Ποδηλασία – Σαλαμίνια 2014: Όλα θα κριθούν στο τέλος!

Κανάκια, ΣΑΛΑΜΙΝΑ–  Για μία ακόμη φορά ο Α.Σ. Πρωτέα πήρε άριστα στη διοργάνωση του τρίτου κατά σειρά αγώνα στα πλαίσια του Κυπέλλου ΜΤΒ XCO που πραγματοποιήθηκε στα Κανάκια της Σαλαμίνας.

Το τρίτο ραντεβού για τους ποδηλάτες της ορεινής ποδηλασίας διεξήχθη υπό πολύ καλές καιρικές συνθήκες, αλλά και με αρκετό κόσμο ο οποίος παρακολούθησε από κοντά και χειροκρότησε θερμά τις προσπάθειες των αθλητών.

Αυτός, ήταν ο προτελευταίος αγώνας του θεσμού και τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει όσο αφορά τη μάχη για το μεγάλο νικητή στις επτά (συν την open) κατηγορίες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι μόλις σε δύο (κορασίδων, πανκορασίδων) οι πρωτοπόροι της γενικής έχουν, για την ωρα, το απόλυτο νικών. Ο λόγος για την Παυλίνα Τουρλουμούση (Πρωτέας) και την Αθηνά Ζώη (Παράδεισος Αμαρουσίου) οι οποίες έχουν κάνει το 3/3 και πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρωτιά.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες γίνεται μεγάλη μάχη και όλα θα ξεκαθαρίσουν στον τελευταίο αγώνα που είναι προγραμματισμένος να γίνει τον Σεπτέμβριο (28.09).

Αγωνιστικά και στην κατηγορία των ανδρών την πρώτη θέση στην τρίτη κούρσα κατέλαβε ο Θόδωρος Πετρίδης (Παράδεισος Αμαρουσίου) που μετά από μια μεγάλη αναμέτρηση με τον Γιώργο Δάντο (Αστέρας Ζωγράφου) πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 01:11:06.

Ο Δάντος ακολούθησε με 01:11:18, ενώ πίσω από τους δύο πρώτους βρέθηκαν δύο ποδηλάτες του Παναθηναϊκού, ο Θοδωρής Θεοδωρίδης (01:18:11) και ο Τάσος Τσάκαλος (01:18:51) που κατέλαβαν την τρίτη και την τέταρτη θέση αντίστοιχα.

Πολύ μεγάλη προσπάθεια απο τον Κώστα Καραβούλια (Πρωτέας), ο οποίος ολοκλήρωσε σε 01:19:03 παίρνοντας την πέμπτη θέση, όντας δύο δευτερόλεπτα πιο γρήγορος από τον Λάζαρο Ψωμόπουλο (ΑΕΚ), οποίος ήρθε έκτος με χρόνο 01:19:05!

Στη γενική βαθμολογία της κατηγορίας ο Πετρίδης με το πρώτο 50άρι στη διοργάνωση προηγείται με 110 βαθμούς, ενώ οι δύο ποδηλάτες του Αστέρα Ζωγράφου Δάντος και Κουρμπέτης μοιράζονται τη δεύτερη θέση έχοντας συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 90 βαθμούς.

«Θρίλερ» στους έφηβους!

Συναρπαστικό φινάλε αναμένεται να έχουμε στην κατηγορία των εφήβων με τους Μάρκο Κουφοπαντελή (Παράδεισος Αμαρουσίου) και Σωτήρη Κατσικάρο (Πρωτέας) να μάχονται για την πρώτη θέση της γενικής.

Στην τρίτη «μονομαχία» των δύο φίλων νικητής αναδείχθηκε ο Κουφοπαντελής, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 01:17:46. Αρκετά πιο πίσω τερμάτισε ο Κατσικάρος που πέρασε τη γραμμή του τερματοσμού σε χρόνο 01:25:00.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ένας ακόμη ποδηλάτης του Παράδεισου Αμαρουσίου ο Περικλής Βραχάμης που έμεινε πίσω από τους δύο πρώτους μια στροφή.

Την τέταρτη θέση κατελαβε ο Νίκος Μπουνιαλέτος (Ολυμπιακός) , την πέμπτη ο ταλαντούχος Αριστείδης Χατζηκανέλλος (Πρωτέας), ενώ την επτάδα συμπλήρωσαν οι Αλέξανδρος Μπουνιαλέτος (Ολυμπιακός) και Παρασκευάς Λειβαδάρος (Παράδεισος Αμαρουσίου).

Παρά τη νίκη του (πρώτη στη φετινή διοργάνωση) ο Κουφοπαντελής βρίσκεται στη δεύτερη θέση της γενικής με 130 βαθμους, ενώ ο Σωτήρης Κατσίκαρος, που έχασε για πρώτη φορά την πρωτιά φέτος, είναι πρώτος με 140 βαθμούς.

Στην τρίτη θέση της γενικής είναι ο Βραχάμης με 95 βαθμούς, ενώ ακολουθούν Ν. Μπουνιαλέτος (52), Χαράλαμπος Ματιάτος (40) και Στέφανος Βασιλαντωνάκης (35).

