Ράγκμπι – RWC 2015: Καλή εμφάνιση χωρίς bonus point

Κάρντιφ, Ουαλία — Αυστραλία με αναλαμπές. Κάπως έτσι αγωνίστηκε η ομάδα του Michael Cheika στον πρώτο της αγώνα για το παγκόσμιο κύπελλο. Μπορεί ο ίδιος ο προπονητής των Wallabies να τόνισε σε δηλώσεις του ότι έμεινε ικανοποιημένος παρά το γεγονός ότι η ομάδα του δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το bonus point, όμως σε έναν όμιλο όπως ο πρώτος (ο όμιλος του «θανάτου») τότε ο έξτρα πόντος μάλλον είναι πολύ σημαντικός.

Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τόσο η Αγγλία, όσο και η Ουαλία έχουν από μία νίκη (όπως και η Αυστραλία), αλλά κι έναν βαθμό περισσότερο από τους Αυστραλούς. Στο παιχνίδι με τα Φίτζι η Αυστραλία είχε τρία tries μέχρι το 43’, αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφερε να περάσει ακόμη μια φορά το try line.

Είχε διαστήματα πολύ καλής απόδοσης, όμως στα «νεκρά» της διαστήματα κινδύνεψε από τους παίκτες των Φίτζι που έδειξαν την ίδια διάθεση όπως και στην πρεμιέρα με την Αγγλία, όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την δεύτερη ήττα παρά το πρώτο try που σημείωσαν στο τουρνουά.

Το φιλμ του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τα Φίτζι, καθώς πριν καν συμπληρωθούν 5 λεπτά είδαν τον winger Nayacalevu να τραυματίζεται αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο 10’ η Αυστραλία άνοιξε το σκορ με το penalty του Foley, αλλά στο 21’ ο Nadolo κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 με τον ίδιο τρόπο. Από εκεί και πέρα άρχισε το καλό διάστημα της Αυστραλίας στο πρώτο μέρος.  Στο 26’ ο Rocock σημείωσε το πρώτο try του αγώνα και μαζί με το conversion του Foley έδωσαν και πάλι στο προβάδισμα στους Wallabies κάνοντας το 10-3.

Στο 30’ τα Φίτζι θα μείνουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με 14 παίκτες με τον Ma’afu να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα, ενώ ένα λεπτό αργότερα θα έρθει το δεύτερο try και πάλι με τον Pocock, ο οποίος ήταν και ο καλύτερος της αναμέτρησης.

Η Αυστραλία θα προηγηθεί με 15-3, καθώς ο Foley θα αστοχήσει στο conversion, όμως 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου 40λεπτου, ο ίδιος παίκτης θα βρει στόχο από penalty διαμορφώνοντας το 18-3 το οποίος ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Μοιρασιά στο δεύτερο…

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Αυστραλία να σημειώνει και τρίτο try και μαζί με το δεύτερο εύστοχο conversion του Foley να παίρνει προβάδισμα με 25-3 απέχοντας παράλληλα μόλις ένα try από το bonus point.

Κι ενώ αναμέναμε την Αυστραλία να ανεβάζει ρυθμό, τα Φίτζι ήταν εκείνα τα οποία απειλούσαν. Στο 47’ ο Nadolo θα κάνει το 25-6 με penalty, ενώ στο 60’ ο Volanova μετά από μία εξαιρετική συνεργασία σημείωσε το πρώτο try των Φίτζι στο παγκόσμιο κύπελλο με τον Nadolo να μειώνει ακόμη περισσότερο της διαφορά στο 25-13 δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του.

Ο ρυθμός έπεσε, η Αυστραλία κρατούσε με ευκολία το σκορ και στο 70’ με το penalty του Foley έκανε το 28-13 χωρίς ωστόσο στα 10 λεπτά που απέμεναν να σημειώσει κάποιο try που θα της εξασφάλιζε τη νίκη, αλλά και το πιο σημαντικό το bonus point.

Από τη μεριά τους τα Φίτζι για δεύτερο παιχνίδι κόντρα σε δύσκολο αντίπαλο έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη δεύτερη ήττα.