Πινγκ-Πονγκ – EC 2014: Όλα για όλα με Σλοβακία

Λισαβόνα, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ– Όλα παραμένουν ανοικτά για την υπόθεση πρόκρισης για την Εθνική ομάδα ανδρών η οποία για μια ακόμη φορά έδειξε χαρακτήρα. Το ατυχές χθεσινό (24.09) 0-3 από την Ισπανία δεν πτόησε τους διεθνείς μας που στο μεσημεριανό παιχνίδι με τη Γαλλία έδειξαν για πιο λόγο πέρσι έφτασαν μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης.

Την αρχή έκανε ο Παναγιώτης Γκιώνης που αγωνίστηκε απέναντι στον Adrien Mattenet. Στο πρώτο σετ ο παίκτης της Borussia Düsseldorf πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση επικρατώντας με 11-6.

Ο Mattenet απάντησε με δυσκολία επικρατώντας με 11-9 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ωστόσο ο Γκιώνης είχε βρει ρυθμό. Με το γνωστό αμυντικό παιχνίδι του, απέφυγε τα λάθη και κατάφερε να πάρει τα άλλα δύο σετ με το ίδιο σκορ (11-8) ανοίγοντας το σκορ για λογαριασμό της Ελλάδας.

«Θρίλερ» με Κρεάνγκα

Στη θέση νούμερο 2 αγωνίστηκε ο Καλλίνικος Κρεάνγκα. Αντίπαλός του ο Simon Gauzy. Ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στα πέντε σετ. Εντυπωσιακές επιθέσεις από τον Κρεάνγκα, πιο αμυντικό το παιχνίδι του Γάλλου, ο οποίος δεν βοηθήθηκε σε καμία περίπτωση από το συγκεκριμένο στυλ.

Ηττήθηκε εύκολα στο πρώτο σετ με 11-6, όμως κατάφερε να απαντήσει, έστω και δύσκολα με 11-9. Ο Κρεάνγκα θα προηγηθεί και πάλι με 2-1 (11-8), όμως ο Γάλλος δεν θα το βάλει κάτω. Θα προηγηθεί στο τέταρτο σετ με 10-4, αλλά ο απίστευτος Κρεάνγκα πάει να κάνει το αδύνατο. «Ροκανίζει» τη διαφορά σταθερά και φτάνει στο 10-9! Εκεί όμως ο Gauzy θα πάρει τον πολυπόθητο πόντο και θα πάει το ματς σε πέμπτο σετ. Στο πιο κρίσιμο σετ του αγώνα ο Κρεάνγκα δείχνει κλάση και ετοιμότητα. Φεύγει μπροστά στο σκορ και δεν κοιτάει ποτέ πίσω. Επικρατεί με 11-5 και φέρνει την Εθνική μια ανάσα από τη νίκη.

Άτυχος ο Παπαγεωργίου

Τρίτος Έλληνας που ρίχνεται στη μάχη είναι ο Κώστας Παπαγεωργίου. Κοντράρεται με τον Stephane Ouaiche. Ο Παπαγεωργίου στέκεται εξαιρετικά, αλλά είναι άτυχος. Χάνει στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ (12-10), όπως και το δεύτερο (11-9). Στο τρίτο ο Γάλλος θα πάρει από την αρχή μεγάλη διαφορά. Ο Παπαγεωργίου δεν μπορεί να ακολουθήσει και το 11-4 έρχεται φυσιολογικά.

Οι Γάλλοι μειώνουν σε 2-1 και παίρνουν ψυχολογία. Η ψυχολογία τους ανεβαίνει ακόμα πιο πολύ όταν ο Mattenet κερδίζει το πρώτο σετ με 11-9 κόντρα στον Κρεάνγκα. Ο Έλληνας παίκτης θα απαντήσει με 11-8, αλλά θα ξαναβρεθεί πίσω στο σκορ με τον Γάλλο να επικρατεί και πάλι με 11-9.

Η αγωνία κορυφώνεται. Κανείς δεν επιθυμούσε να πάει η αναμέτρηση σε πέμπτο αγώνα. Ο Κρεάνγκα αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς. Αυτό ήταν. Θα κερδίσει το τέταρτο σετ με 11-8 και θα ισοφαρίσει σε 2-2. Στο πέμπτο σετ ο Κρεάνγκα είναι απλά εκπληκτικός. Θα τρέξει τον Γάλλο, θα του ανοίξει το παιχνίδι και θα τον αναγκάσει σε λάθη. Η νίκη είναι δεδομένη. Ο Κρεάνγκα επικρατεί με 11-8 και θα χαρίσει την πρώτη νίκη στη χώρα μας σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος η Σλοβακία (21:00). Μια ομάδα που την ξέρουμε αρκετά καλά, αλλά μια ομάδα που δυσκόλεψε νωρίς το μεσημέρι, την Ισπανία χάνοντας με 3-2.

