Τένις – AEGON OPEN: Παρθενικός τίτλος για Istomin

Ήταν μια ξεχωριστή και ιδιαίτερη εβδομάδα για τον Denis Istomin, ο οποίος κατέκτησε τον τίτλο στο ATP Aegon Open Nottingham τον πρώτο στην καριέρα του σε ατομικό επίπεδο, καθώς τόσο το 2013 (Kremlin Cup), όσο και το 2014 (Open Sud de France) είχε πάρει το τρόπαιο στο διπλό ανδρών.

Ο νούμερο 96 στον κόσμο αντιμετώπισε στον τελικό του Nottingham τον Αμερικανό και νούμερο 44 στον κόσμο, Sam Querrey. Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους με τη μοναδική απειλή να έρχεται από την πλευρά του Querrey ο οποίος είχε δύο break points στο όγδοο game.

Ο Αμερικανός προσπάθησε να στηριχθεί στο εξαιρετικό πρώτο σερβίς του έχοντας ποσοστά που πλησίασαν το τέλειο, ολοκληρώνοντας με 96% χάνοντας μόλις έναν πόντο (22/23), ωστόσο η «αχίλλειος πτέρνα» ήτα το δεύτερο σερβίς όπου το ποσοστό κυμάνθηκε στο 23% κερδίζοντας μόλις 3 από τους συνολικά 13 πόντους.

Το σετ οδηγήθηκε στο tie-break με τον Istomin να δείχνει μεγαλύτερη υπομονή στο παιχνίδι του, προηγούμενος μάλιστα με 6-0, για να το κατακτήσει επικρατώντας με 7-1.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο συναρπαστικό με τον Istomin να κάνει δύο break και μάλιστα να φτάνει στο να σερβίρει για το ματς, όμως ο Quarrey «έσπασε» δις το σερβίς του αντιπάλου του, αφού ενδιάμεσα είχε «σβήσει» το match point του Istomin. Και αυτό το σετ πήγε στο tie break με τον 28χρονο Ουζμπέκο να επικρατεί και πάλι, αυτή τη φορά με 8-6 κατακτώντας τον τίτλο.

«Δούλεψα πάρα πολύ γι’ αυτό το τουρνουά», δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του ATP World Tour ο Denis Istomin. «Δεν ήρθα να αγωνιστώ για να περάσω απλά δύο γύρους. Σε κάθε τουρνουά παίζω για να το κατακτήσω. Η νίκη αυτή ήταν ένα βήμα για εμένα και τώρα θα προσπαθήσω να κάνω άλλο ένα προκειμένου να συνεχίσω να έχω μια ανοδική πορεία».

Ο μεγάλος νικητής μίλησε και για το αγωνιστικό μέρος, αλλά και για το γεγονός ότι έχασε ένα σημαντικό προβάδισμα στο δεύτερο σετ. «Στο tie break του δεύτερου σετ προσπάθησα να ξεχάσω το σκορ και να επικεντρωθώ στο παιχνίδι μου. Όπως φάνηκε όλα αυτό δούλεψε και κατάφερα να κατακτήσω το παιχνίδι. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχασα ένα τόσο μεγάλο προβάδισμα στο δεύτερο σετ. Ωστόσο, αν έχανα το σετ από 5-2 αυτό θα ήταν άκρως αντι-επαγγελματικό από την πλευρά μου».