Τένις – Brisbane International: Ο Federer νίκησε τον Dimitrov και πέρασε στους “4”

Μπρίσμπεϊν, Αυστραλία— Στο δρόμο για τον δεύτερο σερί τίτλο στο Μπρίσμπεϊν βρίσκεται ο Roger Federer, ο οποίος επικράτησε στον προημιτελικό του…baby Federer, Grigor Dimitrov με 6-4, 6-7(4), 6-4 μετά από 2 ώρες και 8 λεπτά.

Αν κάποιος δεν ήξερε ποιος είναι ο Federer και ποιος ο Dimitrov θα μπερδευόταν, καθώς το στυλ των δύο τενιστών παραμένει, σχεδόν, το ίδιο! Federer και Dimitrov κράτησαν τα σερβίς τους στο πρώτο σετ (μόνο ένα break point στο 6ο game από τον Federer), με τον κάτοχο του τίτλου να σημειώνει το μοναδικό break παίρνοντας παράλληλα το σετ με 6-4.

Χαρακτηριστικό του πρώτου σετ ήταν το γεγονός ότι ο Federer είχε 15/15 στους κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς (100%), ενώ ο Dimitrov είχε 14/19 (74%).

Στο δεύτερο σετ ο Dimitrov αποφάσισε να γίνει πιο επιθετικός ρισκάροντας περισσότερο στα χτυπήματά του. Η στρατηγική αυτή του χάρισε ένα break στο 7ο game παίρνοντας προβάδισμα με 4-3, ενώ αμέσως μετά κράτησε το σερβίς του κάνοντας το 5-3.

Ο Federer ωστόσο απάντησε άμεσα και αφού φρόντισε να μειώσει σε 5-4, στη συνέχεια έκανε το break ισοφαρίζοντας σε 5-5. Τα επόμενα δύο games κατακτήθηκαν πολύ εύκολα από τους δύο παίκτες με το σετ να οδηγείται στο tie-break.

Ένα γρήγορο προβάδισμα του Dimitrov με 3-0, αλλά και στη συνέχεια με 5-1, δεν έδωσε και πολλά περιθώρια στον Federer, με τον Ελβετό να ισοφαρίζεται σε 1-1 χάνοντας στο tie-break με 7-4.

Στο τρίτο σετ, το οποίο διήρκεσε 37 λεπτά, ο Federer χρειάστηκε ένα break, για να φτάσει στη νίκη με 6-4, ενώ στο 5-3 είχε τρια match-ball τα οποία ο Dimitrov «έσβησε» στηριζόμενος στο πολύ καλό σερβίς του.

Επόμενος αντίπαλος για τον κάτοχο του τίτλου θα είναι ο Αυστριακός Dominc Thiem, ο οποίος άντεξε στα δυνατά σερβις του Marin Cilic (11 άσσοι), αλλά και στο εξαιρετικό πρώτο σετ του Σέρβου, το οποίο κατέκτησε με 6-2, καθώς στη συνέχεια ο νούμερο 8 του ταμπλό, βελτίωσε κατακόρυφα το πρώτο σερβίς του έχοντας 21/25 κερδισμένους πόντους (84%) επικρατώντας στο tie-break με 7-4 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Thiem πίεσε ακόμη περισσότερο τον Cilic και εκμεταλλευόμενος μόνο το ένα από τα συνολικά πέντε break-points που σημείωσε έφτασε στο 6-4 και στην πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Θρίαμβος για Tomic

Αναμφίβολα οι Αυστραλοί θα είναι εξαιρετικά χαρούμενοι που ένα δικό τους «παιδί» κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά του Μπρίσμπεϊν. Ο λόγος για τον Bernard Tomic ο οποίος κατάφερε να επιβληθεί του νούμερο 2 του ταμπλό Kei Nishikori φτάνοντας στη νίκη με 6-3, 1-6, 6-3.

Ο Αυστραλός ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 άσσους, του 9 στο πρώτο σετ, αφού «έσβησε» το 4 break-points του Nishikori αρκέστηκε στο ένα δικό του παίρνοντας το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα άλλαξαν με τον Nishikori, αφού βελτίωσε αισθητά το δεύτερο σερβίς, να «σπάει» δύο φορές το σερβίς του Tomic, την ίδια ώρα που ο Αυστραλός είχε τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες χάνοντας το σετ με 6-1.

Στο τρίτο το νούμερο 7 του ταμπλό κατάφερε να βρει λύσεις και πάλι από το πρώτο σερβίς, ενώ αντίθετα ο Nishikori υποχωρούσε στο 64%. Ο Tomic με 2/5 break-points κατάφερε να «λυγίσει» τον Ιάπωνα και να πάρει το σετ, αλλά και τη νίκη με 6-3.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Καναδό Milos Raonic ο οποίος πήρε τη νίκη απέναντι στον Γάλλο Lucas Pouille με 6-4, 6-4, σε 1 ώρα και 16 λεπτά. Το πρώτο σερβίς του Καναδού ήταν σχεδόν τέλειο καθώς έχασε μόλις δύο πόντους σε όλο το ματς με το ποσοστό να φτάνει το 93% (27/29).

Στο πρώτο σετ δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τον Γάλλο και με ένα break κατάφερε να πάρει το σετ με 6-4. Στο δεύτερο σετ είδαμε καλύτερο τένις με τον Raonic να βγάζει μεγαλύτερη επιθετικότητα, αλλά το μειονέκτημά του ήταν η αποτελεσματικότητα καθώς είχε 2/6 κερδισμένα break-points. Ο Pouille είχε 100% στην ίδια κατηγορία, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Αποτελέσματα-Προημιτελικά

(1) Roger Federer (Ελβετία) – Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) 6-4, 6-7(4), 6-4 (8) Dominic Thiem (Αυστρία) – (3) Marin Cilic (Κροατία) 2-6, 7-6(4), 6-4 (4) Milos Raonic (Καναδάς) – Lucas Pouille (Γαλλία) 6-4,6-4