Στη βαθμολογία η Ελλάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Η νίκη κόντρα στη Σλοβακία είναι μονόδρομος, ενώ το μυαλό θα βρίσκεται και στο παιχνίδι Γαλλία – Ισπανία που διεξάγεται την ίδια ώρα.

Εκπληκτικές οι γυναίκες!

Μετά από την ήττα κόντρα στην Κροατία (3-0), η Εθνική ομάδα των γυναικών κυνηγούσε δύο νίκες προκειμένου να υλοποιήσει το στόχο της που δεν ήταν άλλος από την παραμονή. Στο παιχνίδι με τη Σκωτία ήταν απολαυστικές. Πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και με ένα εμφατικό 3-0 πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στο τουρνουά.

Σήμερα αντιμετώπισαν τη Δανία. Σαφώς ένα μεγαλύτερο εμπόδιο από τη Σκωτία, όμως οι Έλληνες παίκτριες παίζοντας εξαιρετικά κατά διαστήματα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1 και να παραμείνουν στην Challenge Division.

Η Αγγελίνα Παπαδάκη ρίχτηκε πρώτη στη μάχη αντιμετωπίζοντας την Mie Jacobsen. Κανένα πρόβλημα. Νίκη με 3-0 (11-9, 11-8, 11-9). Η Ελλάδα κάνει το 1-0 μέσα σε 17 λεπτά. Επόμενη Ελληνίδα είναι η Κατερίνα Τόλιου. Θα αντιμετωπίσει την Pernille Agerholm, αλλά ούτε αυτή δεν θα μπορέσει να αντισταθεί στην υπεροχή των Ελληνίδων παικτριών.

Η Τόλιου θα επικρατήσει με 11-7 στο πρώτο σετ. Μερικά μικρά λάθη θα δώσει το δεύτερο στην Agerholm η οποία θα ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο (11-7). Από εκεί και πέρα όμως η Τόλιου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Θα επικρατήσει με 11-7 και 11-5 κάνοντας το 2-0 για την ελληνική ομάδα.

Ένα βήμα πριν από τη δεύτερη νίκη. Στο τραπέζι στέκεται η Μαρία Χριστοφοράκη απέναντι στην Stefanie Christensen. Η Χριστοφοράκη δείχνει να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Θα προηγηθεί με 1-0 (11-8), αλλά η Christensen θα αιφνιδιάσει και θα ισοφαρίσει με 11-7. Στο τρίτο σετ η Χριστοφοράκου θα δείξει υπομονή και σωστές επιθέσεις, ωστόσο θα σταθεί άτυχη σε κρίσιμους πόντους και θα χάσει με 11-9. Η απάντηση είναι άμεση και με εντυπωσιακό τρόπο. Το 11-3 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Όμως στο πέμπτο σετ η Christensen θα επικρατήσει με 11-7 και θα μειώσει για τη Δανία σε 2-1.

Η Τόλιου θα κληθεί για να κλείσει το παιχνίδι. Να «σφραγίσει»για λογαριασμό της Εθνική μας την παραμονή στην κατηγορία. Αυτό θα γίνει κόντρα στην Mie Jacobsen. Το πρώτο σετ συγκλονιστικό και ουσιαστικά χαμένο. Όμως η Τόλιου δεν καταλαβαίνει…Επικρατεί με 12-10 και κάνει το πρώτο βήμα. Στο δεύτερο σετ θα χάσει από νωρίς την επαφή και θα μαζέψει δυνάμεις για το επόμενο…Το δεύτερο θα χαθεί με 11-4, όμως στο τρίτο η Τόλιου θα επικρατήσει με 11-5 και στο τρίτο με 11-7. Αυτό ήταν η Εθνική ομάδα των γυναικών πανηγυρίζει την παραμονή στην κατηγορία και τώρα ο στόχος είναι ένα καλό πλασάρισμα στις θέσεις 17-24.

Στη βαθμολογία η Κροατία έκανε το 3/3 και με έξι βαθμούς κατέκτησε την πρώτη θέση. Η Ελλάδα ήταν δεύτερη με τέσσερις, ενώ Δανία και Σκωτία ακολούθησαν με δύο και κανέναν βαθμό αντίστοιχα.