Ράγκμπι – Champions Cup: Οι Saracens άλωσαν το Stade Mayol

Ιστορική νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης, Saracens, μέσα στην έδρα της τρεις φορές κατόχου του τίτλου Toulon, η οποία μετρούσε πριν από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση ένα εντυπωσιακό 17/17 εντός έδρας που άντεχε εδώ και 6 χρόνια. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Owen Farrell, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, έβαλε μπροστά την ομάδα του μετά από χτύπημα πέναλτι, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Leigh Halfpenny για τους γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν σημειώσει ακόμη ένα πέναλτι την ίδια ώρα που οι Saracens είχαν σημειώσει τρία tries με τους Maitland, Wigglesworth και Wyles έχοντας μπροστά τους ένα ημίχρονο για πάρουν και το bonus. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους Saracens να βρίσκονται μπροστά με 25-6.

Η αντεπίθεση για την Toulon ξεκίνησε από το 43’ με το Halfpenny να ευστοχεί και σε τρίτο πέναλτι. Με τον ίδιο τρόπο ο Farrell έκανε το 28-9 και από εκεί και πέρα η Toulon είχε ένα δεκάλεπτο «φωτιά». Με δύο tries μείωσε σε 28-23 με το Stade Mayol να ξεσηκώνεται. Με 16 λεπτά να απομένουν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την πλήρη ανατροπή, όμως οι πρωταθλητές με νέο πέναλτι του Farrell διαμόρφωσαν το τελικό 31-23 κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στην πρεμιέρα του Champions Cup. Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου οι Scarlets επιβλήθηκαν στην Ουαλία της αγγλικής Sale Sharks με 28-11.
1η Αγωνιστική 1ος ΌμιλοςGlasgow Warriors (Σκωτία) – Leicester Tigers (Αγγλία) 42-13 Racing 92 (Γαλλία) – Munster (Ιρλανδία) Αναβλήθηκε