Ράγκμπι – RWC 2015: Η Νέα Ζηλανδία «λύγισε» στο τέλος την εξαιρετική Αργεντινή

Λονδίνο, Αγγλία– Το «Γουέμπλεϊ» υποδέχθηκε 90.000 θεατές (αριθμός ρεκόρ) για το πρώτο παιχνίδι της Νέας Ζηλανδίας σε αυτό το παγκόσμιο κύπελλο στο πλαίσιο του τρίτου ομίλου, κόντρα στην Αργεντινή, με την κάτοχο του τίτλου ωστόσο να δυσκολεύεται απέναντι σε ένα άκρως ανταγωνιστικό σύνολο.

Οι All Blacks βρέθηκαν πίσω στο σκορ με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους σκοράροντας μόνο με penalties, με το πρώτο try να έρχεται στο 58’, ένα σημείο που αποδείχθηκε αρκετά κομβικό, καθώς στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό φτάνοντας στη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

Η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε στο 5’ με το penalty του Carter, ενώ λίγο αργότερα οι All Blacks, σε μια προσπάθεια για σεμινάριο, δεν κατάφεραν να φτάσουν σε try με τον Savea να «μπλοκάρεται» από την πίσω γραμμή των Pumas.

Στο 10’ ο Matera δέχθηκε κίτρινη κάρτα αφήνοντας για 10 λεπτά την Αργεντινή με παίκτη λιγότερο, με τον Carter να σημειώνει σε διάστημα 8 λεπτών (11’, 19’) ακόμη δύο penalties κάνοντας το 9-0.

Η Αργεντινή αποφασίζει να επιτεθεί. Ο Senatore δεν μπορεί να σημειώσει το πρώτο try της αναμέτρησης, σε πρώτο χρόνο, για να τα καταφέρει ο Petti και μαζί με το conversion του Sanchez οι Pumas μείωσαν το σκορ στο 9-7.

Στο 30’ θα έρθει η πρώτη κίτρινη κάρτα για τη Νέα Ζηλανδία με τον αρχηγό McCaw να τιμωρείται από τον διαιτητή της αναμέτρησης για αντικανονικό τάκλιν. Αξίζει να σημειώσουμε ότι αυτή ήταν η μόλις τρίτη κίτρινη κάρτα στην πλούσια καριέρα του McCaw. Το penalty εκτέλεσε επιτυχώς ο Sanchez δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 10-9.

Επτά λεπτά αργότερα και αφού η Νέα Ζηλανδία έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ήρθε ακόμα μια κίτρινη κάρτα για τους All Blacks αυτή τη φορά στον Smith με τον Sanchez να βρίσκει και πάλι στόχο στο penalty και την Αργεντινή να προηγείται με 13-9 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ο Carter περιόρισε τη «ζημιά» του πρώτου μέρους καθώς με το τέταρτο εύστοχο χτύπημα penalty μείωσε για λογαριασμό της Νέας Ζηλανδίας σε 13-12 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Νέα Ζηλανδία στο τέλος…

Η Αργεντινή συνέχιζε να πιέζει τη Νέα Ζηλανδία με τον Sanchez να ευστοχεί σε ένα ακόμη penalty κάνοντας το σκορ 16-12 λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Στο 57’ οι All Blacks σημείωσαν το πρώτο τους try στο παιχνίδι το οποίο έμελλε να αλλάξει και την εικόνα του αγώνα. Η πολύ όμορφη προσποίηση του Smith τον έφερε μέσα στο try line των Pumas, ενώ το εύστοχο conversion του Carter έφερε τη Νέα Ζηλανδία μπροστά στο σκορ με 19-16.

Από εκεί και πέρα οι All Blacks ήταν καλύτεροι, με τους Pumas να βγάζουν κούραση από τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν. Στο 67’ ο Cane θα πετύχει το δεύτερο try για την ομάδα του, με τον Carter παράλληλα να διαμορφώνει το τελικό 26-16.

Αναμφίβολα μια δύσκολη νίκη για τη Νέα Ζηλανδία, την οποία αναμένουμε βελτιωμένη στη συνέχεια αν θέλει να φτάσει στην κατάκτηση ενός τίτλου σε ευρωπαϊκό έδαφος για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Από την άλλη η Αργεντινή αν παρουσιάσει ανάλογο πρόσωπο και στη συνέχεια του τουρνουά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

MVP

Από τη Νέα Ζηλανδία του δεύτερου μέρους ξεχώρισε ο Brodie Retalick. Ο lock των All Blacks αγωνίστηκε 70 λεπτά και ήταν από τους κορυφαίους έχοντας 71% στα τάκιλν, ένα κλέψιμο και μόλις ένα λάθος. Εντυπωσιακός, παρά το γεγονός ότι ήρθε από τον πάγκο, ήταν και ο Sonny Bill Williams ο οποίος στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε βοήθησε στο μέγιστο βαθμό την ομάδα του για να φτάσει στην πρώτη νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.