Ποδηλασία – Vuelta (S20): Θρίαμβος για Aru, πρώτος τίτλος σε Grand Tour

Ο Dumoulin (Giant-Alpecin), βρέθηκε πολύ πίσω από τον Ιταλό ποδηλάτη της Astana στην 3η από τις συνολικά 4 ανηφόρες πρώτης κατηγορίας του ετάπ.

Με τη βοήθεια τριών συναθλητών του, ο Aru πήρε τεράστια διαφορά από τον Dumoulin στην τελευταία ανηφόρα με τον Ολλανδό να χάνει την κόκκινη φανέλα μένοντας εκτός βάθρου αλλά και εκτός της πρώτης πεντάδας.

Ο Aru πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σφίγγοντας τη γροθιά του προτού αγκαλιάσει τους συναθλητές του, Luis Leon Sachez και Mikel Landa, οι οποίοι τον βοήθησαν να πάρει τον πρώτο του τίτλο σε Grand Tour.

Νωρίτερα την πρώτη θέση είχε κατακτήσει ο Ισπανός Ruben Plaza, με τους José Gonçalves και Alessandro De Marchi να ακολουθούν. Στη γενική κατάταξη πίσω από τον Aru βρίσκονται οι Joaquin Rodriguez και Rafal Majka, με τον Dumoulin να υποχωρεί στην 6η θέση.

Αποτελέσματα ημέρας

1. Ruben Plaza Molina (Ισπανία) Lampre-Merida 4:37.05 2. José Gonçalves (Πορτογαλία) Caja Rural-Seguros RGA + 1.07 3. Alessandro De Marchi (Ιταλία) BMC Racing Team + 1.08 4. Romain Sicard (Γαλλία) Team Europcar + 1.29 5. Amaël Moinard (Γαλλία) BMC Racing Team + 1.30 6. Carlos Verona Quintanilla (Ισπανία) Etixx – Quick-Step 7. Sergio Luis Henao Montoya (Κολομβία) Team Sky 8. Kenny Elissonde (Γαλλία) FDJ.fr + 1.35 9. Matteo Montaguti (Ιταλία) AG2R La Mondiale + 1.43

10. Moreno Moser (Ιταλία) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team + 2.40

Γενική κατάταξη

1. Fabio Aru (Ιταλία) Astana Pro Team 83:01.40 2. Joaquin Rodriguez Oliver (Ισπανία) Team Katusha + 1.17 3. Rafal Majka (Πολωνία) Tinkoff-Saxo + 1.18 4. Nairo Alexander Quintana Rojas (Κολομβία) Movistar Team + 1.19 5. Jhoan Esteban Chaves Rubio (Κολομβία) Orica GreenEdge + 1.20 6. Tom Dumoulin (Ολλανδία) Team Giant-Alpecin + 1.21 7. Alejandro Valverde Belmonte (Ισπανία) Movistar Team + 1.22 8. Mikel Nieve Ituralde (Ισπανία) Team Sky + 1.23 9. Daniel Moreno Fernandez (Ισπανία) Team Katusha + 1.24

10. Louis Meintjes (Ν. Αφρική) MTN – Qhubeka + 10.46

Κατάταξη πόντων

1. Joaquin Rodriguez Oliver (Ισπανία) Team Katusha 116 2. Alejandro Valverde Belmonte (Ισπανία) Movistar Team 114

3. Jhoan Esteban Chaves Rubio (Κολομβία) Orica GreenEdge 108

Κατάταξη βουνών

1. Omar Fraile Matarranz (Ισπανία) Caja Rural-Seguros RGA 82 2. Ruben Plaza Molina (Ισπανία) Lampre-Merida 63

3. Frank Schleck (Λουξεμβούργο) Trek Factory Racing 30