Ποδηλασία – Vuelta (S18): Ο Roche το ετάπ, παραμένει στην κορυφή ο Dumoulin

Ο Roche πήρε την πρώτη του μεγάλη νίκη με τα χρώματα της Team Sky επικρατώντας του έμπειρου Zubeldia της Trek Factory Racing. Οι δύο ποδηλάτες απομακρύνθηκαν από το γκρουπ των 25 αθλητών στην 3η και τελευταία κατηγοριοποιημένη ανηφόρα του ετάπ των 204 χλμ. που άρχισε από τη Roa της κεντρικής Ισπανίας.

Ο Πορτογάλος Jose Goncalves της Caja Rural πήρε την 3η θέση με διαφορά 18 δευτερολέπτων από το νικητή. Ο βετεράνος Alejandro Valverde (Movistar) ηγήθηκε του κυρίως γκρουπ στο οποίο βρισκόταν τόσο ο Dumoulin όσο και ο Aru και τερμάτισαν 20 δευτερόλεπτα μετά.

Με 3 ετάπ να απομένουν ο Dumoulin προηγείται με διαφορά τριών δευτερολέπτων από τον Aru ενώ ο Ισπανός Rodriguez είναι στα 1:15 από την κορυφή.

Αποτελέσματα ημέρας

1. Nicolas Roche (Ιρλανδία) Team Sky 5:03.59 2. Haimar Zubeldia (Ισπανία) Trek Factory Racing 3. José Gonçalves (Πορτογαλία) Caja Rural-Seguros RGA + 0.18 4. Alejandro Valverde (Ισπανία) Movistar Team + 0.38 5. Esteban Chaves (Κολομβία) Orica GreenEdge 6. Joaquim Rodriguez (Ισπανία) Team Katusha 7. Pieter Serry (Βέλγιο) Etixx – Quick-Step 8. Adam Hansen (Αυστραλία) Lotto Soudal 9. Gianluca Brambilla (Ιταλία) Etixx – Quick-Step

10. Domenico Pozzovivo (Ιταλία) AG2R La Mondiale

Γενική κατάταξη

1. Tom Dumoulin (Ολλανδία) Team Giant-Alpecin 73:45.13 2. Fabio Aru (Ιταλία) Astana Pro Team + 0.03 3. Joaquim Rodriguez (Ισπανία) Team Katusha + 1.15 4. Rafal Majka (Πολωνία) Tinkoff-Saxo + 2.22 5. Nairo Quintana (Κολομβία) Movistar Team + 2.53 6. Alejandro Valverde (Ισπανία) Movistar Team + 3.15 7. Esteban Chaves (Κολομβία) Orica GreenEdge + 3.30 8. Daniel Moreno Fernandez (Ισπανία) Team Katusha + 3.46 9. Mikel Nieve (Ισπανία) Team Sky + 4.10

10. Louis Meintjes (Ν. Αφρική) MTN – Qhubeka + 6.51

Κατάταξη πόντων

1. Joaquim Rodriguez (Ισπανία) Team Katusha 116 2. Alejandro Valverde (Ισπανία) Movistar Team 114

3. Esteban Chaves (Κολομβία) Orica GreenEdge 108

Κατάταξη βουνών

1. Omar Fraile (Ισπανία) Caja Rural-Seguros RGA 82 2. Frank Schleck (Λουξεμβούργο) Trek Factory Racing 30

3. Ruben Plaza Molina (Ισπανία) Lampre-Merida 27