Ράγκμπι – Six Nations: Τέσσερις ομάδες στην κορυφή!

Αναμφίβολα το Six Nations είναι μία από τις πιο συναρπαστικές διοργανώσεις στο χώρο του Ράγκμπι. Ωστόσο το φετινό αναμένεται να έχει ένα δραματικό φινάλε καθώς δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση!

Από την τρίτη αγωνιστική ξεχώρισαν οι νίκες της Αγγλίας, στο ντέρμπι με την Ιρλανδία, αλλά και η εμφατική νίκη της Ουαλίας απέναντι στη Γαλλία. Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη και στην Ιταλία, με τη Σκωτία να σημειώνει την πρώτη νίκη στο τουρνουά.

Φαντασμαγορική ατμόσφαιρα, νίκη για Ουαλία

Φωτιές, κλειστή οροφή, 73.000 θεατές, φαντασμαγορική ατμόσφαιρα. Ουαλία και Γαλλία συναντήθηκαν στο Millennium με τους Ουαλούς έτοιμους να ξεπεράσουν το 26-3 της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Ιρλανδία και τη Γαλλία έτοιμη για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι σκόραραν με penalty μόλις στο 2’ με εκτελεστή-ποιόν άλλον;- τον Leigh Halfpenny που βρήκε στόχο βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα και με ένα πολύ ωραίο συνδυασμό κατάφεραν να σημειώσουν το πρώτο try του αγώνα. Ένα try το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους Γάλλους οι οποίοι υποστήριξαν (ορθώς) ότι υπήρχε παράβαση πάνω στον Brice Dulin, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να κατακυρώνει την προσπάθεια των Ουαλών.

Στο 9’ το 8-0 έγινε 11-0 με ένα ακόμα εύστοχο penalty του Halfpenny, ενώ λίγο αργότερα υπήρξε ακόμη μία φάση που εκνεύρισε τους Γάλλους. Ο Pascal Pape έκλεψε την μπάλα από τον Rhys Priestland την έδωσε στον Yoann Huget ο οποίος σημείωσε try, το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον διαιτητή καθώς υπήρξε αντικανονικό tackling στην αρχή της φάσης πάνω στον Priestland.

Ωστόσο η μείωση του σκορ ήρθε για τους Γάλλους με τον Jean Marc Doussain να ευστοχεί σε penalty κάνοντας το σκορ 11-3. Ο Halfpenny με τρία penalties στη σειρά και ο Plisson (από τη μεριά της Γαλλία) διαμόρφωσαν το 20-6 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Γαλλία προσπάθησε να σημειώσει το πρώτο της try, όμως η λάθος συνεννόηση των Bastareaud, Dulin και Bonneval δεν επέτρεψε τη μείωση του σκορ.

Στο 60’ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Mas (Γαλλία) και Jenkins (Ουαλία), ενώ ένα λεπτό αργότερα το ίδιο συνέβη και με τον Louis Picamoles (Γαλλία).

Στο 63’ η Ουαλία έφτασε στο δεύτερο try του αγώνα με τον Warburton σε μια φάση πάντως με τους Γάλλους να διαμαρτύρονται και πάλι υποστηρίζοντας ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

Ο Halfpenny με εύστοχο conversion, αμέσως μετά το  try, διαμόρφωσε το τελικό 27-6, με τους Ουαλούς να πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στις νίκες και τους Γάλλους να αποχωρούν με σκυμμένα κεφάλια για πρώτη φορά στο φετινό Six Nations.

Ανατροπή για την Αγγλία

Στο Twickenham Stadium παρουσίας 81.000 θεατών η Αγγλία υποδέχθηκε την Ιρλανδία. Οι Άγγλοι προερχόντουσαν από την πρώτη νίκη τους στο θεσμό, απέναντι στη Σκωτία με 20-0, ενώ οι Ιρλανδοί από την εντυπωσιακή νίκη κόντρα στην Ουαλία.

Οι φιλοξενούμενοι πέρα από τη νίκη που θα τους κρατούσε μόνους πρώτους στη βαθμολογία, ήθελαν και το Triple Crown κι αυτό θα γινόταν μόνο με νίκη απέναντι στην Αγγλία.

Η εξαιρετική στρατηγική των δύο ομάδων έπαιξε από την αρχή του αγώνα βασικό ρόλο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να αιφνιδιάσουν, όμως και οι δύο προσπάθειες για try που επιχείρησαν «αναχαιτίστηκαν» από εντυπωσιακές αμυντικές προσπάθειες εκατέρωθεν.

