Συνεχίζει στο Παγκόσμιο ο Θοδωρής Νάκης!

Εξαιρετική ήταν η χθεσινή δεύτερη μέρα  του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ξιφασκίας που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, για τα ελληνικά σπαθιά μετά από την πρόκριση του Θοδωρή Νάκη στους 64 καλύτερους του κόσμου.

Ο Έλληνας ξιφομάχος έκανε απίστευτα πράγματα στον έκτοι όμιλο σημειώνοντας πέντε νίκες και μόλις μία ήττα κατακτώντας την δεύτερη θέση. Ο Νάκης κατάφερε να επικρατήσει των Patrick Jorgensen (Δανία) με 5/1, Klod Yunes (Ουκρανία) με 5/1, Serghei Petrusenco (Μολδαβία) με 5/3, Yaser Mohammad (Κουβέιτ) με 5/4 και Julien Mertine (Γαλλία) με 5/3. Η μοναδική του ήττα προήλθε από τον Πολωνό Leszek Rajski από τον οποίον έχασε πολύ δύσκολα με 5/4.

Οι εκπληκτικές εμφανίσεις του τον έφεραν στους καλύτερους «16» των ομίλων με αποτέλεσμα να περάσει απευθείας στο κυρίως ταμπλό και να βρεθεί ανάμεσα στους κορυφαίους 64 του κόσμου!

Επόμενος αντίπαλος του Νάκη είναι ο Ρώσος Alexey Khovanskiy ο οποίος στα νοκ-άουτ απέκλεισε τον Παναγιώτη Τεληπορανίδη με 15/3. Η αναμέτρηση θα γίνει το πρωί της Παρασκευής (09:55 ώρα Ελλάδος) και το othersportsnews.gr θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσω twitter.

Θετικό το πρόσημο και για τα υπόλοιπα σπαθιά…

Για το ίδιο όπλο (ξίφος ασκήσεως) πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τόσο ο Νίκος Κοντοχρηστόπουλος, όσο και ο Παναγιώτης Τεληπορανίδης.

Ο Κοντοχρηστόπουλοε αγωνίστηκε στον τρίτο όμιλο σημειώνοντας τρεις νίκες κόντρα στους Sanphot Nuanphlap (Ταϊλάνδη) με 5/4, Edward Nicholas Choi (Χονγκ Κονγκ) με 5/4 και Hadi Ozgurkan (Τουρκία) με 5/1.

Αντίθετα ηττήθηκε απέναντι στους Richard Kruse (Μ. Βρετανία) με 3/5, Zi Yuan Tan (Σιγκαπούρη) με 3/5 και Fadel Ali Abbas (Κουβέιτ) με 2/5 καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στον όμιλο.

Αυτό τον έφερε απέναντι στον Ούγγρο Robert Gatai, ο οποίος είχε προκριθεί ως τέταρτος από τον 13ο όμιλο, που είχε τη συμπαράσταση του κόσμου που βρέθηκε στο Syma Sports and Events Centre.

Ωστόσο αυτό δεν επηρέασε καθόλου τον Κοντοχρηστόπουλο, ο οποίος έδωσε μία μεγάλη μάχη για την πρόκριση στους «64». Μπορεί ο Ούγγρος να τον αιφνιδίασε, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να φτάσει το σκορ στο 6/9 και λίγο αργότερα στο 8/10. Όμως η τελευταία φορά που κατάφερε να τον πλησιάσει ήταν στο 10/12 με τον Gatai να παίρνει τρεις συνεχόμενους πόντους και με 10/15 να περνάει στην επόμενη φάση αφήνοντας τον Κοντοχρηστόπουλο εκτός και στην 78η θέση.

Στα νοκ-αόυτ και ο Τεληπορανίδης!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Παναγιώτης Τεληπορανίδης που βρέθηκε στον πέμπτο όμιλο σημειώνοντας δύο νίκες κόντρα στους Kristof Szabados (Ουγγαρία) με 5/4 και Radoslaw Glonek (Πολωνία) με 5/2. Ωστόσο, παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέλαβε γνώρισε και τέσσερις ήττες από τους Luka Gaganidze (Γεωργία) με 4/5, Bojan Jovanovic (Κροατία) με 1/5, Artem Sedov (Ρωσία) με 1/5 και Guillermo Felipe Saucedo (Αργεντινή) με 1/5.

