Πινγκ-Πονγκ – Μια ανάσα μακριά από το μετάλλιο ο Γκιώνης!

Η ελληνική αποστολή είναι αποφασισμένη να φύγει με ένα ακόμα μετάλλιο από το Schwechat της Αυστρίας, όπου διεξάγεται αυτές τις μέρες το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Ο εκπληκτικός Παναγιώτης Γκιώνης συνεχίζει να κάνει απίστευτα πράγματα, αυτή τη φορά στο απλό Ανδρών όπου σε λίγη ώρα (21:00) θα αγωνιστεί για τη φάση των προημιτελικών απέναντι στον Πορτογάλο Tiago Apolonia, όπου με νίκη θα εξασφαλίσει μετάλλιο!

Στους «16» αντιμετώπισε τον Ρώσο Kirrill Skachkov όπου μετά από έναν αγώνα «θρίλερ» κατάφερε να πάρει την πρόκριση επικρατώντας με 4-3 set! Αντίθετα ο Καλλίνος Κρεάνγκα παρά τη μεγάλη προσπάθεια κόντρα στον Γάλλο Adrien Mattenet δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση χάνοντας στις λεπτομέρειες με 4-2. Εκτός συνέχειας έμεινε και το διπλό Ανδρών με τους Γκιώνη και Παπαγεωργίου να χάνουν από τους πρωταθλητές Ευρώπης (2011) Marcos Freita (Πορτογαλία) και Andrej Gacina (Κροατία) με 3-0 set.

Πάντως ό,τι και να συμβεί στον αποψινό αγώνα του Παναγιώτη Γκιώνη, η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση άφησε το στίγμα της σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάνοντας όλη την Ευρώπη να ασχοληθεί μαζί της κι αυτό είναι μια τεράστια επιτυχία για τη χώρα μας!

Ο Γκιώνης (νούμερο 23 στην ευρωπαϊκή κατάταξη) ήταν έτοιμος από κάθε άποψη για μία πολύ γερή κόντρα με τον Kirrill Skachkov   (No 19). Εξελίχτηκε περίπου όπως η περσινή με τον Γερμανό Bastian Steger, επίσης για τη 16άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αλλά τώρα το…φεγγάρι ήταν στη δική του πλευρά.

Όταν η αναμέτρηση πήγε στο 7ο σετ φάνηκε πιο δυνατός, πιο ήρεμος και πιο υπομονετικός από τον αντίπαλό του. Ύστερα από μία ώρα πήρε τη μεγάλη νίκη και συνέχισε την καλή παράδοση, που έχει γενικά με τους Ρώσους (1 νίκη-1 ήττα με τον συγκεκριμένο αντίπαλο).

Στην τέταρτη απόπειρά του για πρόκριση στις θέσεις 5-8 της Ευρώπης (2007, 2009, 2012 οι τρεις προηγούμενες) ο μέγιστος αυτός αθλητής πήρε αυτό που τόσο άξιζε κι έκανε για πολλοστή φορά περήφανους όλους τους φίλους της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Οι προσδοκίες και του ίδιου και των ανθρώπων του αθλήματος είναι ακόμα μεγαλύτερες βέβαια και όλοι τώρα περιμένουν με αγωνία  τον προημιτελικό!

Το τέλειο παιχνίδι…

Ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή μπήκε καλά στο παιχνίδι και με διάρκεια στις κομμένες μπάλες και επιθέσεις σε δύσκολα σημεία πήρε ουσιαστικό προβάδισμα (8-5) και το αξιοποίησε. Στο 2ο σετ ο Skachkov ήταν αλάνθαστος και αφού προηγήθηκε 6-0 με εξαιρετικά forehand έφτασε εύκολα στην ισοφάριση. Το πιο αμφίρροπο σετ μέχρι εκείνη την ώρα ήταν το 3ο.

Ο πρωταθλητής μας όμως κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του στα κρίσιμα σημεία κι επικράτησε οριακά. Ακόμα πιο ρευστά ήταν τα πράγματα στο κρίσιμο 4ο σετ. Ο Γκιώνης έσωσε δύο σετ μπολ (9-10, 10-11), αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε και το δικό του (12-11) για να γίνει αμέσως μετά το 2-2!

Το 5ο σετ το έκρινε ουσιαστικά ένα ξέσπασμα του Ρώσου. Όταν το σκορ ήταν 5-5 πήρε τέσσερις πόντους στη σειρά, αρχικά στα δικά του σερβίς κι αμέσως μετά στα σερβίς του Γκιώνη. Ο 1ος Μεσογειονίκης του 2009 πλησίασε στο 9-8, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή.