Το σκορ άνοιξε η Αγγλία με το εύστοχο χτύπημα penalty του Farrell ο οποίος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 3-0 στο 24’. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους καθώς οι δύο άμυνες σταματούσαν τον κάθε κίνδυνο.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Ιρλανδία, η οποία στο πρώτο κιόλας λεπτό κατάφεραν να σημειώσουν το πρώτο try του αγώνα μετά από μία εξαιρετική προσπάθεια.

«Δράστης» ήταν ο Kearney, ενώ ο Sexton με το εύστοχο conversion έβαλε μπροστά την Ιρλανδία με 7-3. Επτά λεπτά αργότερα έγινε το 10-3 για τους φιλοξενούμενους με το penalty του Sexton, για να απαντήσει στο 53’ ο Farrell με penalty μειώνοντας σε 10-6.

Κάπου εκεί άρχισε η κυριαρχία των Άγγλων. Μάλιστα τρία λεπτά μετά από τη μείωση του σκορ ο Care πήρε την μπάλα λίγο πιο πάνω από τη μεσαία γραμμή και με ένα εντυπωσιακό σπριντ σημείωσε το πρώτο try για την ομάδα του δίνοντας της προβάδισμα 11-10.

Το 13-10 έγινε από το conversion του Farrell το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης, καθώς οι Άγγλοι άντεξαν στη μεγάλη πίεση που τους ασκήθηκε από τους Ιρλανδούς, ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το Triple Crown μπορεί να έκανε «φτερά» για την ομάδα της Ιρλανδίας, όμως παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πάντα μέσα στη διεκδίκηση του τίτλου.

Μεγάλες ελπίδες πλέον έχει και η Αγγλία που στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την Ουαλία θα προσπαθήσει να κατακτήσει με τη σειρά της το Triple Crown.

Πρώτη νίκη για τη Σκωτία

Στο ραντεβού της Ρώμης η Ιταλία υποδέχθηκε τη Σκωτία. Οι δύο ομάδες ήταν οι μοναδικές που δεν είχαν κάνει νίκη μέχρι εκείνη την ώρα στο πρωτάθλημα, ενώ η Σκωτία δεν είχε καταφέρει να σημειώσει ούτε try.

Η υπόθεση νίκης ήταν καθαρά θέμα γοήτρου καθώς καμία από τις δύο δεν έχουν ελπίδες για τίποτα παραπάνω. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τη Σκωτία να παίρνει μια δραματική νίκη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ιταλία ήταν αυτή που μπήκε δυνατά προσπαθώντας να σημειώσει try, όμως η αμυντική λειτουργία της Σκωτία λειτούργησε εξαιρετικά σε δύο περιπτώσεις.

Ο Allan με penalty, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 3-0 στο 13’, όμως ο Laidlaw απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 22’ ισοφαρίζοντας σε 3-3. Το 6-3 έγινε και πάλι με penalty του Allan, ενώ στο 39’ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το πρώτο try του παιχνιδιού και με δικό του conversion διαμόρφωσε το 13-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ωστόσο, μετά από το πεντάλεπτο της επανάληψης και μέχρι το 67’ στον αγωνιστικό χώρο του Olimpico υπήρχε μόνο μια ομάδα κι αυτή ήταν η Σκωτία. Αρχικά μείωσε σε 13-6 με penalty του Laidlaw (45’), ενώ από εκεί και πέρα ακολούθησαν δύο συνεχόμενα tries και τα δύο από τον Dunbar (53’, 67’), από τα οποία υπήρχε μόνο ένα εύστοχο conversion με το σκορ να γίνεται 13-18!

Οι Ιταλοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Το try του Furno και το Conversion του Orquera έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 20-18 οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν άλλη επιλογή, πίεσαν με τους Ιταλούς να αντιστέκονται. Τα λεπτά κυλούσαν βασανιστικά με τη Σκωτία να έχει την κατοχή της μπάλας. Ήταν η στιγμή που Weir με ένα πανέξυπνο drop goal έκανε το σκορ 20-21 μόλις 15 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να κάνουν απολύτως τίποτα και το τελικό σφύριγμα βρήκε ένα κουβάρι τους Σκωτσέζους να πανηγυρίζουν για την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, αλλά και την πρώτη νίκη κόντρα στην Ιταλία μετά από έξι διαδοχικές ήττες.