Στο νήμα ο Συρίγος!

Στην κατηγορία των παίδων Ορφέας Συρίγος και Δημήτρης Χριστάκος αναμετρήθηκαν σε μια συγκολινιστική κούρσα η οποία έβγαλε νικητή τον πρώτο με μόλις δύο δευτερόλπετα διαφορά!

Ο ποδηλάτης του Ερμή κατάφερε να πάρει τη νίκη τερματίζοντας σε χρόνο 00:48:41, με τον ποδηλάτη του Σπαρτιατικού να τερματίζει πίσω του με 00:48:43 υποχρεώνοντας του θεατές που βρέθηκαν στα Κανάκια να χειροκροτήσουν θερμά τους δύο εξαιρετικούς ποδηλάτες!

Πίσω του και με μικρή διαφορά βρέθηκε ο ποδηλάτης του Κρόνου, Βασίλης Ζιάκας με χρόνο 00:49:53, ενώ στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Παναγιώτης Ζούμας (Παναθηναϊκός) με 00:52:49.

Την εξάδα στη συγκεκριμένη κατηγορία συμπλήρωσαν οι Μιχάλης Αρχολέκας (Αστέρας Ζωγράφου) με 00:53:06 και Ευθύμης Ντόκος (Παναθηναϊκός) με χρόνο 00:55:01.

Στη γενική βαθμολογία ο Ζιάκας έχασε το απόλυτο των νικών, αλλά παραμένει στην πρώτη θέση με σύνολο 135 βαθμών. Ο Συρίγος, μετά από την πρώτη του νίκη, μείωσε τη διαφορά στους 25 βαθμούς έχοντας πλέον 110.

Τρίτος είναι ο Νίκος Φραγγινέας, ο οποίος κατέλαβε την 15η θεση στον τρίτο αγώνα και δεν βαθμολογήθηκε, παραμένοντας έτσι στους 80 βαθμούς, ενώ την τριάδα ακολουθούν οι Παναγιώτης Ζούμας (80), Ευθύμης Ντόκος (60) και Μιχάλης Αρχολέκας (56).

Πρώτη νίκη για την Στρουμπούλη

Στην κατηγορία των γυναικών η Δανάη Στρουμπούλη πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο θεσμό κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 01:02:50. Ωστόσο, αυτό ήταν το τρίτο βάθρο για την αθλήτρια του Κρόνου η οποία στους προηγούμενους δύο αγώνες είχε ισάριθμες δεύτερες θέσεις, πραγματοποιώντας μια σταθερή πορεία.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Ειρήνη Τερζή (Παναθηναϊκός) με 01:10:05, ενώ τρίτη ήταν η Αλεξάνδρα Στρατηγοπούλου (Παναθηναϊκός) με 01:12:02. Τέταρτη ήταν ο Κωνσταντίνα Λεπενιώτη (Θησέας) που έμεινε πίσω από τις προπορευόμενες μία στροφή.

Με τη νίκη της αυτή και παράλληλα με την τέταρτη θέση της Λεπενιώτη, η Στρουμπούλη κατάφερε να ξεφύγει στη γενική βαθμολογία έχοντας 130 βαθμούς. Η Λεπενιώτη ακολουθεί από τη δεύτερη θέση με 95, ενώ η Αλεξάνδρα Στρατηγοπούλου έχει 78 βαθμούς.

Το απόλυτο η Τουρλουμούση!

Η Παυλίνα Τουρλουμούση επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση κατακτώντας μια ακόμη πρωτιά στη διοργάνωση. Όπως και στους πρώτους δύο αγώνες έτσι και στον τρίτο, η αθλήτρια του Πρωτέα πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 00:32:18 και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη γενική βαθμολογία της κατηγορίας των κορασίδων.

Δεύτερη ήταν η Ευαγγελία Ζαχαριουδάκη (Ερμής) με χρόνο 00:36:13 και τρίτη η Σοφία Δήμα (Δόξα Πεύκης) ούσα μία στροφή πιο αργή από τις υπόλοιπες.

Στη γενική η Τουρλουμούση είναι στην πρώτη θέση έχοντας 3/3 νίκες με σύνολο 150 βαθμών. Η Ζαχαριουδάκη είναι στη δεύτερη με 115 βαθμούς, ενω την πεντάδα συμπληρώνουν οι Παρασκευή Βούρη (65), Σοφία Δήμα (35) και Ελένη Δημητριάδου (35).

Εντυπωσίασε ο Βλαχάκης

Μεγάλος νικητής στην κατηγορία των παμπαίδων ήταν ο Δημήτρης Βλαχάκης που μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση πήρε το πρώτο 50άρι τερματίζοντας σε 00:23:53. Ο ποδηλάτης της Δόξα Πέυκης άφησε πίσω του τον πολύ φορμαρισμένο τη φετινή σεζόν Σπύρο Ντόκο (Παναθηναϊκός), ο οποίος τερμάτισε σε 00:24:19.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο ποδηλάτης του Πρωτέα, Ανδρέας Καφανταράκης με 00:25:34, ενώ δέκα δευτερόλεπτα πιο πίσω ήταν ο Παναγιώτης Αδάσης (Ολυμπιακός) που ήρθε τέταρτος. Στην πέμπτη θέση ήταν ο Παναγιώτης Λεούσης (ΑΕΚ) με 00:26:18 ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Μαρτίνος Μούτσιος (Παναθηναϊκός) με 00:26:46.

