Πινγκ-Πονγκ – Στην 7η θέση οι άνδρες, στην 24η οι γυναίκες

Ekaterinburg, Ρωσία— Την 7η θέση κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα των ανδρών στο πρωτάθλημα Ευρώπης (ομαδικό) μετά από τη νίκη τους με 3-1 στον αγώνα κατάταξης απέναντι στην Πολωνία.

Μετά τις ήττες από Γερμανία (3-0) και Σουηδία (3-1) οι παίκτες του Κώστα Βατσακλή κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην Πολωνία χάρη στις δύο νίκες του Κώστα Παπαγεωργίου και στη μία του Παναγιώτη Γκιώνη.

Στο μεγαλύτερο σε διάρκεια παιχνίδι των δύο ομάδων ο Γκιώνης προηγήθηκε με 1-0 του Patryk Zatowka (11-7), με τον Πολωνό ωστόσο, να παίρνει το προβάδισμα μετά τις δύο νίκες του (11-7, 14-12).

Η χαρά του Zatowka, αλλά και την πολωνικής πλευράς δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Γκιώνης ανέβασε μια ταχύτητα πιο πάνω την απόδοσή του και με 11-9, 11-3 επικράτησε με 3-2 χαρίζοντας την πρώτη νίκη στην Ελλάδα.

Στο δεύτερο παιχνίδι ο εξαιρετικός σε αυτό το τουρνουά Κώστας Παπαγεωργίου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 (12-10, 11-6) απέναντι στον Konrad Kulpa, ο οποίος απάντησε με ένα 11-9 μειώνοντας σε 2-1 όμως ο Παπαγεωργίου κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι επικρατώντας με 11-9.

Ήταν η ώρα που ο Κώστας Βατσακλής θα ρίξει στον αγώνα τον 21χρονο Κώστα Κωσταντινόπουλο, ένα μεγάλο ταλέντο κι ένα από τα νέα παιδιά που αναμένεται να συνεχίσουν τη «χρυσή» κληρονομιά των «παλιών».

Ο Κωνσταντινόπουλος πάλεψε, όμως η απειρία του από τέτοιες διοργανώσεις τον οδήγησαν σε βιαστικές επιλογές με τον Jakub Dyjas να επικρατεί με 3-0 (11-5, 11-5, 11-2).

Ο Παπαγεωργίου στο τέλος, έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και με ένα εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στον Zatowka επικράτησε μέσα σε 16 λεπτά με 3-0 (11-1, 11-9, 11-8) σφραγίζοντας τη νίκη με 3-1 και δίνοντας στη χώρα μας την 7η θέση σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Θυμίζουμε ότι την Τετάρτη ξεκινάει το ατομικό με την Ελλάδα να εκπροσωπείται από τον «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης (2013), Παναγιώτη Γκιώνη.

Στην 24η θέση οι γυναίκες

Μπορεί στο δεύτερο σκέλος της διοργάνωσης οι γυναίκες να γνώρισαν τρεις ήττες τερματίζοντας στην 24η θέση. Ωστόσο, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έδειξαν αυτή τη φορά ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.

Οι τρεις συνεχόμενες νίκες στους ομίλους με Βέλγιο (3-1), Αγγλία (3-2) και Φινλανδία (3-0), αλλά και οι εκπληκτικές εμφανίσεις των κοριτσιών απέδειξαν ότι και η γυναικεία επιτραπέζια αντισφαίριση έχει πολλά να δώσει στο μέλλον.

Στη δεύτερη φάση τα κορίτσια ηττήθηκαν από την Κροατία (3-0), ενώ «λύγισα» στις λεπτομέρειες από τη Λιθουανία με 3-2. Στο τελευταίο τους παιχνίδι επί ρωσικού εδάφους ηττήθηκαν και από την Ιταλία, σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, με 3-2.

Την αρχή έκανε η Μαρία Χριστοφοράκη, που στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο και το τρίτο σετ απέναντι στην Denisa Zancaner από την οποία ηττήθηκε με 3-0 (14-12, 11-6, 11-8) μέσα σε 23 λεπτά.

Τη ρεβάνς για την ήττα της Μαρίας Χριστοφοράκη πήρε η Κατερίνα Τόλιου που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Chiara Colantoni την οποία και νίκησε μέσα σε 18 λεπτά με 3-0 (11-8, 11-6, 11-4).

Η δεύτερη νίκη για τα ελληνικά χρώματα ήρθε από την…Ιταλίδα Αγγελική Παπαδάκη, η οποία προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στην Giorgia Piccolin (11-7, 11-9), η Piccolin απάντησε και τις δύο ισοφαρίζοντας (11-4, 11-9), όμως η Ελληνίδα παίκτρια κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 11-9 δίνοντας το προβάδισμα στην Ελλάδα με 2-1.

Οι ρόλοι θα αντιστραφούν στο παιχνίδι της Τόλιου με την Zancaner, με την Ιταλίδα να παίρνει δύο φορές κεφάλι στο σκορ (11-8, 11-9) και την Τόλιου να απαντάει (11-8, 11-6). Στο τελευταίο δραματικό σετ, σε μια αναμέτρηση που κράτησε 63 λεπτά(!), η Zancaner θα φανεί πιο ψύχραιμη στους καθοριστικούς πόντους κερδίζοντας 11-8.

Στο πέμπτο παιχνίδι η Χριστοφοράκη αντιμετώπισε την Colantoni. Η ελληνίδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (11-8, 11-5), στη συνέχεια επικράτησε με 11-4, για να χάσει στο τέταρτο σετ με 11-5 με την Ιταλία να κερδίζει 3-2 και να κατακτά την 23η θέση, αφήνοντας την Ελλάδα στην 24η.