Τα πράγματα εξελίσσονταν αρνητικά, όμως όταν ο Γκιώνης έδειξε ανεπηρέαστος ψυχολογικά χτες, που είδε τον Robert Gardos να έχει 3-1 σετ και ματς μπολ προφανώς δεν θα «λύγιζε» και με τον Skachkov.

Έκανε φοβερό ξεκίνημα στο 6ο σετ και με εντυπωσιακά χτυπήματα και απόλυτα σωστή τακτική βρέθηκε μπροστά με 7-0! Ο αντίπαλος βρέθηκε στο -2 (5-7 και 7-9), όμως ο Γκιώνης δεν άφησε την ευκαιρία χαμένη.

Και όχι μόνο αυτό! Μαζεύοντας όλη την ενέργεια και την αυτοσυγκέντρωσή του συνέχισε… φουριόζος και αποσυντόνισε τον Ρώσο. Έφτασε το σκορ στο 7-2, δεν… προβληματίστηκε ούτε τη στιγμή που η διαφορά μειώθηκε (9-7) και πανηγύρισε έξαλλα το σπουδαίο αποτέλεσμα με τον προπονητή του και τον Τάσο Ρηνιώτη, που έχει μείνει στην Αυστρία για να τον βοηθήσει στην προετοιμασία (11-6, 4-11, 11-9, 12-14, 9-11, 11-8, 11-7).

Αποκλεισμός για Κρεάνγκα και διπλό

Ο Κρεάνγκα (Νο 26) αναμετρήθηκε με τον Γάλλο Adrien Mattenet (Νο 14) και ύστερα από πολύ γερή αναμέτρηση 45 λεπτών κάμφθηκε με 4-2. Το 1ο σετ κράτησε δέκα λεπτά κι ο Κρεάνγκα αφού έσωσε δύο σετ μπολ (8-10) και μετά έχασε ο ίδιος τρεις ευκαιρίες να πάρει το σετ, το έχασε με 17-15.

Όπως συχνά συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις ο αντίπαλος απέκτησε και ψυχολογικό πλεονέκτημα και μπήκε πολύ δυνατά στο επόμενο σετ. Προηγήθηκε 5-1 και 9-4 και η αντίδραση του Έλληνα πρωταθλητή ήρθε καθυστερημένα.

Μείωσε σε 8-9, αλλά τελικά έχασε και το 2ο σετ με οριακή διαφορά. Στο 3ο σετ τα πράγματα εξελίχτηκαν ακόμα χειρότερα, αφού ο Mattenet ήταν πολύ σταθερός στις επιθέσεις από forehand και backhand, ενώ ο Κρεάνγκα βγήκε εκτός ρυθμού κι έκανε πολλά λάθη. Στο 4ο σετ ο Κρεάνγκα έπαιξε πιο ελεύθερα κι ανέβασε απόδοση, ο Γάλλος κάπου επαναπαύτηκε και ήρθε σχετικά εύκολα η μείωση του σκορ. Το 5ο σετ ήταν ισορροπημένο από την αρχή.

Μετά τη μέση του σετ ο πρωταθλητής μας ξέφυγε με 10-6, αλλά τελικά είδε κι έπαθε μέχρι να μειώσει σε 3-2 αφού χρειάστηκε έξι σετ μπολ! Στο 6ο σετ δεν μπόρεσε να κρατήσει καλό ρυθμό. Ο Ματενέ έπαιξε εκπληκτικά από μακρινή απόσταση κι αφού προηγήθηκε 6-2 εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά (15-17, 9-11, 4-11, 11-7, 13-11, 6-11).

Στο διπλό ανδρών ο Παναγιώτης Γκιώνης και ο Κώστας Παπαγεωργίου ουσιαστικά δεν μπόρεσαν να προβάλλουν αντίσταση στους Marcos Freita και Andrej Gacina, πρωταθλητές Ευρώπης του αγωνίσματος το 2011 .

Ο αριστερόχειρας αθλητής από την Πορτογαλία και ο δεξιόχειρας από την Κροατία αντίστοιχα, συνθέτουν ένα πολύ επιθετικό δίδυμο με εξαιρετική «χημεία» και ήταν πολύ δύσκολο για το ελληνικό ζευγάρι να βρει λύσεις.

Διεκδίκησε το 1ο σετ όταν έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο κομμάτι, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε ν’ ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων και κάμφθηκε με 3-0 σετ (7-11, 5-11, 3-11). Πάντως, οι Έλληνες πρωταθλητές επανέλαβαν την περσινή πορεία στο αγώνισμα και σαφώς ικανοποίησαν με το πλασάρισμα στη 16άδα.