Πινγκ-Πονγκ – Με νίκη ξεκίνησε η Εθνική ομάδα ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Ekaterinburg, Ρωσία— Με τον πλέον δραματικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική μας ομάδα των ανδρών η οποία επικράτησε με 3-2 της Κροατίας.

Οι παίκτες του Κώστα Βατσακλή μπορεί να έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά και να ισοφαρίστηκαν σε 2-2, ωστόσο οι νίκες του ψύχραιμου Γκιώνη, του εκπληκτικού Κώστα Παπαγεωργίου και του «αειθαλή» Καλλίνικου Κρεάνγκα χάρισαν στην Ελλάδα την πρώτη νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το εθνικό μας συγκρότημα που αγωνίζεται στον τέταρτο όμιλο μαζί με τις Λευκορωσία, Τσεχία και Κροατία θα δώσει τον δεύτερο αγώνα σήμερα το απόγευμα (17:00 ώρα Ελλάδος) με αντίπαλο την Τσεχία.

Πρεμιέρα κάνει σήμερα και η ομάδα των γυναικών που αγωνίζεται στον τέταρτο όμιλο της Challenge Division (2ης κατηγορία) μαζί με τις Αγγλία, Βέλγιο και Φινλανδία. Οι Ελληνίδες παίκτριες θα δώσουν τον πρώτο αγώνα του απέναντι στο Βέλγιο στις 14:00 (ώρα Ελλάδος).

Το φιλμ του αγώνα

Ο Καλλίνικος Κρεάνγκα ήταν αυτός που έπεσε πρώτος στη μάχη από ελληνική πλευράς. Ωστόσο, αν και βρέθηκε κοντά στη νίκη δεν κατάφερε να την κατακτήσει γνωρίζοντας την ήττα με 3-2.

Από εκεί και πέρα η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με τον Κρεάνγκα να χαρίζει τη νίκη στην Ελλάδα χάρη στην επικράτηση του στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι. Είχε προηγηθεί μια ήττα και μια νίκη από τον Παναγιώτη Γκιώνη και ακόμη μια νίκη από τον εξαιρετικό σήμερα Κώστα Παπαγεωργίου.

Filip Zeljko – Παναγιώτης Γκιώνης 1-3

Ο Γκιώνης προηγήθηκε με 1-0, όμως Κροάτης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο τρίτο σετ ο Έλληνας παίκτης προηγήθηκε με 5-1 και 8-2 χάρη στις εξαιρετικές του αμυντικές ικανότητες, αλλά και στις ξαφνικές επιθέσεις, με τον Κροάτη να μην μπορεί να βρει λύσεις. Το 11-3 και το προβάδισμα με 2-1 ήρθαν απόλυτα φυσιολογικά.

Στο τέταρτο σετ ο Γκιώνης πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ από νωρίς με 5-1. Το κακό σερβίς του Zeljko (με το περίεργο στυλ), αλλά και η αυτοπεποίθηση του Γκιώνη που συνεχώς ανέβαζε ρυθμούς του έδινε, μέχρι σε εκείνο το σημείο, το απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Η μείωση του Zeljko σε 5-3 δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης (2013), καθώς από εκεί και πέρα ανέβασε και πάλι ρυθμό και με πέντε διαδοχικούς πόντους έφτασε στο 10-3, για να κλείσει το σετ με ένα λάθος forehand του Κροάτη με τον Γκιώνη να φτάνει στο 11-3 και το 3-1 ισοφαρίζοντας σε 1-1 στις νίκες.

Tomislav Kolarek – Κώστας Παπαγεωργίου 1-3

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Παπαγεωργίου που προηγήθηκε με 5-2, έχοντας ουσιαστικά μόλις ένα λάθος που έδωσε το δικαίωμα στον Kolarek να μειώσει προσωρινά σε 5-3. Ωστόσο, ο Παπαγεωργίου κατάφερε να πάρει και πάλι διαφορά τριών πόντων 7-4, ενώ λίγο αργότερα ανάγκασε σε λάθος τον Κροάτη κάνοντας το 8-4.

