Ράγκμπι – Six Nations 2016: Ισόπαλο το ντέρμπι στο Aviva

Η αναμέτρηση Ιρλανδία – Ουαλία ήταν λογικό να τραβήξει όλα τα βλέμματα στην πρεμιέρα του φετινού Six Nations. Κι αυτό γιατί οι δύο ομάδες έχουν κατακτήσει τις τελευταίες τέσσερις διοργανώσεις.

Το θεάμα αποζημίωσε τους οπαδούς και των δύο πλευρών που βρέθηκαν στο Aviva, από πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Οι Ιρλανδοί πήραν προβάδισμα με 13-0 χάρη στα δύο πέναλτι του Saxton, αλλά και στο try του half-back Conor Murray.

Οι Ουαλοί που παρατάχθηκαν χωρίς τον πολύτιμο Gareth Anscombe κατάφεραν να απαντήσουν πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα μέσα σε διάστημα επτά λεπτών.

Η αρχή έγινε με το πέναλτι του Priestland για να ακολουθήσουν στη συνέχεια το try του Faletau, αλλά και το conversion του Priestland με την Ουαλία να μειώνει σε 13-10 το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους έγινε στο δεύτερο μέρος, καθώς με τα δύο πέναλτι του Priestland, πήραν το προβάδισμα με 16-13. Ωστόσο, η επιμονή των Ιρλανδών απέφερε αποτέλεσμα και έτσι τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε ο Sexton ευστόχησε στο πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 16-16.

O Priestland προσπάθησε για να δώσει τη νίκη στην Ουαλία όμως η προσπάθεια για το drop goal ήταν αποτυχημένη. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων από τον αγώνα στο Κάρντιφ το 1991 (21-21) για το-τότε-Five Nations.

Πρεμιέρα με νίκη για την…νέα Γαλλία

Η Γαλλία υποδέχθηκε την Ιταλία μπροστά σε 64.000 θεατές στο Stade de France, έχοντας στην αποστολή έξι παίκτες που έκαναν την «παρθενική» τους εμφάνισή. Ένας εξ αυτών, ο Virimi Vakatawa, ήταν και ο πολυτιμότερος στην αναμέτρηση σημειώνοντας μάλιστα και το πρώτο try του αγώνα.

Η Ιταλία, η οποία έδειξε σημάδια βελτίωσης, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ με το drop goal του Canna, ενώ ο Parisse απάντησε στο try του Vakatawa με τον ίδιο τρόπο.

Οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρος ο Chouly σημείωσε το δεύτερο try για λογαριασμό της Γαλλίας δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους με 10-8, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Ιταλία πάτησε καλύτερα στο χορτάρι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα από τα πόδια του Canna ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι.

Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έφερε νέο πλήγμα στη Γαλλία σημειώνοντας το δεύτερο try για την ομάδα του και με το εύστοχο conversion (το πρώτο στο παιχνίδι) άνοιξε τη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο 18-10 με το παιχνίδι να βρίσκεται στο 45ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα όμως η Γαλλία ξεκίνησε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση. Try από τον Bonneval στο 59’ και conversion από τον Plisson, με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί σε πέναλτι εννέα λεπτά αργότερα κάνοντας το 20-18.

Η Ιταλία θα επιμείνει «παγώνοντας» το Stade de France με το πέναλτι του Haimona στο 73’, όμως και πάλι ο Plisson θα δώσει την πρωτοπορία στην ομάδα του με πέναλτι δύο λεπτά αργότερα κάνοντας το τελικό 23-21.

Με αυτή τη νίκη η Γαλλία εξασφάλισε για τρίτη διαδοχική χρονιά το Giuseppe Garibaldi Trophy το οποίο απονέμεται στον νικητή των αναμετρήσεων Γαλλίας-Ιταλίας κάθε χρόνο στο Six Nations από το 2007 όταν και καθιερώθηκε, με τη Γαλλία να μετράει οκτώ τίτλους και την Ιταλία δύο.

Άρεσε η Αγγλία στην πρεμιέρα

Όπως και πέρσι στην Ουαλία έτσι και φέτος, στη Σκωτία, η Αγγλία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Six Nations επικρατώντας μέσα στο Εδιμβούργο με 15-9.

Το σκορ άνοιξε η Αγγλία στο 13’ με το try του Kruis και τον Farell να ευστοχεί στο conversion, με τη Σκωτία να απαντάει με τα δύο πέναλτι του Laidlaw (16’, 34’). Η Αγγλία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 7-6, ενώ με δέκα λεπτά συμπληρωμένα στο δεύτερο μέρος κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο try, αυτή τη φορά με τον Nowell με τον Farell να ευστοχεί και πάλι στο conversion. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Σκωτία ήταν να μειώσει με το τρίτο πέναλτι του Laidlaw ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 15-9.

Βαθμολογία

1. Αγγλία 2 (15-9) 2. Γαλλία 2 (23-21) 3. Ιρλανδία 1 (16-16) 4. Ουαλία 1 (16-16) 5. Ιταλία 0 (21-23)

6. Σκωτία 0 (9-15)