Ράγκμπι – RWC 2015: Μια ανάσα από τα προημιτελικά η Γαλλία

Λονδίνο, Αγγλία— Μπορεί να μην είναι πειστική, μπορεί μην είναι ελκυστική, αλλά είναι η Γαλλία. Μια ομάδα που σε ένα παγκόσμιο κύπελλο μπορεί να κάνει τα πάντα. Από το να αποκλειστεί από τους ομίλους, μέχρι να φτάσει στον τελικό. Αυτή είναι η Γαλλία…

Στο παιχνίδι με τη Ρουμανία μπορεί να μην έκανε και την καλύτερή της εμφάνιση, ωστόσο πέτυχε τρία πράγματα. Σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά, εξασφάλισε το bonus point, όπως έκανε και η Ιρλανδία και επιπλέον είναι μια ανάσα από τα προημιτελικά.

Οι παίκτες του Saint-Andre έβγαλαν πάθος και ψυχή στο Λονδίνο. Αρκεί όμως αυτό για να φτάσουν και πάλι σε έναν τελικό παγκοσμίου κυπέλλου και να διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της ιστορία τους;

Από την πλευρά της η Ρουμανία έκανε ό,τι μπορούσε. Ίσως να μην περιμέναμε να δούμε τόσο μεγάλη αποφασιστικότητα από τους Ρουμάνους, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα στον πρώτο αγώνα στη διοργάνωση, ενώ ακολουθεί ακόμη ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Ιρλανδία.

Το φιλμ του αγώνα

Η Γαλλία θα σημειώσει τους πρώτους πόντους τις αναμετρήσεις από χτύπημα penalty με ποιον άλλον; τον Parra, ο οποίος έκανε το 3-0. Χρειάστηκε να περάσουν 12 λεπτά για να έρθει η απάντηση από τη Ρουμανία με τον Vlaicu που σκόραρε με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Έξι λεπτά αργότερα η υπομονετική Ρουμανία θα έχει τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, όμως ο Vlaicu αυτή τη φορά δεν θα καταφέρει να ευστοχήσει στο penaty με το 3-3 να παραμένει.

Η Γαλλία από εκείνο το σημείο και μετά χρειάστηκε 5 λεπτά για να ανοίξει το σκορ σημειώνοντας δύο tries και δύο conversions. Όλα άρχισαν με την 10λεπτη αποβολή του Ion (κίτρινη κάρτα) με τον Guitoune, αμέσως μετά, να σημειώνει το πρώτο try για τη Γαλλία και με το conversion του Parra το σκορ να γίνεται 10-3.

Μετά από τέσσερα λεπτά ήρθε η σειρά του Nyanga ο οποίoς αύξησε το προβάδισμα των Γάλλων σε 15-3, με τον Parra να κάνει το 17-3 με ένα ακόμη conversion. Η Ρουμανία επιμένει. Δεν το βάζει κάτω και με το penalty του Vlaicu μειώνει σε 17-6 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η Γαλλία μπήκε στο 66’….

Το δεύτερο μέρος άρχισε για τη Γαλλία στο…66’. Νωρίτερα η Ρουμανία είχε γίνει απειλητική αρκετές φορές, όμως όχι ουσιαστική. Στο 66’ ο Guitoune θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του try και το τρίτο για την ομάδα του με τον Parra να ευστοχεί στο τρίτο conversion με το σκορ μα γίνεται 24-6.

Στο 69’ ήταν η ώρα του Fofana με τον Γάλλο να περνάει το try line και τον Kockott με το conversion να κάνει το σκορ 31-6. Ο Vlaicu στο 75’θα χάσει το δεύτερο penalty στη βραδιά, ενώ στο 79’ ο Fickou, λίγο πριν το φινάλε (79’), θα σημειώσει το πέμπτο try για τη Γαλλία με τον Kockott να διαμορφώνει το τελικό 38-11.

MVP

Ο Wesley Fofana, δοκιμάστηκε για πρώτη φορά στη θέση center και τα πήγε περίφημα. Προσαρμόστηκε πλήρως στη θέση σημείωσε 5 πόντους (ένα try) στα 80 λεπτά που αγωνίστηκε προκαλώντας αρκετά προβλήματα στους Ρουμάνους. Από κοντά σε απόδοση ήταν και ο συμπαίκτης του Brice Dulin, ενώ από τους αξιόμαχους Ρουμάνους ξεχώρισε ο Mihail Macovel.