδι απέναντι στην πάντα επικίνδυνη Carla Suarez Navarro κατακτώντας τη νίκη με 6-2,6-3. Η Γερμανίδα με το «καλησπέρα» έκανε break στο πρώτο σετ, χωρίς να κινδυνέψει το δικό της σερβίς σε κανένα σημείο του πρώτου σετ.

Η Kerber έκανε ακόμη ένα break στο 7ο game παίρνοντας τελικά το πρώτο σετ με 6-2 περίπου σε μισή ώρα. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την Kerber να κάνει break.

Η Navarro είχε 8(!) ευκαιρίες να κλείσει το game, όμως η Kerber κατάφερε να τις «σβήσει» όλες και παράλληλα να πάρει το game. Η αντίδραση της Navarro, στο σερβίς της Kerber ήρθε στο 6ο game καθώς έφτασε σε δύο break-points χωρίς ωστόσο να τα εκμεταλλευτεί. Σαν να μην έφτανε αυτό η Kerber κατάφερε να σημειώσει το τέταρτο break στο παιχνίδι, στο 9ο game και με 6-3 έφτασε στη νίκη και στον τελικό.