Ποδηλασία – Σαλαμίνια 2014: Η νέα διαδρομή έφερε συναρπαστικούς αγώνες!

ΣΑΛΑΜΙΝΑ–  Καιρός, ιδανικός με λίγο αέρα παραπάνω αλλά χωρίς να επηρεάσει τους ποδηλάτες, οι οποίοι για μια ακόμη φορά τίμησαν-και τιμήθηκαν-στη δεύτερη σειρά του Κυπέλλου ΜΤΒ XCO που διοργάνωσε ο Α.Σ. Πρωτέας με τη συνεργασία του Δήμου Σαλαμίνας και διεξήχθη στην Ι.Μ. Φανερωμένης.

Ποια ήταν η διαφορά με τον πρώτο αγώνα; Μα φυσικά η ανανεωμένη διαδρομή που ουσιαστικά δεν επέτρεψε στους ποδηλάτες να σηκώσουν το πόδι από το πετάλι.

Οι συμμετοχές μπορεί να ήταν λίγο λιγότερες από την πρώτη σειρά του Κυπέλλου (περίπου 150), όμως και πάλι η ατμόσφαιρα ήταν «ζεστή» με τους θεατές να χειροκροτούν τις προσπάθειες των συμμετεχόντων, οι οποίοι με τη σειρά τους χάρισαν πλούσιο θέαμα.

Αγωνιστικά, όλα κύλησαν εξαιρετικά και πολύ…δραματικά. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι στις έξι από τις συνολικά 12 κατηγορίες (τοποθετήσαμε σε μία την κατηγορία open), είχαμε συναρπαστικούς τερματισμούς!

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το…σασπένς ξεκίνησε από την κατηγορία των ανδρών. Εκεί ο Τάσος Κουρμπέτης ήταν ο μεγάλος νικητής με χρόνο 1.09.54, καθώς επικράτησε σε μία συγκλονιστική «μονομαχία» με τον Βασίλη Σημαντηράκη (Κρόνος) ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με διαφορά μόλις ένα  δευτερόλεπτο!

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Αστέρας Ζωγράφου είχε μία ακόμη πρωτιά (όπως και στον πρώτο αγώνα), αν και ο Γιώργος Δάντος (νικητής στην πρώτη σειρά) δεν κατάφερε να διατηρήσει τα κεκτημένα καθώς εγκατέλειψε τον αγώνα.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γιώργος Σταματόπουλος (Π.Ο. Πατρών) που έφτασε κι αυτός μια ανάσα από τις πρώτες δύο θέσεις, καθώς τερμάτισε σε 1.10.55.

Συναρπαστική εξέλιξη είχαμε και στην κατηγορία των εφήβων. Όπως και στον πρώτο αγώνα, έτσι και σε αυτόν στην κορυφή βρέθηκε ο φορμαρισμένος ποδηλάτης του Πρωτέα, Σωήρης Κατσικάρος.

Ωστόσο, η νίκη του Κατσικάρου ήταν πιο συναρπαστική από την πρώτη φορά, αλλά με τον ίδιο «συμπρωταγωνιστή». Αυτός δεν ήταν άλλος από τον Μάρκο Κουφοπαντελή με τον ποδηλάτη του Παράδεισου Αμαρουσίου να τερματίζει και πάλι στην δεύτερη θέση.

Ο χρόνος για τον Κατσικάρο ήταν 1.14.34, ενώ ο Κουφοπαντελής τερμάτισε σε 1.17.12. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Στέφανος Βασιλαντωνάκης (Θησέας), ο οποίος στην πρεμιέρα του στο φετινό Κύπελλο Πρωτέα ήταν εξαιρετικός τερματίζοντας σε 1.23.17.

«Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας. Η διαδρομή είχε αρκετά τεχνικά σημεία, αλλά γενικά δεν με δυσκόλεψε», θα πει στο othersportsnews.gr ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων Σωτήρης Κατσικάρος. «Αυτή τη φορά οι χρόνοι ήταν αρκετά κοντινοί με τον Μάρκο, ωστόσο από την πλευρά μου δεν έχασα ποτέ την πρωτοπορία. Ήμουν από την εκκίνηση στην πρώτη θέση και κατάφερα να την διατηρήσω. Γενικά νιώθω πολύ καλά από το ξεκίνημα της σεζόν.

