Ποδηλασία – Πολύ καλές εμφανίσεις από τους Έλληνες ποδηλάτες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πίστας της Ολλανδίας

Η αυλαία έπεσε, τα φώτα έκλεισαν και οι 242 αθλητές και αθλήτριες από 24 κράτη αποχώρησαν από το Omnisport Apeldoorn για να προετοιμαστούν για τις σειρές του Παγκοσμίου Κυπέλλου το οποίο ξεκινάει στις αρχές του επόμενου μήνα.

Η χώρα μας εκπροσωπήθηκε από τέσσερις ποδηλάτες, τα αδέλφια Χρήστο και Ζαφείρη Βολικάκη, τον Γιάννη Καλογερόπουλο και τον Γιάννη Σπανόπουλο, οι οποίοι αγωνίστηκαν στο ομαδικό σπριντ, στην ταχύτητα, στο κέιριν και το όμνιουμ.

Τα δείγματα ήταν θετικά. Βάσει των μικρών (ή μάλλον μεγάλων) προβλημάτων της προετοιμασίας, ένα πολύ μικρό μέρος της έγινε στο ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο του Ο.Α.Κ.Α (για διάφορους «ελληνικούς» λόγους) και το υπόλοιπο στους δρόμους του Βόλου.

Ακόμα κι έτσι η ελληνική ποδηλασία παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο, δείχνοντας παράλληλα  ότι όσο περνάει ο καιρό θα δυναμώνει ακόμα και πιο πολύ. Η αρχή έγινε στο ομαδικό σπριντ με τα αδέλφια Βολικάκη και Γιάννη Καλογερόπουλο να κατακτούν την 9η θέση με χρόνο 45.543 μένοντας ελάχιστα πίσω από τους Τσέχους Babek, Kelemen και Ptacnik που κατέλαβαν την 8η θέση με χρόνο 45.457.

Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν οι Γερμανοί Enders, Forstemann και Levy με 43.636, οι οποίοι επικράτησαν στον τελικό των Γάλλων (κάτοχοι του ασημένιου μεταλλίου στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου) Bauge, D’Almeida και Pervis που ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους σε 43.902.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη δυνατή ομάδα της Ρωσίας (Dimitriev, Kubeev, Yakushevskiy) με χρόνο 44.537 αφήνοντας εκτός βάθρου τους «χρυσούς» ολυμπιονίκες και παγκόσμιους ρέκορντμαν Βρετανούς (Emadi, Hindes, Kenny) οι οποίοι πήραν την 4η θέση με χρόνο 44.670.

Καλή αρχή στην ταχύτητα

Στο αγώνισμα της ταχύτητα Χρήστος και Ζαφείρης Βολικάκης ξεκίνησαν αρκετά καλά παίρνοντας και οι δύο την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε την 12η θέση με χρόνο 10.289, ενώ ο Ζαφείρης πήρε την 19η θέση με 10.479.

Στις πρώτες δύο θέσεις βρέθηκαν οι Γερμανοί Robert Forstemann και Stefan Botticher με 09.992 και 10.065 αντίστοιχα, ενώ ως τρίτος προκρίθηκε ο Ρώσος Denis Dmitriev με χρόνο 10.080.

Στον επόμενο γύρο (1/16) ο Χρήστος Βολικάκης αντιμετώπισε τον Ουκρανό Andriy Vinokurov κόντρα στον οποίο επικράτησε παίρνοντας παράλληλα το «εισιτήριο» για την πρόκριση. Δεν έγινε το ίδιο και με τον Ζαφείρη όμως, ο οποίος παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε αποκλείστηκε από τον δυνατό Τσέχο Pavel Kelemen, μένοντας εκτός συνέχειας.

Ο Χρήστος Βολικάκης, αμέσως μετά, βρήκε μπροστά του τον Γερμανό Robert Forstermann. Τι εστί Forstermann; Απλά «ασημένιος» ολυμπιονίκης (ομαδικό σπριντ), τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης (ομαδικό σπριντ) και μια φορά παγκόσμιος πρωταθλητής (ομαδικό σπριντ).

Ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής και κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Panevezys (Λιθουανία 2012) έκανε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια, αλλά ο Γερμανός, που έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση σε αυτούς τους αγώνες, πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο (1/4).

Μάλιστα έφτασε μέχρι τον τελικό, αλλά εκεί έπεσε πάνω στον Ρώσο-και κάτοχο του τίτλου- Denis Dmitriev ο οποίος με δύο νίκες στον τελικό, κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Βρετανό Jason Kenny, ο οποίος στην αναμέτρηση για τις θέσεις 3-4 επικράτησε και στις δύο κούρσες του Γερμανού Stafan Botticher, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες στο κέιριν

Στο αγώνισμα του κέιριν ο Χρήστος Βολικάκης έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση στον πρώτο γύρο παίρνοντας την πρόκριση ως πρώτος στην δεύτερη σειρά, έχοντας ως αντιπάλους τους Kamil Kuczynski (Πολωνία), Stefan Botticher (Γερμανία), Juan Gascon Perlata (Ισπανία), Quentin Lafargue (Γαλλία), Svajunas Jonauskas (Λιθουανία) και Eoin Lullen (Ιρλανδία).