Ο Κροάτης μείωσε σε 10-5, όμως ένα ακόμη λάθος του αμέσως μετά, χάρισε το πρώτο σετ στον Έλληνα παίκτη με 11-5. Τα εντυπωσιακά χτυπήματα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σετ για τον Παπαγεωργίου, ο οποίος μάλιστα πήρε έναν εξαιρετικό πόντο, στην αδύναμη πλευρά του Κροάτη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Γεγονός είναι ότι ο Kolarek μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ αποφεύγοντας τα εύκολα λάθη. Ένα λάθος backhand, κι ένα λάθος σερβίς (φιλέ) του Παπαγεωργίου έδωσαν αέρα δύο πόντων στον Kolarek (5-3) και λίγο αργότερα τριών (6-3), όμως δύο συνεχόμενα λάθη, χάρη στα βελτιωμένα σερβίς του Παπαγεωργίου, αλλά κι ένα υπέροχο forehand του Έλληνα παίκτη έφεραν το σετ στην απόλυτη ισορροπία (6-6).

Η τύχη κι δύο λάθη του Παπαγεωργίου θα δώσουν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στον Κροάτη με 9-6, όμως δύο συνεχόμενα λάθη (φιλέ, άουτ) θα βάλουν και πάλι τον Παπαγεωργίου στο σετ (9-8). Το σετ ωστόσο, θα χαθεί από τα ελληνικά χέρια χάρη στους δύο διαδοχικούς πόντους του Kolarek, ο οποίος επικράτησε με 11-8 ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1.

O Κώστας Βατσακλής φωνάζει: «πάμε όπως το πρώτο!».  Ο Παπαγεωργίου τον ακούει και παίρνει γρήγορο προβάδισμα με 4-0. Τα μεγάλα ράλι ευνοούν τον Παπαγεωργίου που είναι παίκτης ρυθμού και το 6-1 έρχεται σχετικά εύκολα. Ο Έλληνας παίκτης είναι ανίκητος στα μεγάλα ράλι τα οποία του δίνουν συνεχώς πόντους με το σκορ να γίνεται 7-3.

Αναμενόμενη πίεση από τον Kolarek, ο οποίος με δύο λάθη του Παπγεωργίου μειώνει σε 7-5 και 8-6, για να φτάσει στην ισοφάριση σε 8-8 παίζοντας έξυπνα με μπάλες κοντά στο σώμα του Έλληνα παίκτη.

Όμως, τρία συνεχόμενα φιλε από τον Κροάτη, αποτέλεσμα των πιεστικών σερβίς του Έλληνα πρωταθλητή θα δώσουν στον Παπαγεωργίου τη νίκη με 11-8 και το προβάδισμα στο σκορ με 2-1.

Ο Παπαγεωργίου μπαίνει στο τέταρτο σετ με στόχο να «καθαρίσει» τη νίκη. Θα προηγηθεί με 4-2 και 6-3. Σε εκείνο το σημείο οι Κροάτες επιχείρησαν να πάρουν και δεύτερο τάιμ-άουτ με σκοπό να κόψουν το ρυθμό, όμως η ελληνική πλευρά διαμαρτυρήθηκε άμεσα με αποτέλεσμα το σετ να συνεχιστεί κανονικά.

Ο Έλληνας παίκτης ήταν ασταμάτητος. Βελτίωσε κατακόρυφα το forehand, ενώ παράλληλα συνέχιζε να πιέζει με το σερβίς φτάνοντας στο 9-3 και με ένα εντυπωσιακό backhand να πάρει τη νίκη με 11-3 κάνοντας το 3-1 σετ, δίνοντας το προβάδισμα στην εθνική με 2-1 νίκες.

Andrej Gacina – Παναγιώτης Γκίωνης 3-1

Ο Κροάτης ξεκίνησε καλύτερα παίρνοντας προβάδισμα με 5-0. Ένα ωραίο forehand του Γκιώνη θα κάνει το σκορ 5-1 και λίγο αργότερα 6-3 με μια εντυπωσιακή επίθεση στη διαγώνιο. Η συνεχής πίεση του Γκιώνη θα φέρει εντυπωσιακά αποτελέσματα, αλλά και την ισοφάριση(6-6).

Ωστόσο, ο Κροάτης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους θα φτάσει στο 10-6. Ο Γκιώνης πλησιάζει σε απόσταση βολής (10-9), όμως ένα λάθος forehand που θα βρει στο φιλέ θα χαρίσει το πρώτο σετ στον Gacina με 11-9.