Στην κορυφή της βαθμολογίας των παμπαίδων βρίσκεται ο Ντόκος με 80 βαθμούς, Καφανταράκης και Βλαχάκης έχουν από 75, ενώ στην τέταρτη θέση βρίσκεται ο Λεούσης με 68, με τον τελευταίο αγώνα να αναμένεται συναρπαστικός καθώς τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει σε καμία απο τις τρεις θέσεις.

Τρίτη νίκη για την Ζώη

Στην κατηγορία των πανκορασίδων η Αθηνά Ζώη (Παράδεισος Αμαρουσίου) συνεχίζει και φέτος την εξαιρετική της παρουσία στη διοργάνωση, επικρατώντας και στον τρίτο αγώνα.

Η Ζώη, που έχει κατακτήσει και τους προηγούμενους δύο αγώνες, πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα τερματίζοντας πρώτη σε χρόνο 00:29:29. Την Ζώη ακολούθησε μια ακόμη μεγάλη ελπίδα για το μέλλον της γυναικείας ελληνικής ορεινής ποδηλασίας, Ελένη Κοκολιού (ΑΕΚ) με χρόνο 00:35:28, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Ασημίνα Λίλη (ΑΕΚ Τρίπολης) με χρόνο 00:46:00.

Στην τελευταία κούρσα της διοργάνωσης Ζώη και Κοκολιού θα τα δώσουν όλα για την πρώτη θέση της γενικής με τη Ζώη να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα 30 πόντων έχοντας συγκεντρώσει 150 βαθμούς, έναντι 120 της Κοκολιού. Πίσω τους βρίσκονται οι Μαρίνα Ρέκουνα που έχει 70 και η Ασημίνα Λίλη που έχει 35 βαθμούς.

Στη κατηγορία μίνι – μεγάλα (αγόρια) την πρώτη θέση πήρε ο Τάσος Φραγκιαδάκης (Παράδεισος Αμαρουσίου) με χρόνο 00:20:44, στη δεύτερη θέση ήταν ο Νικηφόρος Αρβανίτου (Θησέας) με 00:24:11, ενώ ο Κωνσταντίνος Αθανασιάδης (Παράδεισος Αμαρουσίου) ηταν τρίτος με 00:24:22.

Στην κατηγορία μίνι – μεγάλα (κορίτσια) μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Κωνσταντίντα Καραμπάτου (Παράδεισος Αμαρουσίου) με χρόνο 00:26:44 αφήνοντας πίσω της με ένα γύρο διαφορά όλες τις αντιπάλους της.

Η Ελευθερία Γιάχου (ΑΕΚ) ήταν δεύτερη, η Ζωή Ασαλίμ (Ερμής) ήταν τρίτη, με την εξάδα να συπληρώνεται από τις Μαρία Γκούτσιου (Ερμής), Ειρήνη Καρούσου (ΑΕΚ) και Άρτεμις Ρήγα (Μύλων Σπάρτης).

Στα μίνι – μικρά (αγόρια) νικητής ήταν ο Περικλής Μερκουράκης (Παράδεισος Αμαρουσίου) με χρόνο 00:16:36, λίγο πιο πίσω τερμάτισε ο Νίκος Παπαγιαννάκης (Ερμής) με 00:16:52, ενώ στην τρίτη θέση ήταν ο Μιχάλης Μπέης (Κρόνος) με 00:17:33.

Στην κατηγορία μίνι – μικρά (κορίτσια) πρώτη ήταν η Λυδία Μούτσιου (Παναθηναϊκός) με 00:23:19, ενώ την ακολούθησαν στο βάθρο οι Χαρά – Σοφία Γιουργουλή (ΑΕΚ) με 00:26:40 και Κωνσταντίνα Φαρφαρά (ΑΕΚ Τρίπολης) με 00:30:15.

Νικητής στην open ο Ανδρεόπουλος

Την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση σημείωσε ο Νίκος Ανδρεόπουλος (Α1) στην κατηγορία open της γενικής κατάταξης. Ο Ανδρεόπουλος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 01:23:21, αφήνοντας πίσω του τον Κωνσταντίνο Ευαγγέλου (Α1) με 01:28:31, ενώ όλοι οι υπόλοιποι ποδηλάτες έμειναν πίσω με μια και δύο στροφές αντίστοιχα.

Στη γενική βαθμολογία προηγείται ο Τάκης Μπαλάσκας (Α40+) με 55 βαθμούς, ενώ τους 50 βαθμούς μοιράζονται τρεις ποδηλάτες. Ο Παναγιώτης Σκυλοδήμος (Α40+), ο Νίκος Ανδρεόπουλος (Α1) και ο Βαγγέλης Βεργόπουλος (Α2).