Ποδηλασία – Πήρε το προβάδισμα ο Forstermann

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ–  Ολοκληρώθηκε στο Μάντσεστερ η πρώτη σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πίστας με τις ομάδες της Μ. Βρετανίας και της Γερμανίας να παίζουν σε ακόμη μια μεγάλη διοργάνωση πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στο σπριντ, όπου η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από τον Σωτήρη Μπρέτα, ο Γερμανός

Robert Forstemann, μετά από το ασημένιο μετάλλιο στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στοApeldoorn, κατάκτησε την κορυφή στο Μάντσεστερ ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον τελικό επικράτησε του Nicholas Nijsane Phillip (Τρινιντάντ) με 2-0 νίκες. Στην πρώτη ο Γερμανός ήταν πιο γρήγορος κατά 0.457 δευτερόλεπτα, ενώ στη δεύτερη αντιμετώπισε μεγαλύτερη αντίσταση όντας ταχύτερος κατά 0.182.

Έτσι πήρε τους πρώτους 150 βαθμούς στη γενική βαθμολογία, αφήνοντας δεύτερο τον Phillip και τρίτο τον εξαιρετικό Αυστραλό Shane Perkins που κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο, επίσης με 2-0, ξεπερνώντας την αντίσταση του Βρετανού Matthew Crampton.

Βαθμό πήρε και ο Σωτήρης Μπρέτας ο οποίος, έκανε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια, καταλαμβάνοντας την 36η θέση σε σύνολο 41 αθλητών. Εκτός βάθρου έμεινε ο πρωταθλητής Ευρώπης Denis Dmitriev (Ρωσία) που πλασαρίστηκε στην 6η θέση, πίσω από έναν ακόμη Αυστραλό τον Mathew Glaetzer.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη στην ατομική καταδίωξη με τον Ιταλό Marco Coledan να κατακτά το χρυσό μετάλλιο ολοκληρώνοντας τις προσπάθειες του σε συνολικό χρόνο 4:22.641 χαρίζοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη χώρα του, στο αγώνισμα και το δεύτερο μετά από το ασημένιο του Mauro Trentini το 1999!

Ο 25χρονος ολοκλήρωσε τα 1000μ. σε 1:06.331, τα 2000μ. σε 2:09.814, τα 3000μ. σε 3:15.685 για να ολοκληρώσει σε 4:22.641 έχοντας μέσο όρο ταχύτητας54.827 χλμ.

Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Ρώσο Alexander Serov με 4:23.296, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ισπανός Sebastian Vedri Mora με 4:25.022.

Μ. Βρετανία στην ομαδική καταδίωξη

Η ομάδα της Μ. Βρετανίας δεν είχε κανένα πρόβλημα κατακτώντας την πρώτη θέση στην ομαδική καταδίωξη των ανδρών τερματίζοντας σε 3:58.654. Doull, Burke, Clancy και Tennant είχαν μια εξαιρετική συνεργασία τερματίζοντας πρώτοι σε όλα τα σκέλη του αγωνίσματος συγκεντρώνοντας παράλληλα τους πρώτους 300 βαθμούς στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ακολούθησε η ομάδα της Αυστραλία με 3:59.293, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Δανοί με τους Hansen, Moller, Quaade και Rasmussen να ολοκληρώνουν σε 4:01.934.

Στο ομαδικό σπριντ η Γερμανία επέβαλλε το…νόμο της και με τους Enders, Niederlag και Forstemann πανηγύρισε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο σε μια μεγάλη διοργάνωση. Στον τελικό επικράτησε σχετικά εύκολα της Ρωσίας τερματίζοντας σε χρόνο 43.293, με τους Yakushevskiy, Dimitriev και Kubeev να κάνουν 43.844. Στο μικρό τελικό νικήτρια ήταν η ομάδα της Μ. Βρετανίας που νίκησε την Ν. Ζηλανδία ολοκληρώνοντας σε 43.972, έναντι 44.044 των αντιπάλων τους.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Pervis στο κέιριν!

«Ο στόχος μου στο Μάντσεστερ; Μα φυσικά να νικήσω!», είχε δηλώσει στον γαλλικό Τύπο ο Francois Pervis. Μπορεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα να πήρε το χάλκινο μετάλλιο, όμως αυτό φάνηκε να μην τον ικανοποίησε και πολύ. Έτσι στο Μάντσεστερ κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον πρωταθλητή Ευρώπης Maximilian Levy με διαφορά 0.027 δευτερόλεπτα.

Στην τρίτη θέση βρέθηκε Hersony Canelon (Βενεζουέλα), ενώ προς μεγάλη απογοήτευση των Βρετανών ο Jason Kenny (δεύτερος στο Apeldoorn) δεν μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο μένοντας τέταρτος. Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Tobias Watcher (Γερμανία) και Edward Dawkins (Ν. Ζηλανδία).

Στο αγώνισμα του σκρατς η Αυστρία πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο με τον «θρύλο» Andreas Muller. Ο 34χρονος με τη νίκη του αυτή απέδειξε ότι παραμένει ένας από τους καλύτερους στον κόσμο ολοκληρώνοντας τους 60 γύρους (15χλμ.) σε 17:28.382. Την δεύτερη θέση πήρε ο Ιταλός Elia Viviani, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε ο Ουαλός Jonathan Mould.

Εντυπωσιακό φινάλε στους πόντους

Απίστευτη εξέλιξη είχαμε στο αγώνισμα των πόντων με τον Ιρλανδό Martyn Irvine να κατακτά τρεις πρωτιές στα τελευταία τρία σπριντ και να παίρνει την πρώτη θέση με σύνολο 20 πόντους νικώντας κυριολεκτικά στο νήμα τον «χρυσό» ολυμπιονίκη Norman Laase Hansen (Δανία), ο οποίος μέχρι εκείνη την ώρα ήταν το μεγάλο φαβορί, αλλά με 17 πόντους πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο πρωταθλητής Ευρώπης Elia Viviani (Ιταλία) με 13 πόντους που μετά από το σκρας πήρε ένα ακόμη μετάλλιο στη διοργάνωση. Τέταρτος ήρθε ο Βρετανός Owain Doull με 12 πόντους, ενώ την 6αδα συμπλήρωσαν οι Roman Lutsyshyn (Ουκρανία) με 10 πόντους και Kenny De Ketele (Βέλγιο) επίσης με 10 πόντους.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βέλγος Jasper De Buyst, ο οποίος επικράτησε στο όμνιουμ χάρη στην πολύ καλή επίδοσή του στους πόντους στα 1000μ., και στο Flying Lap, ολοκληρώνοντας με 17 βαθμούς.

Ακολούθησε ο Ολλανδός Tim Veldt με 18 βαθμούς, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Aaron Gate (Ν. Ζηλανδία) με 24 βαθμούς.