Σκι – Ο Ted Ligety ήταν ο νικητής της πρώτης σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο αλπικό σκι στο Solden της Αυστρίας

Με το αγώνισμα του γιγαντιαίου σλάλομ ξεκίνησε η νέα χρονιά στο Αλπικό Σκι. Το Solden της Αυστρίας φιλοξένησε τα μεγαλύτερα ονόματα του αθλήματος με τις καιρικές συνθήκες πάντως να μην ικανοποιούν. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η θερμοκρασία κατά τη χθεσινή μέρα (27.10) άγγιξε τους 8 βαθμούς κελσίου, αρκετά υψηλή για τα δεδομένα τις πίστας του Solden.

Στην κατηγορία των Ανδρών ξεχώρισε ο «σπεσιαλίστας» του αγωνίσματος Ted Ligety (ΗΠΑ), ο οποίος πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χρονιάς ολοκληρώνοντας τις προσπάθειες του και στα δύο σκέλη με χρόνο 1:59.50.

Στις Γυναίκες, σε ια συναρπαστική αναμέτρηση, η Lara Gut (Αυστρία), έκανε το καλύτερο χρόνο με 2:25.16 ούσα ταχύτερη για 0.84 δευτερόλεπτα της Kathrin Zettel που είχε συνολικά 2:26.00.

Κυρίαρχος ο Ligety

Η τρίτη φορά δεν ήταν…φαρμακερή για τον Αμερικανό Ted Ligety, ο οποίος κατάφερε να κατακτήσει το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε πρεμιέρα παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς επικράτησε στο αγώνισμα του γιγαντιαίου σλαλόμ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και στα δύο σκέλη του αγωνίσματος.

Όπως αναφέραμε και πιο πάνω οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν και τόσο «φιλόξενες» για τους αθλητές καθώς οι υψηλές θερμοκρασίες που επικράτησαν το Σαββατοκύριακο δεν τους βοήθησαν στο σλάλομ, με το χιόνι να κρύβει αρκετές «παγίδες» και αρκετούς αθλητές να έχουν πτώσεις.

Στο πρώτο σκέλος του αγώνα ο Ligety έκανε τον καλύτερο χρόνο (1:00.44), ενώ ακολούθησε ο εξαιρετικός Γάλλος Alexis Pinturault με 1:01.34. Λίγο πιο πίσω ήταν ο Αυστριακός και κάτοχος του περσινού τίτλου Marcel Hirscher, ο οποίος ήθελε να ξεκινήσει νικηφόρα τη σεζόν, αλλά και να πάρει το χρυσό μετάλλιο μπροστά στους συμπατριώτες του.

Την πρώτη τριάδα ακολούθησε ο Φιλανδός Marcus Sandell με χρόνο 1:02.15, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι δυο Αυστριακοί Benjamin Raich (1:02.29) και Philipp Schoerghofer (1:02.29).

Στο δεύτερο και καθοριστικό σκέλος, δεν άλλαξε τίποτα σημαντικό όσο αφορά τις πρώτες τρεις θέσεις με τον Ligety να κρατάει το προβάδισμα, αν και δεν έκανε το ταχύτερο χρόνο,  ολοκληρώνοντας σε 59.06, αλλά με το συνολικό 1:59.50 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Οι εξαιρετικές επιδόσεις του νεαρού Γάλλου Pinturault συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σκέλος με τον 22χρονο να κάνει καλύτερο χρόνο από τον Ligety (58.95) και με το συνολικό 2:00.29 να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Hirscher που έκανε έναν από τους πιο αργούς χρόνους στο δεύτερο σκέλος (59.10), αλλά με το 2:00.52 πήρε την τρίτη θέση. «Οι συμπατριώτες μου περιμένουν να ανεβαίνω στο πόντιουμ σε κάθε αγώνα», δήλωσε ο κάτοχος της κρυστάλλινης σφαίρας Marcel Hirscher. «Ωστόσο αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Δεν είμαι μηχανή και ειδικά φέτος όπου υπάρχει μεγάλη πίεση. Είμαι πολύ χαρούμενος που πήρα αυτή τη θέση και ελπίζω να συνεχίσω έτσι και την υπόλοιπη χρονιά».

Η μεγάλη υπέρβαση ωστόσο ήρθε από τον Νορβηγό Askel Lund Svindal, ο οποίος αν και στο πρώτο σκέλος βρέθηκε στη 12η θέση με χρόνο 1:02.95, στο δεύτερο έκανε μια πολύ γρήγορη διαδρομή (58.28) και με σύνολο 2:01.23 πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση, μαζί με τον Γάλλο Steve Missillier ο οποίος ήταν ο μοναδικός σκιέρ που κατάφερε να πέσει (στο δεύτερο σκέλος) κάτω από το 58.00 ολοκληρώνοντας τη διαδρομή του σε 57.98.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Ανδρών

Η βαθμολογία των Ανδρών μετά την ολοκλήρωση της πρώτης σειράς

Πρωτιά για την Gut

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε για τη νέα σεζόν η Lara Gut (Ελβετία), καθώς κατάφερε να κάνει το καλύτερο συνολικά χρόνο και να πάρει το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χρονιάς.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ελβετίδα κατάφερνε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σε άνοιγμα της σεζόν και γενικά να βρεθεί σε πόντιουμ από τόσο νωρίς στη διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η 22χρονη πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα από την αρχή καθώς ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο πρώτο σκέλος σε χρόνο 1:09.26, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Γερμανίδα Viktoria Rebensburg για 0.77 δευτερόλεπτα.

