Σκι – Εξαιρετικές εμφανίσεις του Νίκου Πολυχρονίδη στο Sapporo!

Αισθητά βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Νίκος Πολυχρονίδης στους αγώνες του Sapporo στο άλμα,  που διεξήχθησαν το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ο Έλληνας αθλητής έκανε τις καλύτερες επιδόσεις του για φέτος στους δύο αγώνες που είχε ως αποτέλεσμα να πλασαριστεί κοντά στην πρώτη 20άδα.

Το Σάββατο (18.01) ο Πολυχρονίδης πραγματοποίησε δύο άλματα στα 114.0 και στα 102.5 μέτρα και με σύνολο 177.2 βαθμούς κατέλαβε την 24η θέση. Την επόμενη ημέρα ο 24χρονος πλασαρίστηκε ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία, έχοντας το πρώτο άλμα στα 121.5 μέτρα και το δεύτερο στα 105.0 μέτρα και με συγκομιδή 196.7 βαθμούς κατέλαβε την 21η θέση.

Ο Πολυχρονίδης ξεκίνησε τη φετινή του προσπάθεια με τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Klingenthal (22.11) καταλαμβάνοντας την 58η θέση μένοντας εκτός τελικού.

Αμέσως μετά αγωνίστηκε στο Kuusamo όπου και εκεί δεν κατάφερε να μπει στον τελικό παίρνοντας την 57η θέση, ενώ ένα (28.11), ενώ ένα μήνα αργότερα (28.12) αγωνίστηκε στο Oberstdorf , όπου και πήρε την 67η θέση.

Εκτός τελικού έμεινε και στον αγώνα του Garmisch-Partenkirchen όπου και  κατέλαβε την 58η θέση, ενώ με την έλευση του 2014 (03-05.01) σε δύο αγώνες σε Innsbruck και Bischofshifen πήρε την 66η και 68η θέση αντίστοιχα.

Από τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι οι πρόσφατες επιδόσεις του Έλληνας αθλητής στο Sapporo ήταν οι καλύτερες τη φετινή σεζόν δείγμα ότι ο Πολυχρονίδης αρχίζει να δείχνει το πραγματικό ταλέντο του.

Για την ιστορία, μεγάλος πρωταγωνιστής των συγκεκριμένων δύο αγώνων ήταν ο Γερμανός Markus Eisenbichler, ο οποίος το Σάββατο (18.01) πήρε την πρώτη θέση με 262.7 βαθμούς και άλματα στα 124.0 και 137.5 μέτρα, ενώ ακολούθησαν οι Junshiro Kobayashi (Ιαπωνία) με 249.7 βαθμούς (128.0, 123.5 μέτρα) και Key Simen Grimrud (Νορβηγία) με 248.9 βαθμούς (122.0, 128.5 μέτρα).

Την Κυριακή (19.01) η πρώτη δυάδα δεν άλλαξε με τον Eisenbichler να συγκεντρώνει 287.8 βαθμούς (136.5, 137.0 μέτρα) να κατακτά και πάλι την πρώτη θέση και τον Kobayashi με 258.2 βαθμούς (121.5, 135.0 μέτρα) να έρχεται δεύτερος. Η αλλαγή, σε σχέση με το Σάββατο, έγινε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο οποίο ανέβηκε ο Σλοβένος Robert Hrgota που πήρε 253.5 με άλματα στα 130.0 και 125.0 μέτρα.