Ποδηλασία – Navarino Bike Festival: Το ελληνικό ΜΤΒ στα καλύτερά του!

Την περασμένη Κυριακή (13.10) ολοκληρώθηκε το 1ο Navarino Bike Festival, που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Costa Navarino σε μια πραγματική γιορτή του ΜΤΒ. Οι εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του τριημέρου κορυφώθηκαν με τον αγώνα International Cross Country Race, ο οποίος εντάχθηκε στο ημερολόγιο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (UCI) που εκπροσωπήθηκε από τον κ. Robert Gelo.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τους Έλληνες ποδηλάτες να πραγματοποιούν εξαιρετικές εμφανίσεις κερδίζοντας το χειροκρότημα των θεατών που βρέθηκαν στο Costa Navarino. Εκπληκτικός ήταν ο δύο φορές «χρυσός» Βαλκανιονίκης Δημήτρης Αντωνιάδης, ο οποίος κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας μπροστά από τον 37χρονο Ρουμάνο Tudor Oprea.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Oprea είναι ένα μεγάλο όνομα της Ρουμανίας, καθώς συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (2004) και μάλιστα είχε καταφέρει να πλασαριστεί μέσα στους 50 καλύτερους ποδηλάτες!

Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χαρούν Μόλλα που ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου μετά από μια συγκλονιστική «μονομαχία» με τον πρωταθλητή της Ρουμανίας Lucian Logigan!

Από τις Γυναίκες ξεχώρισε η εξαιρετική Βάσω Λαζαρίδου που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι ποδηλάτες, όπως οι Βασίλης Σημαντηράκης και Γιώργος Καλογερόπουλος, ενώ στην κατηγορία των Εφήβων Γιάννης Κακαβελάκης, Αλέξανδρος Βροχίδης και Σωτήρης Κατσικάρος κατέλαβαν τις πρώτες τρεις θέσεις.

Ο…ασταμάτητος Αντωνιάδης

Το έκανε πριν από, περίπου, ένα 40 μέρες στην Τουρκία. Το επανέλαβε πριν από ένα μήνα στο Βαλκανικό της Βουλγαρίας. Το ίδιο έκανε και στο Ναβαρίνο. Τα τρία χρυσά μετάλλια του Δημήτρη Αντωνιάδη αποδεικνύουν την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται ο Έλληνας ποδηλάτης. Το εκπληκτικό βέβαια, είναι και ο τρόπος που τα κατακτάει.

Στον αγώνα της Κυριακής ξεχώρισε από την πρώτη κιόλας στροφή. Έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση βρέθηκε από την αρχή στην πρώτη θέση και από εκεί και πέρα…εξαφανίστηκε.

Μάλιστα προς την ολοκλήρωση των έξι στροφών είχε την «πολυτέλεια» να μειώσει την ταχύτητά του τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 1:31:50, ενώ στο πρώτο πέρασμα έκανε τον ταχύτερο γύρο όλου του αγώνα με 0:14:24! «Καταρχήν, η διοργάνωση ήταν πάρα πολύ καλή», θα πει στο othersportsnews.gr ο μεγάλος νικητής. «Η διαδρομή ήταν πολύ καλή. Είχε τεχνικά κομμάτια που είχαν τοποθετήσει, όπως το rock garden και ένα πολύ ωραίο κατηφορικό απότομο, τα οποία δεν έχω ξαναδεί σε ελληνικό αγώνα. Στο αγωνιστικό μέρος, από την αρχή κατάφερα να μπω μπροστά και από τον πρώτο γύρο μπόρεσα να «ξεκολλήσω» από τους υπόλοιπους και να ανοίξω τη διαφορά. Προς το τέλος και όταν η διαφορά είχε ανοίξει αρκετά μείωσα την ταχύτητα, γιατί δεν υπήρχε κανένας λόγος και τερμάτισα στην πρώτη θέση».

Το «σπριντ» του Χαρούν

Στο Βαλκανικό της Βουλγαρίας είχε κάνει μια τρομερή εμφάνιση. Τώρα έκανε και την υπέρβαση! Ο λόγος για τον Χαρούν Μόλλα, έναν ποδηλάτη που δουλεύει σκληρά και συνεχίζει να μας εκπλήσσει με τις εξαιρετικές επιδόσεις του.

Τι κι αν ήταν ταλαιπωρημένος από το ταξίδι; Τι κι αν δεν αισθανόταν καλά; Τι κι αν βρέθηκε πέμπτος; Τι κι αν είχε να αντιμετωπίσει δυο πολύ έμπειρους Ρουμάνους; Αξίζει να πούμε ότι ο Tudor Oprea είναι 25χρόνια ποδηλάτης, ενώ ο Χαρούν είναι μόλις 22 ετών!

