Ποδηλασία – Vuelta (S21): Ο Fabio Aru κατέκτησε και τυπικά τον πρώτο τίλτο σε GT

Ο Fabio Aru δεν είχε κανένα πρόβλημα να τερμάτισει με ασφάλεια στο πελοτόν δίπλα στους συναθλητές του στην Astana, εξασφαλίζοντας και τυπικά τον πρώτο του τίτλο σε Grand Tour.

Επιβραδύνοντας προς το τέλος του 10ου και τελευταίου γύρου στο κέντρο της Μαδρίτης, ο Aru έκανε δικό του τον τίτλο με την τελική διαφορά από τον δεύτερο, τον Ισπανό Joaquim Rodriguez (Katusha), να σταματά στα 57 δευτερόλεπτα. Ο Πολωνός Rafal Majka (Tinkoff-Saxo) ολοκλήρωσε το βάθρο με διαφορά 1:09, βρισκόμενος μπροστά από το δίδυμο των Κολομβιανών Nairo Quintana (Movistar) και Esteban Chaves (Orica-GreenEdge).

Νικητής στο τελευταίο ετάπ αναδείχθηκε ο Γερμανός σπρίντερ John Degenkolb (Giant-Alpecin), ο οποίος επικράτησε του Danny van Poppel (Trek Factory Racing) και του Jean-Pierre Drucker (BMC) παίρνοντας την 10η νίκη της καριέρας του στη Vuelta.

Η νίκη του Degenkolb μετρίασε την απογοήτευση στην ομάδα της Giant-Alpecin, μετά από την αποτυχία του Tom Dumoulin να ακολουθήσει μέχρι τέλους τον Fabiou Aru, έπειτα από την καταστροφική προτελευταία ημέρα όπου ο Ολλανδός έμεινε όχι απλά εκτός διεκδίκησης της κόκκινης φανέλας, αλλά και εκτός της πρώτης πεντάδας.

Ο Alejandro Valverde (Movistar) κατετάγη 7ος στη γενική, ωστόσο αξιοποίησε το λάστιχο που υπέστη ο απίστευτα άτυχος Rodriguez στο τελευταίο ετάπ και με τα 4 δευτερόλεπτα bonus στο τελευταίο ενδιάμεσο σπριντ κέρδισε τη μάχη για την πράσινη φανέλα των πόντων. Τέλος, «βασιλιάς» των βουνών αναδείχθηκε ο 25χρονος Ισπανός Omar Fraile (Caja Rural), στην πρώτη του παρουσία σε Grand Tour.

Αποτελέσματα ημέρας

1. John Degenkolb (Γερμανία) Team Giant-Alpecin 2:34.13 2. Danny Van Poppel (Ολλανδία) Trek Factory Racing 3. Jean-Pierre Drucker (Λουξεμβούργο) BMC Racing Team 4. Daryl Impey (Ν. Αφρική) Orica GreenEDGE 5. Tosh Van der Sande (Βέλγιο) Lotto Soudal 6. Ariel Maximiliano Richeze (Αργεντινή) Lampre – Merida 7. Nikolas Maes (Βέλγιο) Etixx – Quick Step 8. Kristian Sbaragli (Ιταλία) MTN – Qhubeka 9. Kévin Réza (Γαλλία) FDJ

10. Tom Van Asbroeck (Βέλγιο) Team LottoNL-Jumbo

Τελική κατάταξη

1. Fabio Aru (Ιταλία) Astana Pro Team 85:36.13 2. Joaquim Rodríguez (Ισπανία) Team Katusha + 0.57 3. Rafał Majka (Πολωνία) Tinkoff – Saxo + 1.09 4. Nairo Quintana (Κολομβία) Movistar Team + 1.42 5. Johan Esteban Chaves (Κολομβία) Orica GreenEDGE + 3.10 6. Tom Dumoulin (Ολλανδία) Team Giant – Alpecin + 3.46 7. Alejandro Valverde (Ισπανία) Movistar Team + 6.47 8. Mikel Nieve (Ισπανία) Team Sky + 7.06 9. Daniel Moreno (Ισπανία) Team Katusha + 7.12

10. Louis Meintjes (Ν. Αφρική) MTN – Qhubeka + 10.26

Κατάταξη πόντων

1. Alejandro Valverde (Ισπανία) Movistar Team 118 2. Joaquim Rodriguez (Ισπανία) Team Katusha 116

3. Esteban Chaves (Κολομβία) Orica GreenEdge 108

Κατάταξη βουνών

1. Omar Fraile (Ισπανία) Caja Rural-Seguros RGA 82 2. Ruben Plaza Molina (Ισπανία) Lampre-Merida 63

3. Frank Schleck (Λουξεμβούργο) Trek Factory Racing 30