Στο δεύτερο σετ ο Γκιώνης θα πει καλύτερα και θα προηγηθεί με 4-3. Αρκετά πιο επιθετικός, όμως ο Κροάτης θα απαντήσει στις επιθέσεις του Έλληνα παίκτη και μάλιστα θα πάρει το προβάδισμα με 5-4 και 7-5. Όμως ένα λάθος σερβίς και δύο φιλέ θα δώσουν στον Γκιώνη και πάλι τον έλεγχο του αγώνα με 8-7 και λίγο αργότερα με 9-7.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με τον Κροάτη να ισοφαρίζει σε 9-9, αλλά τον Γκιώνη με δύο συνεχόμενους πόντους να παίρνει το σετ με 11-9 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο παίκτες θα συμβαδίσουν στο σκορ με 6-6 και 7-7. Ένα λάθος και ένα forehand «δυναμίτης» θα δώσουν στον Γκιώνη προβάδισμα με 9-7, ωστόσο ο Κροάτης θα παραμείνει στο σετ ισοφαρίζοντας και πάλι (9-9).

Ο Gacina πέρασε στην επίθεση και με συνεχόμενα χτυπήματα κατάφερε να «λυγίσει» τον Γκιώνη γυρίζοντας το σκορ από 7-9 σε 11-9 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Αμφίρροπο ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ, με τους Γκιώνη και Gacina να είναι στο 4-4 με τον Κροάτη όμως να παίρνει δύο σερί πόντους κάνοντας το 6-4 και λίγο μετά το 7-5. Ο Γκιώνης μείωνε ο Gacina διατηρούσε το προβάδισμα και με συνεχόμενους πόντους έφτασε στο 9-6.

Ο Έλληνας παίκτης μείωσε σε 9-8, όμως το σετ και η νίκη πήγε στον Κροάτη με 11-9 κερδίζοντας με 3-1 με την Κροατία να ισοφαρίζει σε 2-2 νίκες.

Tomislav Pucar – Καλλίνικος Κρεάνγκα 2-3

Ο Κρεάνγκα μπήκε αποφασισμένος για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο Έλληνας παίκτης προηγήθηκε με 7-3 βγάζοντας και πάλι μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι του. Συνεχόμενες επιθέσεις, με τον Κροάτη να δείχνει αιφνιδιασμένος με τον Κρενάγκα να παίρνει το σετ με 11-5.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Κρεάνγκα να παίρνει προβάδισμα με 4-0. Ο Κροάτης θα μειώσει με έναν απίστευτα τυχερά πόντο σε 4-1 με τον Έλληνα παίκτη να ξεσπάει λέγοντας «τι κάνεις μωρέ;». Ωστόσο στη συνέχεια δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Πολύ δυνατός και γρήγορος στα πόδια, απόλυτα συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του έφτασε στο 9-3 και λίγο αργότερα στο 11-4 κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Pucar θα είναι αυτός που θα ξεφύγει στο σκορ με 9-3. Αναμενόμενη αντίδραση από τον Κροάτη ο οποίος έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Άκρως επιθετικός ρισκάροντας τον κάθε πόντο, έφτασε με ανάσα από το σετ (10-5), το οποίο και κέρδισε με 11-7.

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο με τους δύο παίκτες να ισορροπούν στο 4-4, αλλά τον Κροάτη με τέσσερις συνεχόμενους πόντους να κάνει το 8-4. Ο Κρεάνγκα προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ, όμως ο Pucar δείχνει ότι έχει βρει ρυθμό, αλλά και μομέντουμ επικρατώντας με 11-6 και ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ ο Κρεάνγκα ήταν έτσι όπως έπρεπε. Πίεσε από την αρχή τον Pucar ξεφεύγοντας στο σκορ με 4-1. Ο Κροάτης παρά το τάιμ-άουτ φάνηκε αρκετά αγχωμένος με τον Κρεάνγκα να κάνει περίπατο φτάνοντας εύκολα στο 11-2 χαρίζοντας μια δραματική νίκη στη χώρα μας με 3-2 νίκες.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας ομάδα η Τσεχία στις 17:00 ώρα Ελλάδος. Να σημειώσουμε ότι η προσεχής μας αντίπαλος ηττήθηκε πολύ δύσκολα από το μεγάλο φαβορί του ομίλου τη Λευκορωσία με 3-2.