Τένις – Australian Open: Αποκλεισμός για την Αμερικανίδα, πέρασαν οι μεγάλοι…

Του Κίμωνα Λειβαδιώτη
kmnlivadiotis7@gmail.com

H Venus Williams αποχαιρέτησε το πρώτο Grand Slam της σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα από την Ekaterina Makarova me 2-1 σετ (2-6, 6-4, 6-4). Η 25χρονη Ρωσίδα ήταν πολύ κακή στο πρώτο σετ, με την Αμερικανίδα να της σπάει τρεις φορές το service. Έτσι, το 6-2 για την 34χρονη Williams ήρθε φυσιολογικά.

Στο δεύτερο σετ, η Venus είχε την ευκαιρία να κάνει το 4-2, χάνοντας ένα break point, ενώ στη συνέχεια έκανε τρία συνεχόμενα double fault, ενώ προηγούνταν στο ένατο game με 40-30!

Η Αμερικανίδα δεν πτοήθηκε καθόλου, μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ, προηγούμενη με 3-0 game, όμως τα πολλά λάθη (21 από τα 56 αβίαστα έγιναν στο τελευταίο σετ) και τα μεγάλα rallie που της επέβαλε η Makarova έφεραν την ανατροπή και τη νίκη για τη Ρωσίδα.

«Τους προηγούμενους 12 μήνες αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα, με κυριότερο αυτό με την υγεία μου. Ωστόσο, πλέον αισθάνομαι πολύ καλύτερα και περιμένω φέτος να το διασκεδάσω περισσότερο», ανέφερε η Williams μετά το ματς και συνέχισε: «Το επίπεδό μου αυτή τη στιγμή είναι μεν καλό, αλλά δεν είναι σταθερό. Έχω πολλά σκαμπανεβάσματα. Πρέπει να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην αντίπαλό μου για την εξαιρετική της προσπάθεια».

Νοκ άουτ και η Kvitova

Ακόμα μεγαλύτερο μπαμ από τον αποκλεισμό της Venus Williams έκανε η ήττα της Petra Kvitova, No5 στον κόσμο, από την 21χρονη Luksika Kumkhum, Νο88 στον κόσμο από την Ταϊλάνδη με 6-2, 1-6, 6-4.

Η ήττας της Τσέχας ήταν αποτέλεσμα του εκπληκτικού παιχνιδιού της αντιπάλου της, σε συνδυασμό με τα πολλά αβίαστα λάθη που έκανε. Συνολικά, ο Kvitova είχε 40 αβίαστα λάθη έναντι μόλις 27 της Kumkhum.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 123 λεπτά… Πρέπει να τονίσουμε πως ούτε το επίσημο site της WTA, ούτε αυτό του Australian Open έχουν φωτογραφία της νεαρής αθλήτριας από την Ταϊλάνδη.

Εύκολα η Li, δύσκολα η Ivanovic

Στα υπόλοιπα των γυναικών, η Na Li είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στην Ana Konjuh από την Κροατία, επικρατώντας με 6-2, 6-0 σε 61 λεπτά, ενώ η Ana Ivanovic αντιμετώπισε ουκ ολίγες δυσκολίες για να καταβάλει την αντίσταση της Ολλανδής Kiki Bertens έπειτα από 92 λεπτά αγώνα. «Δεν ήταν κάποιο σπουδαίο παιχνίδι και σίγουρα πρέπει να βελτιωθώ στη συνέχεια», δήλωσε η πανέμορφη Σέρβα.

Επίσης, η Samantha Stosur δεν είχε κανένα πρόβλημα να καταβάλει την αντίσταση της Klara Zakopalova με 6-3, 6-4 μέσα σε 92 λεπτά, παίρνοντας μία μίνι ρεβάνς από την αντίπαλό της, για ήττα την προηγούμενη εβδομάδα στα ημιτελικά του τουρνουά του Horbat. «Γνώριζα ότι έπρεπε να είμαι επιθετική και να βγάλω πολλά winnners. Μπορεί να έκανα αρκετά λάθη, αλλά διατηρώντας τον ίδιο ρυθμό κατάφερα να φτάσω στη νίκη», δήλωσε η Αυστραλή νικήτρια.

Στις 23 συνεχόμενες νίκες η Serena!

Πολύ καλό ποδαρικό στο φετινό Australian Open έκανε η Serena Williams, η οποία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να επικρατήσει της 18χρονης Αυστραλής Ashleigh Barty με 6-2, 6-1 σε 57 λεπτά. Αυτή ήταν η 23η συνεχόμενη νίκη για την 32χρονη Αμερικανίδα, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων από το 2013.

