Πινγκ-Πονγκ – World Team Championships: Απίστευτη ήττα από την Ουγγαρία!

Τόκιο, ΙΑΠΩΝΙΑ–  Όσα εντυπωσιακά και απίστευτα πράγματα έγιναν στην πρεμιέρα του 52ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ομάδων στο Τόκιο, αλλά τόσα διαδραματίστηκαν κατά τη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα από «θύτης» έγινε «θύμα». Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να πει ότι η ήττα από μια ομάδα που έχει κατακτήσει στο παρελθόν πέντε παγκόσμια πρωταθλήματα, θεωρείται έκπληξη, αλλά η Ουγγαρία έκανε μια απίστευτη ανατροπή γυρνώντας από το 0-2 σε 3-2!

Τα πράγματα ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο για τους διεθνείς μας, που από την αρχή της αναμέτρησης έπαιζαν σαν να μην είχε γίνει ποτέ το παιχνίδι με την Ιαπωνία.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης κυριάρχησε στην πρώτη αναμέτρηση απέναντι στον Janos Jakab επικρατώντας με 3-0 σετ (11-5, 11-8, 11-6), ενώ το ίδιο έκανε και λίγο αργότερα ο Καλλίνικος Κρεάνγκα κερδίζοντας τον Adam Pattantyus επίσης με 3-0 (11-6, 13-11, 11-3).

Κι ενώ η Εθνική μας ήταν μία ανάσα από τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, ξαφνικά ήρθε το «μπλακ-άουτ». Ο Κώστας Λαγογιάννης απάντησε με τον καλύτερο τρόπο στο κερδισμένο σετ του Daniel Kosiba (4-11), κερδίζοντας με 11-7, όμως τα επόμενα δύο σετ πήγαν στον Ούγγρο, ο οποίος τα κατέκτησε με 11-5 και 11-2, μειώνοντας για λογαριασμό της ομάδας του σε 2-1.

Αμέσως μετά ακολούθησε η κόντρα του Παναγιώτη Γκιώνη με τον Adam Pattantyus. Ο κάτοχος του χάλκινου μετάλλιο στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Αυστρίας αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, ειδικά στα πρώτα δύο σετ με τον Pattantyus να απαντάει στις επιθέσεις του Γκιώνη και παράλληλα να δείχνει αρκετά δυνατός στην επίθεση.

Ο Ούγγρος κέρδισε τόσο το πρώτο (11-5), όσο και το δεύτερο σετ (11-6), ενώ στο τρίτο έγινε «μάχη». Ο Γκιώνης προσπάθησε να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού. Αυτό μέχρι σε ένα σημείο του βγήκε. Έμεινε κοντά στο σκορ, όμως ο Pattantyus έδειχνε πολύ δυνατός.

Ο Έλληνας παίκτης έσωσε τέσσερα match ball, όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει το σετ χάνοντας με 15-13 και την Ουγγαρία να ισοφαρίζει σε 2-2. Το βαρύ φορτίο έπεσε πάνω στον Κρεάνγκα (για δεύτερο σερί παιχνίδι), ο οποίος αντιμετώπισε τον Janos Jakab.

Το σετ ήταν γεμάτο και αρκετά αμφίρροπο. Ο Κρεάνγκα έχασε τα πρώτα δύο σετ με το ίδιο σκορ (11-9), ενώ στο τρίτο ανέκτησε τις δυνάμεις του κερδίζοντας με 11-7. Ωστόσο, ο Jakab κατάφερε να πάρει το τέταρτο σετ και πάλι με 11-9 χαρίζοντας στην ομάδα του μια πολύ μεγάλη νίκη.

Με αυτή την τροπή η Ελλάδα θα χρειαστεί στα δύο παιχνίδια απέναντι σε Πορτογαλία και Ρουμανία τουλάχιστον μια νίκη για να έχει βάσιμες ελπίδες για την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Στους άλλους δύο αγώνες του τρίτου ομίλου η Ιαπωνία σημείωσε την πρώτη νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας της Ρουμανίας με 3-0, ενώ η Πορτογαλία κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γαλλίας κερδίζοντας με 3-1.

Για τον πρώτο όμιλο η Κίνα έκανε το 2/2 επικρατώντας της Πολωνίας με 3-0, η Ρωσία γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική της ήττα, αυτή τη φορά από την Αυστρία με 3-0, ενώ σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι η Σερβία νίκησε τη Βραζιλία με 3-2.

Στο δεύτερο όμιλο η Γερμανία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Δανία κερδίζοντας με 3-0, η Σιγκαπούρη επικράτησε της Ουκρανίας με 3-1, ενώ η μεγάλη έκπληξη έγινε στο παιχνίδι της Κροατίας με το Χονγκ Κονγκ με την πρώτη να κερδίζει με 3-1.