Κάνω αρκετή προπόνηση, αλλά και καλή ζωή. Στόχος είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και φυσικά η είσοδος στην Εθνική ομάδα. Αυτός είναι ουσιαστικά ο λόγος που κάνω τόσο σκληρή προπόνηση. Από αγωνιστική πλευράς έχω μπροστά μου το τοπικό πρωτάθλημα αντοχής (την Κυριακή), αλλά θα συμμετάσχω και σε ένα αγώνα στην Πάτρα».

Στο othersportsnews.gr μίλησε και ο δεύτερος της κατηγορίας Μάρκος Κουφοπαντελής. «Στον πρώτο αγώνα που έχασα από τον Σωτήρη δεν μπορώ να πω ότι η εμφάνισή μου ήταν απογοητευτική, αλλά είχα μεγάλη διαφορά γύρω στα 6,5 λεπτά. Ο δεύτερος αγώνας ήταν πολύ καλύτερος. Η διαδρομή ήταν βελτιωμένη από πέρσι, καθώς προστέθηκε ένα μονοπάτι που δεν υπήρχε πέρσι κι αυτό την έκανε αρκετά εντυπωσιακή.

Η διαφορά πολύ μικρότερη, δείχνοντας ότι μέσα σε μια εβδομάδα έδειξα βελτίωση. Στη συνέχεια υπάρχει ο αγώνας του τοπικού πρωταθλήματος αντοχής. Σίγουρα ο αγώνας αυτός είναι εκτός Mountain Bike, που είναι το πάθος μου, όμως καλό είναι μερικές φορές να κάνουμε και κάτι άλλο για να ξεφεύγουμε λίγο. Φέτος θα προσπαθήσω να κάνω ό, τι καλύτερο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Θέλω να ανέβω στο βάθρο και κατ’ επέκταση να μπω στην Εθνική ομάδα».

Η επιστροφή της Λαζοπούλου…

Στην κατηγορία των γυναικών είχαμε την επιστροφή στο Κύπελλο Πρωτέα, της Βάσως Λαζοπούλου, η οποία ήταν απούσα από την πρώτη σειρά. Τότε την κορυφή είχε κατακτήσει η Αθηνά Χατζηστύλη (Θησέας), η οποία όμως δεν μπόρεσε να αγωνιστεί την περασμένη Κυριακή.

Η Λαζοπούλου κατάφερε, στην πρεμιέρα της, να ανέβει στον πρώτο σκαλί του βάθρου σε μία ακόμη κατηγορία που επιφύλασσε συναρπαστικό φινάλε! Μάλιστα η μεγάλη «μάχη» έγινε απέναντι στην συναθλήτριά της στον Κρόνο την Δανάη Στρουμπούλη η οποία στον πρώτο αγώνα είχε πάρει και πάλι την δεύτερη θέση.

Η Λαζοπούλου τερμάτισε σε χρόνο 1.01.10, ενώ η Στρουμπούλη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 1.02.39. Πίσω από τις δύο αθλήτριες του Κορόνου τερμάτισε η Κωνσταντίνα Λεπενιώτη (Θησέας) με 1.04.30, ενώ την πεντάδα συμπλήρωσαν οι Ελένη Σούλα (Πανερυθραϊκός) και Αλεξάνδρα Στρατηγοπούλου (Πανερυθραϊκός) έχοντας μία στροφή διαφορά από τα κορίτσια του βάθρου.

Στην κατηγορία των Παίδων οι δύο πρώτες θέσεις, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, παρέμειναν αναλλοίωτες. Ο ποδηλάτης του Κρόνου, Βασίλης Ζιάκας, επικράτησε για δεύτερη φορά τερματίζοντας σε 54.23, ενώ πίσω του βρέθηκε ο Νίκος Φραγγινέας (Παράδεισος Αμαρουσίου) σε 55.38.

Τρίτος τερμάτισε ο ποδηλάτης του Ερμή Ορφέας Συρίγος, ο οποίος έκανε μια τεράστια προσπάθεια για να πάρει την δεύτερη θέση από τον Φραγγινέα περνώντας τη γραμμή του τερματισμού μόλις με 19 δευτερόλεπτα διαφορά (55.57).