Στις επόμενες δύο θέσεις βρέθηκαν οι Αυστριακές Anna Fenninger και Kathrin Zettel με χρόνους 1:10.09 και 1:10.33 αντίστοιχα, στην 5η θέση ήταν η Mikaela Shiffrin (ΗΠΑ), με 1:10.65, ενώ τον έκτο καλύτερο χρόνο, στο πρώτο σκέλος, έκανε η κάτοχος του περσινού τίτλου Tina Maze (Σλοβενία), η οποία έδειχνε να έχει προβλήματα στα περάσματα από τις πύλες.

Το δεύτερο σκέλος ήταν αρκετά δραματικό. Καταρχήν η Ελβετίδα Dominique Gisin, η οποία έχει βρεθεί στην 19η θέση στο πρώτο σκέλος (1:12.38), ξεκίνησε ως πέμπτη στο δεύτερο κάνοντας την ταχύτερη διαδρομή από όλες τις αθλήτριες (1:14.99) παραμένοντας μάλιστα στην πρώτη θέση, καθώς καμία από τις δέκα σκιέρ που αγωνίστηκαν στη συνέχεια δεν κατάφεραν να την ξεπεράσουν! Η Gisin κατάφερε να μπει στη δεκάδα (8η θέση) με συνολικό χρόνο 2:27.33 ούσα η ευχάριστη έκπληξη των αγώνων.

Από εκεί και πέρα η αγωνία κορυφώθηκε από τη στιγμή που άρχισαν να μπαίνουν στην πίστα οι αθλήτριες από την 6η θέση και πάνω με την Tina Maze να κάνει μια καταστροφική διαδρομή ολοκληρώνοντας σε 1:16.78 και με συνολικό χρόνο 2:28.21 υποχώρησε στην 18η θέση.

Με τρεις σκιέρ να απομένουν, στην πίστα μπήκε η Rebensburg η οποία ήταν κατά 0.13 δευτερόλεπτα πιο γρήγορη από την, μέχρι εκείνη την ώρα πρωτοπόρο, Fenninger και περίμενε τις Zettel και Gut.

Η Zettel ήταν για 0.44 δευτερόλεπτα ταχύτερη (2:26.00) χρόνος που μέχρι εκείνη την ώρα της έδινε το χρυσό μετάλλιο, γεγονός που είχε ενθουσιάσει τις χιλιάδες των Αυστριακών που είχαν κατακλύσει την πλαγιά του Rettenbach Glacier.

Ωστόσο την τελευταία λέξη την είπε η Gut η οποία ξεκίνησε την προσπάθειά της έχοντας ήδη 0.77 δευτερόλεπτα διαφορά από τις υπόλοιπες. Τερμάτισε με χρόνο 1:15.90 και με το συνολικό 2:25.16 (0.84 διαφορά) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον πρώτο αγώνα της χρονιάς.

«Ήταν ο πρώτος αγώνας της χρονιάς και έχω ήδη ένα χρυσό μετάλλιο!», θα πει η μεγάλη νικήτρια. «Είναι πραγματικά απίστευτο! Είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να κερδίσω σε μια γιγαντιαία κατάβαση. Σε αρκετές περιπτώσεις προσπάθησαν να πιάσω τα όρια, κάτι που είχε μεγάλη δόση ρίσκου καθώς το χιόνι σήμερα ήταν αρκετά επιθετικό προς εμάς. Ωστόσο, είναι γεγονός ότι πήρα την πρώτη θέση σε αγώνα γιγαντιαίου σλάλομ και αυτό είναι υπέροχο».

Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Αυστριακή Kathrin Zettel με χρόνο 2:26.00. Αυτή ήταν η 20η φορά που η Zettel ανέβαινε σε πόντιουμ σε γιγαντιαία κατάβαση σε επίπεδο Παγκοσμίου Κυπέλλου. «Είναι μια καλή αρχή», τόνισε η Zettel. «Είχα αρκετή αυτοπεποίθηση πριν ξεκινήσει ο αγώνας και ήλπιζα να πάρω μια θέση στο βάθρο μετά από την πολύ καλή προετοιμασία που είχα κάνει το καλοκαίρι στη Ν. Ζηλανδία».

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Γερμανίδα Viktoria Rebensburg, η οποία πήρε ένα είδος «ρεβάνς» καθώς πέρσι στην ίδια πλαγιά δεν είχε καταφέρει να τερματίσει. Αναμφίβολα η απογοήτευση του αγώνα ήταν η περσινή κάτοχος της κρυστάλλινης μπάλας Tina Maze (18η θέση), η οποία δεν μας είχε συνηθίσει σε τόσο αργούς χρόνους.

Εκτός από την 18η θέση της Maze δυσάρεστη έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί και η εμφάνιση της Maria Hoefl-Riesch (Γερμανία), αλλά και της Stefanie Koehle (Αυστρία), οι οποίες αν και είναι αθλήτριες της πρώτης 15άδας δεν κατάφεραν να τερματίσουν από το πρώτο κιόλας σκέλος του αγώνα!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Γυναικών

Η βαθμολογία των Γυναικών μετά την ολοκλήρωση της πρώτης σειράς

Επόμενος σταθμός για το Αλπικό Σκι είναι το Levi της Φινλανδίας (17.11) με το αγώνισμα του σλάλομ. Επίσης στις 29.11 ξεκινάει και το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Cross-Country στο Kuusamo της Φινλανδίας, ενώ στις 22.11 ανοίγει η «αυλαία» στο άλμα με το Klingenthal (Γερμανία) να φιλοξενεί την πρώτη σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.