Πινγκ-Πονγκ – Επική νίκη της Εθνική μας ομάδας κόντρα στην Ιαπωνία με 3-2 στην πρεμιέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος!

Τόκιο, ΙΑΠΩΝΙΑ–  Τον περασμένο Οκτώβριο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ομάδων στην Αυστρία η Εθνική μας ομάδα εντυπωσίασε όλη την Ευρώπη κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Μάλλον, το μετάλλιο αυτό δεν έφτασε στους παίκτες του Κώστα Βατσακλή. Ήθελαν κάτι περισσότερο. Και το καταφέρνουν στην Ιαπωνία. Καταφέρνουν να μας κάνουν και πάλι υπερήφανους. Καταφέρνουν να πρεσβεύουν με τον καλύτερο τρόπο τον γνήσιο ελληνικό αθλητισμό.

Από χθες (28.04) το πρωί οι Έλληνες παίκτες έχουν κάνει, από την πρεμιέρα κιόλας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ομάδων, να μιλάει όλος ο κόσμος γι’ αυτούς. Και πώς να μη μιλάει. Το να κερδίζεις την κάτοχο του χάλκινου μεταλλίου της περασμένης διοργάνωσης και μάλιστα μέσα στη χώρα της δεν είναι και εύκολο πράγμα.

Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης, Κώστας Παπαγεωργίου, Κώστας Λαγογιάννης και Τάσος Ρηνιώτης θέλουν και μπορούν να γράψουν ακόμη μεγαλύτερη ιστορία. Για αρχή με την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου! Αργότερα βλέπουμε…

Το παιχνίδι με την Ιαπωνία ήταν το πρώτο από τα πέντε που θα δώσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη φάση των ομίλων. Μπροστά σε 3.000 ανυποψίαστους (για το τι θα συμβεί στη συνέχεια) θεατές, στην πλειοψηφία Ιάπωνες, η Εθνική μας ρίχτηκε στη μάχη με τον Κρεάνγκα.

Αντίπαλός του το νούμερο δέκα του κόσμου Jun Mizutani, τον οποίο ο Κρεάνγκα είχε κερδίσει πριν από έξι χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Κάτι ανάλογο πήγε να κάνει και σε αυτό το παιχνίδι.

Προηγήθηκε με 1-0 σετ (11-8), όμως έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο με τον Mizutani να ισοφαρίζει σε 1-1 (11-9). Αμέσως μετά όμως ο Ιάπωνας είδε έναν απίστευτο και συγκεντρωμένο Κρεάνγκα να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο τραπέζι του Yoyogi Gymnasium, χάνοντας το σετ με 11-5.

Στο τρίτο σετ η τύχη γύρισε την πλάτη στον Έλληνα πρωταθλητή με την μπάλα να βρίσκει στη γωνία του τραπεζιού και τον Ιάπωνα να παίρνει πόντο και ματς ισοφαρίζοντας σε 2-2 (11-9).

Τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια κατέληξαν στον Mizutani με 11-9 και 11-5 με την Ιαπωνία να παίρνει την πρώτη νίκη, αλλά δείχνοντας ότι η αναμέτρηση θα έχει πολύ δρόμο μπροστά της.

Στο δεύτερο παιχνίδι ήταν η σειρά του Παναγιώτη Γκιώνη, ο οποίος αντιμετώπισε τον Seiya Kishikawa. Ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (11-5, 12-10), όμως και τις δύο κατάφερε να απαντήσει (11-8, 11-8).

Στο τελευταίο σετ ο Γκιώνης, με το γνωστό αμυντικό παιχνίδι του και το εξαιρετικό backhand ανάγκασε τον Ιάπωνα σε πολλά λάθη και με νίκη 11-7 κατάφερε να ισοφαρίσει τα παιχνίδια σε 1-1.

Ο Κώστας Παπαγεωργίου, τρίτος στη σειρά, βρήκε μπροστά του τον Kenta Matsudaira. Η διαφορά των δύο; Ο Matsudaira είναι νούμερο 17 στον κόσμο, ενώ ο Παπαγεωργίου 134!

Ε, και; Ο Παπαγεωργίου παίζοντας σαν να ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του επικράτησε στο πρώτο σετ με 12-10, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο (13-11) και επικράτησε στο τρίτο (11-9).

Στο τέταρτο ο Matsudaira έφυγε στο σκορ ο Παπαγεωργίου ηττήθηκε (11-6), αλλά κράτησε δυνάμεις για το τελευταίο. Τι κι αν η ρακέτα ήταν ασήκωτη; Ο Παπαγεωργίου έκανε αυτό που ξέρει να κάνει πολύ καλά και με 11-9 κατέκτησε σετ και νίκη δίνοντας στην ομάδα μας το προβάδισμα με 2-1!

Οι Ιάπωνες βρισκόντουσαν με την πλάτη στον τοίχο. Έριξαν στο παιχνίδι το μεγάλο τους «όπλο» τον Jun Mizutani, ο οποίος αντιμετώπισε τον Παναγιώτη Γκιώνη. Ο Ιάπωνας κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 11-7, όμως ο Γκιώνης απάντησε με το ίδιο σκορ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ωστόσο, ο Mizutani υποχρεώθηκε να ξεδιπλώσει στο τραπέζι όλο το ταλέντο του για να μπορέσει να «λυγίσει» τον Έλληνα παίκτη κερδίζοντας το τρίτο, αλλά και το τέταρτο σετ με 11-8 και 11-6 διατηρώντας τις ελπίδες της ομάδας του για τη νίκη.