Στον πρώτο αγώνα των νοκ-άουτ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ταϊλανδού Thapanun Phakungkoon με 15/14, δεν έγινε όμως το ίδιο και με τον Ρώσο Alexey Khovanskiy ο οποίος προερχόταν από μία εντυπωσιακή εμφάνιση στον έβδομο όμιλο όπου πήρε την δεύτερη θέση με πέντε νίκες και μία ήττα.

Από την αρχή ο Ρώσος μπήκε δυνατά και έφτασε να προηγείται με 0/4 και 1/11 κάνοντας το έργο του Τεληπορανίδη ακόμα πιο δύσκολο. Ο Έλληνας ξιφομάχος προσπάθησε να πλησιάσει σε 3/14, αλλά ο Khovanskyi έφτασε στη νίκη με 3/15 και πήρε την πρόκριση για τους «64» όπου θα αντιμετωπίσει στην ερχόμενη Παρασκευή τον Θοδωρή Νάκη, ενώ ο Τεληπορανίδης κατέλαβε την 94η θέση.

Δεν προχώρησαν Αμπάλοφ, Γ. Νάκης και Καρακόλης

Στο ξίφος μονομαχίας είχαμε τρεις ελληνικές συμμετοχές με τους Γιώργο Αμπάλοφ, Γιώργο Νάκη και Κοσμά Καρακόλη να μένουν εκτός διοργάνωσης.

Ο Αμπάλοφ αγωνίστηκε στον τέταρτο όμιλο σημειώνοντας τρεις νίκες κόντρα στους Roberto Jaffet Pineda (Ελ Σαλβαδόρ) με 5/4, Gayrat Khamitov (Ουζμπεκιστάν) με 2/1 και Nurmurad Durdiev (Τουρκμενιστάν) με 5/2.

Αντίθετα γνώρισε τρεις ήττες απέναντι στους Isaac Arturo Ameglio Dorati (Παναμάς) με 4/5, Matteo Tagliariol (Ιταλία) με 1/5 και Tristan Tulen (Ολλανδία) με 2/5. Στην επόμενη φάση (στους 128) βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ουκρανό Anatoliy Herey από τον οποίο, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε ηττήθηκε με 13/15 μένοντας εκτός συνέχειας και καταλαμβάνοντας την 139η θέση.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Νάκης συμμετείχε στον 14ο όμιλο πετυχαίνοντας δύο νίκες κόντρα στους Enrique Carlos Covani (Αργεντινή) με 5/3 και Alexander Gejmovsky (Σλοβακία) με 5/2, αλλά και τέσσερις ήττες κόντρα στους Jun Young Kweon (Κορέα) με 2/5, Alin Sbarcia (Ρουμανία) με 3/5, Ricardo Candeias (Πορτογαλία) με 2/5 και Ka Ming Leung (Χονγκ Κονγκ) με 1/5.

Από τον όμιλο πέρασε ως πέμπτος και στη φάση των «256» αντιμετώπισε το Σλοβάκο Matej Karkalik, όπου σε μία συναρπαστική αναμέτρηση ηττήθηκε με 12/13 μένοντας εκτός και καταλαμβάνοντας την 162η θέση.

Αντίθετα με τους δύο ξιφομάχους μας ο Νίκος Ξυνός δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ παιχνίδι καθώς γνώρισε πέντε ήττες στον έκτο όμιλο από τους Pau Rosello (Ισπανία) με 2/5, Florian Staub (Ελβετία) με 2/5, Chi-Chu Wang (Κινέζικη Ταϊπέι) με 2/5, Mohanna Saif (Αίγυπτος) με 1/5 και Erick Trujillo (Μεξικό) με 3/5. Η μοναδική νίκη του προήλθε κόντρα στον Καναδό Hugues Simard Boisvert με 5/4, αλλά δεν ήταν αρκετή για να πάρει την πρόκριση καταλαμβάνοντας την 181η θέση.

Την ίδια τύχη είχε και ο ταλαντούχος ξιφομάχος Κοσμάς Καρακόλης ο οποίος πήρε μέρος στον 28ο όμιλος γνωρίζοντας πέντε ήττες απέναντι στους Hou Mun Samson Lee (Σιγκαπούρη) με 1/5, Deyan Dobrev (Βουλγαρία) με 0/5, Martin Capek (Τσεχία) με 0/5, Igor Tourchine (Ρωσία) με 1/5 και Igor Knyazev (Ουζμπεκιστάν) με 4/5 καταλαμβάνοντας την 204η θέση.