Σκουός – TOC 2016: Δεύτερος συνεχόμενος τίτλος για τον Elshorbagy

Νέα Υόρκη, ΗΠΑ— Είναι ο κορυφαίος στον κόσμο και φροντίζει να το δείχνει σε κάθε ευκαιρία. Μία από αυτές ήταν και το Tournament of Champions στη Νέα Υόρκη, μία από τις πιο σημαντικές διοργανώσεις του PSA World Tour.

Ο λόγος για τον Mohamed Elshorbagy, ο οποίος κατέκτησε τον τίτλο για δεύτερη σερί χρονιά και μάλιστα με τον ίδιο αντίπαλο, τον Άγγλο Nick Matthew. Το γεμάτο για μία ακόμη ημέρα New York Grand Terminal, αποθέωσε τους δύο παίκτες που έδωσαν τα πάντα σε έναν εντυπωσιακό τελικό.

Ο Matthew, πριν τον τελικό, είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα κι αυτό λόγω του γεγονότος ότι ήταν πιο «φρέσκος» καθώς στον ημιτελικό πήρε μια άκοπη πρόκριση εξαιτίας της εγκατάλειψης, λόγω τραυματισμού, του Γάλλου και παγκόσμιου πρωταθλητή Gregory Gaultier, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της μεγάλης συνάντησης.

Αν και οι δύο φιναλίστ φάνηκαν λίγο νευρικοί στο ξεκίνημα του τελικού ο Matthew ήταν λίγο καλύτερος στα σημεία και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 11-8. Η απάντηση του Elshorbagy ήταν άμεση με το νούμερο 1 στον κόσμο να ισοφαρίζει επικρατώντας στο δεύτερο σετ με 11-6, ενώ αμέσως μετά στο καλύτερο σετ του τελικού ο Αιγύπτιος πήρε το προβάδισμα με 2-1 (11-8).

Τα αμέτρητα ράλι του τέταρτου σετ βρήκαν νικητή τον Matthew, ο οποίος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, επικρατώντας με 11-6 και ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ωστόσο, στο τελευταίο σετ ο Elshorbagy ήταν εξαιρετικός, με τον Αιγύπτιο να βγάζει στο court ολόκληρη την γκάμα των χτυπημάτων του φτάνοντας στο 11-6 και στην κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου.

«Το 2016 ξεκίνησε ιδανικά για μένα», δήλωσε αμέσως μετά τον τελικό ο Elshorbagy. «Πάντα τα παιχνίδια μεταξύ του Nick και μένα κρύβουν δυνατές μάχες. Του είπα μετά το παιχνίδι ότι είναι πάντα μεγάλη τιμή για μένα να παίζω μαζί του σε έναν τελικό World Series.

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος που κατάφερα να φτάσω στον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο μου στη Νέα Υόρκη και ανυπομονώ να έχω κι άλλα μεγάλα παιχνίδια στο μέλλον με τον Nick».