Από την πλευρά του ο Ζαφείρης Βολικάκης, αγωνίστηκε σε μια πολύ δύσκολη σειρά (4η), όπου και κατέλαβε την 5η θέση. Στην 1η θέση της σειράς τερμάτισε το μεγάλο φαβορί, ο Γερμανός Maximilian Levy, δεύτερος ήταν ο Τσέχος Pavel Kelemen, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Ρώσος Valentin Savitskiy. Στα repechage ο Βολικάκης έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση καθώς ήρθε δεύτερος στη σειρά του πίσω από τον Ισπανό Hodei Uria Mazquiaran, μένοντας εκτός συνέχειας.

Στον επόμενο γύρο ο Χρήστος Βολικάκης έτρεψε στην δεύτερη σειρά μαζί με τους Denis Dmitriev (Ρωσία), Jason Kenny (Μ. Βρετανία), Adam Ptacnik (Τσεχία), Stefan Botticher (Γερμανία) και Hodei Uria Mazquiaran (Ισπανία).

Από τα ονόματα μπορεί να καταλάβει κάποιος τη δύσκολη αποστολή που είχε ο ποδηλάτης του Π.Ο.Η. Κάστρου, ο οποίος δεν κατάφερε να μπει στην πρώτη τριάδα μένοντας εκτός τελικού, με τους Dmitriev, Kenny και Ptacnik να παίρνουν τα πρώτα τρία εισιτήρια.

Για τις θέσεις 7-12 ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 10η θέση, μένοντας πίσω από τους Botticher (7η θέση), Crampton (8η θέση) και Kelemen (9η θέση). Τον Βολικάκη ακολούθησαν οι Kamil Kuczunskiy και Hodei Uria Mazquiaran που πλασαρίστηκαν στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα.

Το χρυσό μετάλλιο, του αγωνίσματος, κατέκτησε ο Maximilian Levy, ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βρετανός Jason Kenny. Τρίτος ήταν ο Γάλλος Francois Pervis, ενώ την 6αδα του τελικού συμπλήρωσαν οι Adam Ptacnik (4η θέση), Denis Dmitriev (5η θέση) και Quentin Lafargue (6η θέση).

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σπανόπουλο

Σταθερότητα, υπομονή και πολύ καλή στρατηγική. Αυτοί ήταν οι τρεις σημαντικοί παράγοντες της πολύ καλής παρουσίας του Γιάννη Σπανόπουλου, ο οποίος στην πρώτη εμφάνιση σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση άφησε πολύ καλές εντυπώσεις για το μέλλον.

Ο 20χρονος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στα έξι αγωνίσματα του όμνιουμ καταλαμβάνοντας την 10η θέση, συγκεντρώνοντας συνολικά 58 βαθμούς, μια πολύ καλή επίδοση για τα ελληνικά χρώματα. Μάλιστα το ξεκίνημά του ήταν εντυπωσιακό καθώς κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη 6άδα (flying lap) με χρόνο 00:13,597.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και στους πόντους, κάνοντας μάλιστα μια φορά +1γύρο, ενώ βαθμολογήθηκε στον πρώτο και το 12ο σπριντ καταλαμβάνοντας την 10η θέση στο αγώνισμα με σύνολο 25 βαθμούς.

Την ίδια θέση πήρε και στο αγώνισμα του Elimination, ενώ στην καταδίωξη (πουρσουίτ), τερμάτισε στην 11η θέση με χρόνο 04:38,299. Στο πέμπτο αγώνισμα (σκρατς) πήρε την 14η θέση, ενώ στο τελευταίο αγώνισμα (time trial) ήρθε έβδομος με χρόνο 01:05.577 μένοντας για λίγο εκτός 6άδας, με τον Πολωνό Adrian Teklinski να τερματίζει σε χρόνο 01:05.227.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Ρώσο Viktor Manakov που ολοκλήρωσε τις προσπάθειες του συγκεντρώνοντας 14 βαθμούς, στη 2η θέση βρέθηκε ο Ολλανδός Tim Veldt με 29 βαθμούς, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιρλανδός Martyn Irvine με 40 βαθμούς.

Στο othersportsnews.gr μίλησε ο ποδηλάτης του Π.Ο Πατρών, αλλά και της Εθνικής ομάδας Χρήστος Τσερεντζούλιας. «Τα παιδιά έκαναν πραγματικά ό, τι μπορούσαν. Στο ομαδικό ίσως να μπορούσαν να τρέξουν λίγο πιο γρήγορα, βάσει προετοιμασίας. Δηλαδή να πάνε σε 45 χαμηλά και όχι σε 45.5 Με τον ίδιο χρόνο, πέρσι θα ήταν μέσα στην 6άδα. Πράγμα που σημαίνει όμως ότι φέτος ανέβηκαν αρκετά και οι άλλες ομάδες.

Από εκεί και πέρα στο 200άρι πήγαν όπως περίμενα από χρόνο. Ο Χρήστος (Βολικάκης) πήγε λίγο πιο γρήγορα, ο Ζαφείρης με το 10.4 για τη συγκεκριμένη πίστα είναι πολύ καλά πιστεύω. Όσο για το Κέιριν, περίμενα τον Χρήστο να μπει στον ημιτελικό, όπως και έγινε. Ωστόσο,  επέλεξε να πάει από την αρχή μπροστά, αλλά στη συνέχεια οι άλλοι ανέβασαν ρυθμό και δεν μπόρεσε να τους ακολουθήσει», ενώ για τη μεγάλη προσπάθεια του Γιάννη Σπανόπουλου πρόσθεσε «Για πρώτη εμφάνιση σε όμνιουμ πήγε πολύ καλά. Θεωρώ ότι σε μερικά αγωνίσματα έχει μικρές ελλείψεις ωστόσο έδειξε ότι αν τις δουλέψει θα πάει πάρα πολύ καλά στο μέλλον».