Ποδηλασία – Giro d’Italia (S20): O τίτλος στον «El Pistolero», κέρδισε το ετάπ ο Aru

Ο ποδηλάτης της Tinkoff-Saxo «λύγισε» στην πίεση της Astana στους χωματόδρομους του Colle delle Finestre, ωστόσο ανέκαμψε ολοκληρώνοντας το 20ο ετάπ των 199 χλμ. στην 6η θέση, με διαφορά 2:25 από τον Ιταλό αντίπαλό του.

Η δεύτερη διαδοχική νίκη του Aru σε ετάπ των Άλπεων βρήκε τον 24χρονο από την Σαρδηνία, να εξασφαλίζει τη 2η θέση στη γενική κατάταξη πίσω από τον Contador, ο οποίος θα αγωνιστεί αύριο στο Μιλάνο για να φτάσει στη γραμμή του τερματισμού και να πανηγυρίσει το 7ο Grand Tour της καριέρας του.

Παρά τα προβλήματά του στα τελευταία 30 χλμ. του τελευταίου ορεινού ετάπ του αγώνα, ο Contador θα μπει στον αυριανό αγώνα με ένα προβάδισμα 2:02 από τον Aru. Ένας ακόμη ποδηλάτης της Astana, ο Ισπανός Mikel Landa, βρίσκεται στην 3η θέση και σε απόσταση 3:14 από την κορυφή καθώς τερμάτισε 4ος στο Sestriere πίσω από τον Κολομβιανό Rigoberto Uran (Etixx-QuickStep).

Ο Καναδός Canada’s Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin) τερμάτισε πίσω από τον Ιταλό για μία ακόμη ημέρα στη σειρά με διαφορά 18 δευτερολέπτων.

Αποτελέσματα ημέρας

1. Fabio Aru (Ιταλία) Astana Pro Team 5:12.25 2. Ryder Hesjedal (Καναδάς) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team + 0.18 3. Rigoberto Uran (Κολομβία) Etixx – Quick-Step + 0.24 4. Mikel Landa Meana (Ισπανία) Astana Pro Team 5. Steven Kruijswijk (Ολλανδία) Team LottoNL-Jumbo + 0.34 6. Alberto Contador (Ισπανία) Tinkoff-Saxo + 2.25 7. Tanel Kangert (Εσθονία) Astana Pro Team + 2.28 8. Franco Pellizotti (Ιταλία) Androni Giocattoli 9. Leopold Konig (Τσεχία) Team Sky

10. Diego Rosa (Ιταλία) Astana Pro Team

Γενική κατάταξη

1. Alberto Contador (Ισπανία) Tinkoff-Saxo 84:03.30 2. Fabio Aru (Ιταλία) Astana Pro Team + 2.02 3. Mikel Landa Meana (Ισπανία) Astana Pro Team + 3.14 4. Andrey Amador (Κόστα Ρίκα) Movistar Team + 8.19 5. Ryder Hesjedal (Καναδάς) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team + 9.52 6. Leopold Konig (Τσεχία) Team Sky + 10.50 7. Steven Kruijswijk (Ολλανδία) Team LottoNL-Jumbo + 11.02 8. Damiano Caruso (Ιταλία) BMC Racing Team + 12.17 9. Alexandre Geniez (Γαλλία) FDJ.fr + 16.00

10. Yury Trofimov (Ρωσία) Team Katusha + 16.23

Κατάταξη πόντων

1. Giacomo Nizzolo (Ιταλία) Trek Racing 159 2. Sacha Modolo (Ιταλία) Lampre-Merida 142

4. Elia Viviani (Ιταλία) Team Sky 134

Κατάταξη βουνών

1. Giovanni Visconti (Ιταλία) Movistar Team 125 2. Mikel Landa Meana (Ισπανία) Astana Pro Team 122

3. Steven Kruijswijk (Ολλανδία) Team LottoNL-Jumbo 115

Κατάταξη σπριντ

1. Marco Bandiera (Ιταλία) Androni Giocattoli 54 2. Nicola Boem (Ιταλία) Bardiani CSF 49

3. Philippe Gilbert (Βέλγιο) BMC Racing Team 40