Ωστόσο, ο αθλητής του Θησέα, είχε τον τελευταίο λόγο. Κατάφερε να μπει «σφήνα» ανάμεσα σε Oprea και Logigan και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο τερματίζοντας σε χρόνο 1:35:35 δίνοντας μια πραγματική μάχη τόσο με τον Oprea που τερμάτισε δεύτερος σε 1:34:53, όσο και με τον Logigan που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 1:35:40!

Ο 22χρονος μίλησε στο othersportsnews.gr γι’ αυτό το φοβερό αγώνα που έδωσε. «Όλα ήταν υπέροχα! Καταπληκτική διοργάνωση από το Costa Navarino, από την οποία πιστεύω ότι μείναμε όλοι ευχαριστημένοι. Από την πλευρά μου ταξίδεψα αρκετή ώρα μέχρι να φτάσω εκεί και είχα κάποια μικροπροβλήματα με το στομάχι μου, δεν μπόρεσα να ανοιχτώ στον αγώνα, ενώ και η διαδρομή δεν ταίριαζε και πολύ στο στυλ μου.

Κι αυτό επειδή είχε μεγάλες ευθείες και μόλις δυο μικρές ανηφόρες. Προσπάθησα να ξεκινήσω δυνατά, όμως στην πρώτη στροφή έπεσα στην πέμπτη θέση. Ο Αντωνιάδης είχε φύγει μπροστά, από πίσω του ήταν οι δύο Ρουμάνοι και εγώ ακολουθούσα μαζί με τον Σημαντηράκη.

Από εκεί και πέρα ξεκίνησα την αντεπίθεσή μου με στόχο να πιάσω τους Ρουμάνους. Από την τέταρτη στροφή άκουγα τις φωνές του κ. Γιάννη Παττέ και του προπονητή της Εθνικής του κ. Κατσέλη, οι οποίοι με υποστήριξαν με όλες τους τις δυνάμεις!

Συνέχιζα να πλησιάζω, κάτι που κατάλαβαν οι Ρουμάνοι, προσπαθώντας να τους πιέσω. Έβλεπα ότι ο Logigan δεν μπορούσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και έτσι αποφάσισα να αυξήσω ακόμα περισσότερο το ρυθμό μου και κατάφερα να τον πιάσω μισή στροφή πριν από το τερματισμό. Εκεί τον προσπέρασα και στην ευθεία αποσπάστηκα 10-15 μέτρακαι τερμάτισα τρίτος.

Ήταν ένας πολύ σημαντικός αγώνας και πιστεύω ότι αγώνες της UCI θα χρειαστούμε αρκετούς, καθώς από τον επόμενο Ιούνιο οι βαθμοί αυτοί θα ισχύουν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας και ουσιαστικά αυτός είναι ο στόχος μας, σε μια μεγάλη προσπάθεια που κάνουν ο κ. Κατσέλης με τον κ. Παττέ για να μπορέσουμε να πάμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2016».

Εκτός από τους Αντωνιάδη και Χαρούν, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βασίλης Σημαντηράκης. Ο ποδηλάτης του Κρόνου μετά από πρωτιά στα Σαλαμίνια , έκανε μια μεγάλη προσπάθεια και στον αγώνα του Ναβαρίνο καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση με χρόνο 1:38:02.

Τον ακολούθησε ο επίσης πολύ καλός Γιώργος Καλογερόπουλος με 1:40:20, ενώ λίγο πιο πίσω τερμάτισε ο Τάσος Κουρμπέτης με 1:40:39. Στην όγδοη θέση βρέθηκε ο Αλέξανδρος Ιορδανίδης με χρόνο 1:42:45, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Θόδωρός Πετρίδης (1:43:34) και Κώστας Ορφανουδάκης.

Στις Γυναίκες η Βάσω Λαζοπούλου βρέθηκε για ακόμη μια φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Μετά από την τέταρτη θέση στο Βαλκανικό της Βουλγαρίας και την πρώτη στα Σαλαμίνια, η αθλήτρια του Κρόνου, αλλά και της Εθνικής ομάδας, έβγαλε και σ’ αυτήν τη διοργάνωση τον καλύτερό της εαυτό τερματίζοντας με διαφορά πρώτη σε χρόνο 1:25:00.

«Γενικά ήταν μια πολύ ωραία διοργάνωση», θα πει στο othersportsnews.gr η Λαζοπούλου. «Ο αγώνας ήταν τεχνικός, έχοντας μέσα στη διαδρομή τεχνικά περάσματα που δεν έχουμε συναντήσει στην Ελλάδα όπως είναι το rock garden. Η οργάνωση ήταν πολύ καλή.

Είχαμε εξαιρετική εκκίνηση, στα περάσματα δεν είχαμε δυσκολίες, η σηματοδότηση, κάτι που είναι πολύ σημαντικό, ήταν φανταστική και γενικότερα υπήρχε μια ροή σε όλο τον αγώνα .Ήταν από τα καλύτερα που έχω κάνει στην Ελλάδα και το χάρηκα πάρα πολύ».