Τέλος στην τέταρτο όμιλο η Ν. Κορέα επικράτησε της Ισπανίας με 3-0, ενώ με 3-0 κέρδισε και η Β. Κορέα τη Λευκορωσία. Τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση σημείωσε η Κινέζικη Ταϊπέι κερδίζοντας τη Σουηδία με 3-1.

«Ξεμπλόκαραν» οι γυναίκες!

Μετά από την ήττα της πρεμιέρας, η Εθνική ομάδα των γυναικών συνέχισε τις πολύ καλές της εμφανίσεις, καθώς και κόντρα στη Βραζιλία έκανε πολύ καλή εμφάνιση με το 3-0 να την αδικεί, επικρατώντας στα δύο παιχνίδια με Ουζμπεκιστάν και Σουηδία.

Απέναντι στο Ουζμπεκιστάν η Εθνική μας ήταν καλύτερη και αποτελεσματική. Και τα τρία κορίτσια που αγωνίστηκαν έκαναν εξαιρετική δουλειά αφήνοντας πίσω τους το άτυχο παιχνίδι με τη Βραζιλία.

Η Κατερίνα Τόλιου έκανε την αρχή για την επικράτηση της Ελλάδος, νικώντας με 3-0 σετ την Olga Kim (11-6, 13-11, 11-9). Ακολούθησε η νίκη της Αγγελικής Παπαδάκη, στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι του αγώνα, η οποία αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Rimma Gufranova (7-11, 6-11), βρήκε λύσεις να ισοφαρίσει (12-10, 11-4) και τελικά να πάρει τη νίκη με 11-9.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Μαρία Χριστοφοράκη που αντιμετώπισε την Aynur Ibragimova, την οποία και κέρδισε με 3-0 σετ (11-5, 11-9, 11-8) χαρίζοντας στην ομάδα μας την πρώτη νίκη στη διοργάνωση.

Στα πρωινά παιχνίδια του όγδοου ομίλου της Second Division η Βραζιλία επικράτησε του Περού με 3-0 σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, ενώ με νίκη συνέχισε και η Σουηδία που ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλοβενίας με 3-1.

Σειρά είχε η Σουηδία!

Μετά από τη νίκη κόντρα στο Ουζμπεκιστάν η Εθνική μας κλήθηκε να αντιμετωπίσει την αήττητη, μέχρι εκείνο το σημείο, Σουηδία. Μία ομάδα που στο παρελθόν έχει «πληγώσει» την Ελλάδα πολλές φορές.

Όμως, αυτή τη φορά η Χριστίνα Φίλη και τα κορίτσια της, είχαν διαφορετική άποψη. Στο πρώτο παιχνίδι η Αγγελική Παπαδάκη αντιμετώπισε την Matilda Ekholm.

Η Παπαδάκη κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ (11-7), όμως η Ekholm απάντησε άμεσα επικρατώντας στα επόμενα δύο με το ίδιο σκορ (11-4). Αν και Ελληνίδα παίκτρια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο τελικά κατάφερε να διατηρήσει τη ψυχραιμία της.

Στο τέταρτο και πολύ κρίσιμο σετ επικράτησε με 12-10, ενώ αμέσως μετά απάντησε σε όλες τις επιθέσεις της Ekholm, ενώ με πολύ ωραίους πόντους πήρε το σετ με 11-8 κάνοντας το 1-0 για τη χώρα μας.

Το ίδιο δραματική ήταν και η εξέλιξη του δεύτερου αγώνα με την Daniela Moskovits να βρίσκεται στο δρόμο της Κατερίνας Τόλιου. Η Τόλιου πήρε το πρώτο σετ με 11-9, για να απαντήσει η Moskovits με 11-5.

Οι εναλλαγές των σετ συνεχίστηκαν με την Τόλιου να προηγείται με 2-1 κερδίζοντας το τρίτο με 11-5, αλλά και πάλι η Moskovits απάντησε με 11-9. Το παιχνίδι βρισκόταν στη κόψη του ξυραφιού με την Τόλιου όμως να απλώνει στο τραπέζι το πλούσιο ταλέντο της και να επικρατεί με 11-8 δίνοντας προβάδισμα δύο νικών στην Ελλάδα.

Αμέσως μετά στη μάχη ρίχτηκε η Μαρία Χριστοφοράκη. Αντίπαλός της η Linda Bergstrom. Η Χριστοφοράκη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση επικρατώντας με 3-0 σετ (11-7, 11-9, 11-8) με την Εθνική μας να κάνει μια πολύ σημαντική νίκη για το μεγάλο στόχο που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην Second Division.

Στα άλλα αποτελέσματα του ομίλου η Βραζιλία συνέχισε ακάθεκτη επικρατώντας της Σλοβενία με 3-0, ενώ το Ουζμπεκιστάν σημείωσε την πρώτη νίκη στη διοργάνωση κερδίζοντας το Περού με 3-0.