Τένις – Australian Open: Ο Nadal επικράτησε δύσκολα του Dimitrov!

Του Κίμωνα Λειβαδιώτη
kmnlivadiotis7@gmail.com

Ένα ακόμα εντυπωσιακό παιχνίδι παρακολουθήσαμε το πρωί της Τετάρτης στα πλαίσιο των προημιτελικών του Australian Open. Rafael Nadal και Grigor Dimitrov έδωσαν μία μοναδική παράσταση στη Rod Laver Arena, με τον Ισπανό να είναι ο τελικός νικητής με 3-6, 7-6(3), 7-6(5), 6-2 σε 3 ώρες και 37 λεπτά!

Ο Βούλγαρος, Νο22 στην παγκόσμια κατάταξη, έβαλε πραγματικά πολύ δύσκολα στον κορυφαίο τενίστα αυτή τη στιγμή στον κόσμο, έχοντας φοβερή κίνηση στο κορτ, αξιοποιώντας το εξαιρετικό του service και εκτελώντας “one handed backhands” εφάμιλλα με αυτά των Roger Federer και Stanislas Wawrinka. Έτσι, ο Nadal αναγκάστηκε να κάνει για πρώτη φορά τόσα πολλά αβίαστα λάθη (47!!!), ενώ είχε πολύ λιγότερα winners από τον αντίπαλό του (42-54).

Η ανάλυση του αγώνα

Ο Dimitrov μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έκανε αμέσως το break και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3 σε 32 λεπτά. Ο Nadal απάντησε με άμεσο break στο δεύτερο σετ, αλλά ο αντίπαλός του το πήρε πίσω στο αμέσως επόμενο game κι έτσι οδηγηθήκαμε στο πρώτο tie break του αγώνα.

Εκεί, ο Ισπανός επικράτησε με άνεση. Στο τρίτο σετ είχαμε ξανά από ένα break για τον κάθε παίκτη, με τoν άπειρο 23χρονο να χάνει τρία match point, το δεύτερο από τα οποία ήταν μεγάλη ευκαιρία, αφού έχασε εύκολο χτύπημα για winner κι ενώ προηγούνταν με 7-6! Στο τέταρτο, ο Dimitrov έβγαλε σημάδια απειρίας, καθώς η ψυχολογία του είχε κλονιστεί από το προηγούμενο χαμένο σετ και έχασε εύκολα…

Nadal: «Ήμουν απλά τυχερός»

Ο Rafael Nadal δεν κρύφτηκε μετά το τέλος της αναμέτρησης, παραδεχόμενος πως ήταν πολύ τυχερός που κέρδισε το τρίτο σετ, όπου ο Dimitrov είχε τρία match point. «Στο τρίτο σετ ήμουν πολύ τυχερός! Απλά…», δήλωσε χαρακτηριστικά γελώντας από ανακούφιση και συνέχισε:

«Ο Grigor έχασε ένα πολύ εύκολο forehand, όπου θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με 2-1 σετ. Ευτυχώς πέρασα εγώ στα ημιτελικά. Ευχαριστώ τους πάντες για την υποστήριξη. Γνωρίζω ότι το απολαύσατε, αλλά εγώ υπέφερα»!

Όταν κλήθηκε να σχολιάσει το πρόβλημα ου αντιμετωπίζει στο αριστερό του χέρι, τόνισε: «Με επηρεάζει πολύ στο service, όπου αισθάνομαι ότι μου φεύγει η ρακέτα. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνω άνετα. Θα το κοιτάξω αυτές τις μέρες, προκειμένου να βελτιωθεί… Μπορώ να προπονηθώ κανονικά, αλλά χωρίς το προστατευτικό, θα έχω θέμα».

Ο Nadal είχε ένα σχόλιο και για τον μεγάλο χαμένο. «Το έχω ξαναπεί πολλές φορές και θα το ξαναπώ. Ο Grigor έχει όλα τα φόντα για να γίνει μεγάλος πρωταθλητής στο άθλημα. Έχει πολλές ομοιότητες στο στυλ με τον Roger (σ.σ. Federer) και η φυσική εξέλιξη είναι να πάει πολύ ψηλά», συμπλήρωσε.