«Προφανώς και θέλω να κερδίσω ξανά τον τίτλο στη Μελβούρνη», δήλωσε το Νο1 του κόσμου στις γυναίκες για να συμπληρώσει, σχολιάζοντας τα πολλά ανεβάσματά της στο φιλέ (10/11 επιτυχημένα): «Είναι κάτι που έχω ανάγκη να κάνω περισσότερο. Σήμερα πήγα πολλές φορές στο φιλέ, ακόμα και σε μπάλες που δεν έπρεπε. Δεν το έκανα για λόγους στρατηγικής, απλά θέλω να παίζω κάθε φορά όπως μου αρέσει, οπότε πειραματίζομαι. Προφανώς, στο επόμενο παιχνίδι μου θα μείνω περισσότερο στην baseline».

Κανένα πρόβλημα για Nole

Την 22η νίκη του στο Melbourne Park πανηγύρισε ο Novak Djokovic, ο οποίος επικράτησε του Lukas Lacko από τη Σλοβακία με 6-3, 7-6 (2), 6-1. Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης παρουσιάστηκε λίγο πιο χαλαρός απ’ ότι έπρεπε και αυτός είναι και ο λόγος που στο δεύτερο σετ δυσκολεύτηκε αρκετά. Ωστόσο, στο τρίτο σετ ο Σέρβος πάτησε γκάζι και έδειξε λίγη από τη μεγάλη του κλάση. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Nole είχε 40 winners έναντι μόλις 17 του αντιπάλου του.

«Αποτελεί μεγάλη μου χαρά να επιστρέφω στην Rod Laver Arena. Μου αρέσει πολύ η Αυστραλία και οι φίλαθλοι στο συγκεκριμένο Grand Slam», τόνισε ο Djokovic αμέσως μετά το ματς και συμπλήρωσε: «Δεν ξεκίνησα καλά στο παιχνίδι, καθώς έψαχνα να βρω ποια είναι η σωστή θέση. Είμαι χαρούμενος που πέρασα, ελπίζω να φτάσω και φέτος όσο πιο μακριά γίνεται».

Εύκολα Ferrer, Berdych και Wawrinka

Γενικά στην κατηγορία των ανδρών δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο, μιας και τα μεγάλα ονόματα εύκολα ή δύσκολα κατάφεραν να περάσουν στο δεύτερο γύρο του κυρίως ταμπλό. Ο David Ferrer επικράτησε πολύ εύκολα του Κολομβιανού Alejandro Gonzalez με 6-3, 6-4, 6-4, δηλώνοντας απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοσή του. Παράλληλα, ανάλογα εύκολη ήταν και η επικράτηση του Tomas Berdych κόντρα στον Ουκρανό Aleksandr Nedovyesov με 6-3, 6-4, 6-3.

Με το δεξί ξεκίνησε και ο Stanislas Wawrinka νικώντας τον Andrey Golubev, μετά από 15 game και αποχώρηση του τελευταίου λόγω τραυματισμού. Ο ίδιος ήταν και ο λόγος της ήττας για τους Bogomolov και Haas κόντρα στους Fognini και Guillermo Garcia-Lopez. Τέλος, νικηφόρο ντεμπούτο έκαναν και οι Richard Gasquet, Mikhail Youzhny, Kevin Anderson, Ernests Gulbis (που έσπασε και μια ρακέτα), Jeremy Chardy, Ivan Dodig.

Ήττα για Μάρκο, με ανατροπή ο Janowicz

Οκτώ χρόνια μετά τη συμμετοχή του στον τελικό του Australian Open, o Μάρκος Παγδατής δεν κατάφερε να περάσει τον πρώτο γύρο. Ο Κύπριος τενίστας επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά την κακή του φυσική (κυρίως) κατάσταση και δεν άντεξε στην πίεση και το εξαιρετικό service του Denis Istomin από το Ουζμπεκιστάν. Έτσι, ηττήθηκε φυσιολογικά με 6-4, 7-5, 6-4, μετά από 2 ώρες και 36 λεπτά αγώνα.

Παράλληλα, η μεγάλη έκπληξη παραλίγο να γίνει στην αναμέτρηση του Jerzy Janowicz με τον Jordan Thompson, με τον πρώτο να αναδεικνύεται τελικά νικητής μετά από έναν επικό αγώνα με 1-6, 4-6, 6-4, 6-2, 6-1! Ο Πολωνός και Νο20 της παγκόσμιας κατάταξης είδε το χάρο με τα μάτια του στα πρώτα δύο σετ, με τον 19χρονο Αυστραλό να σερβίρει εκπληκτικά και να έχει μεγάλη σταθερότητα στο παιχνίδι του. Εν συνεχεία, ο 23χρονος Janowicz σοβαρεύτηκε και γύρισε αργά και σταθερά το ματς.