Στις κορασίδες η εξαιρετική Παυλίνα Τουρλουμούση (Πρωτέας) ζευγάρωσε τις νίκες της στο θεσμό τερματίζοντας με 38.45, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Παρασκευή Βούρη (Π.Σ. Κορωπίου), η οποία είχε τεράστια βελτίωση, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, καθώς από την τέταρτη θέση, ανέβηκε στην δεύτερη με χρόνο 40.00. Πίσω από τις δύο πρώτες τερμάτισε η Ευαγγελία Ζαχαριουδάκη (Ερμής) τερματίζοντας σε 42.30.

Δραματικό φινάλε παρακολουθήσαμε και στην κατηγορία των παμπαίδων με τον Παναγιώτη Λεούση (ΑΕΚ) να τερματίζει στην πρώτη θέση με 28.18 και τον Σπύρο Ντόκο (Παναθηναϊκός) να τον ακολουθεί με διαφορά 13 δευτερολέπτων!

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο ποδηλάτης του Ολυμπιακού Π.Χ., Παναγιώτης Αδάσης με 29.51, ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Δημήτρης Βλαχάκης (Δόξα Πεύκης) με 30.25, Μαρτίνος Μούτσιος (Παναθηναϊκός) με 30.55 και Δημήτρης Δεσποτόπουλος (Διαγόρας Αιγίου) με 31.10.

Στις πανκορασίδες είχαμε την δεύτερη νίκη της Αθηνάς Ζώης (Παράδεισος Αμαρουσίου) που τερμάτισε σε χρόνο 34.01, δεύτερη ήταν η Ελένη Κοκολιού (ΑΕΚ) με 39.20, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Μαρίνα Ρέκουνια (Διαγόρας Αιγίου) με 42.35.

Στην κατηγορία μίνι μεγάλα-αγόρια είχαμε ακόμα μια νίκη του φορμαρισμένου Τάσου Φραγκιαδάκη (Παράδεισος Αμαρουσίου) με χρόνο 16.44, ο οποίος όμως και στον δεύτερο αγώνα πιέστηκε αρκετά από τον Νικηφόρο Αρβανίτου (Θησέας), που τερμάτισε με μόλις 10 δευτερόλεπτα διαφοράς (16.54).

Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο βελτιωμένος Νίκος Γρίβας (18.05) που από την έβδομη θέση του πρώτου αγώνα κατάφερε να φτάσει μέχρι το βάθρο, ενώ τον ακολούθησε ο συναθλητής του στον Ερμή, Βαγγέλης Πινής με 18.25.

Στα μίνι μεγάλα-κορίτσια η Κωνσταντίνα Καραμπάτου (Παράδεισος Αμαρουσίου) ήταν η νικήτρια του αγώνα με 17.49, ενώ πίσω της βρέθηκε μια ακόμα αθλήτρια του Παράδεισου, η Γεωργία Παπαγιάννη με χρόνο 18.05. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ελευθερία Γιάχου (ΑΕΚ) ολοκληρώνοντας την προσπάθειά της σε 19.40.

Στα μίνι μικρά ο Νίκος Παπαγιάννης (Ερμής) πήρε τη…ρεβάνς από τον Μιχάλη Μέη (Κρόνος) για την απώλεια της πρωτιάς του πρώτου αγώνα τερματίζοντας πρώτος σε 12.25, με τον ποδηλάτη του Κρόνου να έρχεται δεύτερος με 12.35.  Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Μπερδεμπές (ΑΕΚ) που τερμάτισε με χρόνο 13.34.

Τέλος στην κατηγορία open, ξεχώρισαν οι Βαγγέλης Βεργόπουλος και Τάκης Μπαλάσκας. Ο πρώτος τερμάτισε πρώτος (στη γενική κατάταξη της κατηγορίας) με χρόνο 1.16.12, ενώ ακολούθησε ο Μπαλάσκας με 1.24.24.

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ηρακλής Ντάρλας (-1 στροφή), ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Δημοσθένης Γαλλής, Γρηγόρης Φύτρος και Στέφανος Βιτζηλαίος. Επόμενο σημαντικό ραντεβού της Ορεινής Ποδηλασίας είναι στις 23 Μαρτίου για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στα Κανάκια Σαλαμίνας, ενώ η τρίτη σειρά του Κυπέλλου Πρωτέας είναι προγραμματισμένη για τις 11 Μαΐου.