Πινγκ-Πονγκ – EG Baku 2015: Κανένα πρόβλημα για Γερμανία

Η Γερμανία ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες επικρατώντας στον πρώτο γύρο του ομαδικού επί της Ισπανίας με 3-0. Στον πρώτο αγώνα αγωνίστηκε ο Timo Boll, ο οποίος αντιμετώπισε τον Alvaro Robles κερδίζοντας με 3-0 σετ. Οι δύο παίκτες ήταν ισόπαλοι με 1-1, αλλά από εκεί και πέρα ο Boll «εξαφανίστηκε» και με ένα σερί 8-0 έφτασε στο 9-1 και λίγο αργότερα στο 11-2.

Στο δεύτερο σετ ο Ισπανός άντεξε λίγο παραπάνω μένοντας κοντά στο σκορ στο 3-3, όμως και πάλι ο πολύπειρος Boll άνοιξε τη διαφορά κάνοντας το 10-6 κλείνοντας το σετ με 11-8. Το τρίτο σετ ήταν ένας ακόμη μονόλογος για τον Γερμανό που έφτασε εύκολα στη νίκη με 11-5.

Στον δεύτερο αγώνα ο Dimitrij Ovtcharov αντιμετώπισε τον Carlos Machado. Ο Ovtcharov δεν είχε σημαντικά προβλήματα στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 11-5, όμως στο δεύτερο παρακολουθήσαμε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τον Γερμανό να φτάνει πρώτος στο set-point με 10-8, όμως ο Machado κατάφερε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας σε 10-10.

Από εκεί και πέρα ο Ισπανός είχε τρεις μοναδικές ευκαιρίες να πάρει το σετ, το οποίο όμως κατέληξε στον ψύχραιμο Ovtcharov με 19-17! Παρά την απογοήτευση του χαμένου σετ, ο Machado κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 8-0 επικρατώντας τελικά με 11-4.

Όμως στο τέταρτο και καθοριστικό σετ ο Ovtcharov είχε τις απαντήσεις στο επιθετικό παιχνίδι του Machado επικρατώντας με 11-6 κάνοντας παράλληλα το 2-0 για την ομάδα του.

Στα διπλά οι Ισπανοί Marc Duran/Alvaro Robles αιφνιδίασαν τους Patrick Baum/Dimitrij Ovtcharov επικρατώντας με 11-7. Οι Γερμανοί πήραν το δεύτερο σετ εύκολα με 11-4, όμως στο τρίτο έγινε μια μεγάλη μάχη με τους Ισπανούς να σβήνουν δύο set-points να φτάνουν μια ανάσα από το σετ (11-10), αλλά το δίδυμο Baum/Ovtcharov επικράτησε στο τέλος με 13-11 σφραγίζοντας τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση για τη Γερμανία στον επόμενο γύρο.

Έκανε την ανατροπή η Γαλλία

Η εθνική μας ομάδα αποτελούμενη από τους Παναγιώτη Γκιώνη, Καλλίνικο Κρεάνγκα και Κώστα Παπαγεωργίου αντιμετώπισε στον πρώτο γύρο τη Γαλλία. Αναμφίβολα μια αρκετά δύσκολη αναμέτρηση για πρώτο παιχνίδι, ωστόσο η αρχή του έδειχνε ιδανική για τους Έλληνες παίκτες.

Ο Γκιώνης ρίχτηκε πρώτος στη μάχη για να αντιμετωπίσει τον Simon Gauzy. Τα δύο πρώτα σετ δεν χρίζουν ανάλυσης καθώς ο Γκιώνης ήταν κυρίαρχος επικρατώντας με 11-2, 11-2. Η απάντηση από τον Γάλλο ήρθε αμέσως μετά παίρνοντας μια σημαντική διαφορά τεσσάρων πόντων έχοντας στη διάθεσή του τέσσερα set-points (10-6). Ο Γκιώνης θα μειώσει σε 10-8, όμως αυτό δεν θα αποδειχθεί αρκετό καθώς ο Gauzy θα επικρατήσει με 11-8 μειώνοντας σε 2-1.

Ίδιο περίπου σενάριο και στο τέταρτο σετ με τον Γάλλο να ανοίγει σε κρίσιμο σημείο τη διαφορά (8-6, 9-7) παίρνοντας το σετ με 11-7 ισοφαρίζοντας σε 2-2 και κάνοντας ντέρμπι την αναμέτρηση.

Η πέμπτη αναμέτρηση ήταν όντως ένα μεγάλο ντέρμπι. Ένας τεράστιος Γκιώνης θα βρεθεί πίσω στο σκορ με 10-8, όμως με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και επιθέσεις την κατάλληλη στιγμή θα περάσει μπροστά με 11-10 διαμορφώνοντας το 12-10 κάνοντας το 1-0 για την Ελλάδα.

Το δεύτερο παιχνίδι είχε αντιστρόφως ανάλογη αρχή με το πρώτο. Ο Κρεάνγκα δεν βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο του πρώτου σετ με αποτέλεσμα ο Adrien Mattent να πάρει μια μεγάλη διαφορά (9-1) κερδίζοντας το πρώτο σετ με 11-1.

Στο δεύτερο σετ είδαμε έναν σαφώς καλύτερο Κρεάνγκα, ο οποίος μπορεί να μην προηγήθηκε σε κανένα σημείο όμως προσπάθησε να «φρενάρει» τον Mattenet. Ο Γάλλος ξέφυγε στο 4-4 το οποίο και μετέτρεψε σε 8-4 και 9-5 παίρνοντας και το δεύτερο σετ με 11-7.

Ο Κρεάνγκα με την πλάτη στον τοίχο. Ανεβάζει ακόμη περισσότερο την απόδοσή του από τα μισά του σετ, μετατρέποντας το 1-5 σε 6-6, 7-7, 8-8 και λίγο αργότερα σε 10-8, κλείνοντας το σετ με 11-8 και μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Mattenet πήρε και πάλι διαφορά, την οποία όμως αυτή τη φορά την κράτησε. Προηγήθηκε με 9-3 και 10-6 κλείνοντας το σετ και το παιχνίδι με 11-6 ισοφαριζοντας σε 1-1 για τη Γαλλία.

Στο διπλό το ελληνικό δίδυμο Κρεάνγκα/Παπαγεωργίου έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ με τους Lebesson/Gauzy να παίρνουν γρήγορο προβάδισμα με 6-2 και 10-4 κερδίζοντας το σετ με 11-4.

Οι Έλληνες παίκτες θα «πληρώσουν» με το ίδιο νόμισμα. Προηγήθηκαν με 4-2 για να ανοίξουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο 9-3 και το 10-4. Εκεί κάποια λάθη και μερικοί όμορφοι πόντοι από την πλευρά των Γάλλων θα πάει το σκορ στο 10-7, αλλά το σετ θα καταλήξει σε ελληνικά χέρια με 11-7.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο. Τα δύο ζευγάρια πήγαιναν πόντο-πόντο με το σκορ να γίνεται 8-8. Ήταν η στιγμή που Lebesson/Gauzy θα πάρουν δύο σερί πόντους φτάνοντας πρώτοι στο set-point με 10-8 για να κατακτήσουν το σετ με 11-8.

Το 2-1 έδωσε άλλον αέρα στους Γάλλους οι οποίοι παίζοντας με μεγαλύτερη άνεσηκατάφεραν να ξεφύγουν πάλι στο σκορ με 6-4 και 7-5 για να επικρατήσουν με 11-7 σημειώνοντας την δεύτερη νίκη τους.

Η τελευταία ευκαιρία για την εθνική ομάδα ήταν στα χέρια του Κώστα Παπαγεωργίου. Ο Έλληνας παίκτης έπαιξε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τον Adrien Mattanet που κρίθηκε στα 5 σετ.

Στο πρώτο ο Γάλλος ξέφυγε από την αρχή και το κατέκτησε με 11-7, αλλά στο δεύτερο ο Παπαγεωργίου κατάφερε να ξεκολλήσει στο 4-4 να πάρει μια διαφορά δύο πόντων (6-4) την οποία έκανε τέσσερις (9-5) παίρνοντας το σετ με 11-5.

Στο τρίτο σετ ο Παπαγεωργίου θα έχει δύο set points (11-10, 12-11), όμως ο Mattanet θα περάσει μπροστά στο σκορ με 13-12 κατακτώντας ακόμη ένα σετ με 14-12. Όμως ο Παπαγεωργίου κατάφερε και πάλι να πατήσει στα πόδια του και φτάνοντας πρώτος στους 10 πόντους (10-8) έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 2-2 (11-9).

Στο πέμπτο σετ ο Γάλλος έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. «Χτύπησε» και πάλι στο ξεκίνημα με τον Παπαγεωργίου να μην μπορεί να ακολουθήσει. Το 3-1 έγινε 7-3 και λίγο αργότερα 10-4 με το σετ να κλείνει με 11-4 και τη Γαλλία να παίρνει την πρόκριση για τον επόμενο γύρο με 3-1.

Δύσκολα η Λευκορωσία…

Στα άλλα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν για τον πρώτο γύρο του ομαδικού η Λευκορωσία πήρε μια δύσκολη πρόκριση απέναντι στην Τσεχία με 3-2 νίκες. Η Λευκορωσία προηγήθηκε με 2-1 νίκες με τον Pavel Platonov να προηγείται με 2-0 σετ του Dmitrij Prokopcov, ο οποίος έκανε μια απίστευτη ανατροπή κερδίζοντας με 3-2 ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 2-2 νίκες. Ωστόσο, στο πέμπτο παιχνίδι ο Evgueni Chtchetinine ξεπέρασε το εμπόδιο του Tomas Tregler με 3-0 σετ δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η Σουηδία επικράτησε με 3-0 της Ουκρανίας, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισαν η Αυστρία την Κροατία, η Ρωσία την Ουγγαρία και η Πολωνία το Αζερμπαϊτζάν. Η Πορτογαλία, ένα από τα φαβορί, επικράτησε με 3-1 της Ρουμανίας με τον 18χρονο Joao Geraldo να κάνει πράγματα και θαύματα απέναντι στον Ρουμάνο Adrian Crisan. Ο νεαρός Πορτογάλος, σε μια κρίσιμη αναμέτρηση καθώς σε περίπτωση ήττας η Ρουμανία θα ισοφάριζε σε 2-2, πήρε τη νίκη με 3-0 σετ κερδίζοντας με 11-9, 11-6, 11-9.

Στα προημιτελικά (14.06) η Γερμανία θα αγωνιστεί κόντρα στη Σουηδία, η Λευκορωσία θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, η Αυστρία τη Ρωσία, ενώ η Πορτογαλία θα βρε μπροστά της την Πολωνία.