Τις ελπίδες αυτές όμως τις έκοψε μια και καλή ο Καλλίνικος Κρεάνγκα! Στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι αντιμετώπισε τον Seiya Kishikawa στον οποίο από την αρχή ο Κρενάγκα έβαλε πίεση.

Με έναν εξαιρετικό ρυθμό και τεράστια αυτοσυγκέντρωση στο παιχνίδι του ο Κρεάνγκα πήρε το πρώτο σε με 12-10. Από εκεί και πέρα με την ψυχολογία στα ύψη ο Έλληνας παίκτης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Kishikawa και με εμφατικές νίκες (11-4 και 11-8) πήρε τη νίκη έτρεξε στον πάγκο της Εθνικής και όλοι μαζί πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη!

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας είναι η Ουγγαρία (09:30 ώρα Ελλάδος), η οποία στην πρεμιέρα ηττήθηκε από την Πορτογαλία με 3-0. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Γαλλία επικράτησε της Ρουμανίας επίσης με 3-0.

Αύριο (30.04) είναι η πιο καθοριστική μέρα για την Ελλάδα, καθώς θα αγωνιστεί δύο φορές. Στο πρώτο παιχνίδι (και το πιο κρίσιμο) η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία (06:30 ώρα Ελλάδος), ενώ έξι ώρες αργότερα θα παίξει απέναντι στη Ρουμανία. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του ομίλου ολοκληρώνονται την Πέμπτη (01.05) με αντίπαλο τη Γαλλία (09:30).

Με νίκες ξεκίνησαν Κίνα και Γερμανία

Για τον πρώτο όμιλο η παγκόσμια πρωταθλήτρια Κίνα δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Βραζιλία την οποία και κέρδισε με 3-0. Η Αυστρία στο ευρωπαϊκό ντέρμπι επικράτησε της Σερβίας με 3-1, ενώ η Πολωνία έκανε τη μίνι έκπληξη κερδίζοντας τη Ρωσία με 3-0.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της και η φιναλίστ της περασμένης διοργάνωσης Γερμανία η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Σιγκαπούρης με 3-0. Με το ίδιο σκορ νίκησε το Χονγκ Κονγκ την Ουκρανία, ενώ η Κροατία έκανε ιδανικό ξεκίνημα κερδίζοντας τη Δανία με 3-1.

Τέλος, για τον τέταρτο όμιλο η Ν. Κορέα δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να νικήσει την εξαιρετική και δυνατή Λευκορωσία (3-2), ενώ η Ταιβάν επικράτησε της Β. Κορέας με 3-1. Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου η Σουηδία κέρδισε εύκολα την Ισπανία με 3-0.

Ήττα από Βραζιλία, αλλά εξαιρετική εμφάνιση

Με τη Χριστινά Φίλη να κάνει το ντεμπούτο της στον ελληνικό πάγκο η Εθνική μας ομάδα γυναικών αντιμετώπισε στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος (Division 2) τη Βραζιλία.

Οι Έλληνες παίκτριες μπορεί να ηττήθηκαν με 3-0, όμως σε καμία περίπτωση δεν παρέδωσαν τα όπλα, ενώ θα μπορούσαν να έχουν πάρει τουλάχιστον μια νίκη. Ήταν ανταγωνιστικές, παθιασμένες, αλλά και άτυχες.

Στο πρώτο παιχνίδι η Αγγελική Παπαδάκη αντιμετώπισε την Lin Gui. Έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο παιχνίδι (13-11), όμως στα επόμενα δύο ήταν απλά φανταστική.

Στο δεύτερο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 11-4, ενώ αμέσως μετά έκανε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση επικρατώντας με 11-6 ούσα μια ανάσα από το να δώσει στην ομάδα μας το προβάδισμα.

Ωστόσο, η Gui εκμεταλλεύτηκε ορισμένα κενά διαστήματα της Παπαδάκη με αποτέλεσμα να πάρει τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια με 11-8 και 11-9 χαρίζοντας την πρώτη νίκη στην ομάδα της.

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στο παιχνίδι της Κατερίνας Τόλιου απέναντι στην Ligia Silva. Η Τόλιου ξεκίνησε ιδανικά επικρατώντας με 11-4, ενώ στο δεύτερο σετ διατήρησε τη ψυχραιμία της στα κρίσιμα σημεία του σετ επικρατώντας με 13-11.

Όμως, στο τρίτο και πιο κρίσιμο σετ η Τόλιου έχασε αυτή τη φορά με 13-11, ενώ ηττήθηκε και στα επόμενα δύο (11-9, 11-8) χάνοντας το παιχνίδι με 3-2. Το 2-0 έδινε ένα μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα στις Βραζιλιάνες, οι οποίες πήραν και το τρίτο παιχνίδι με την Jessica Yamada να επικρατεί με 11-9, 11-3 και 11-6 της Μαρίας Χριστοφοράκη.

LIVE UPDATE: Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Εθνική μας απέναντι στο Ουζμπεκιστάν με τα κορίτσια μας να επικρατούν με 3-0 νίκες χάνοντας μόλις δύο σετ. Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ.

Στις 12:30 (ώρα Ελλάδος) η Εθνική θα παίξει κόντρα στη Σουηδία, αύριο (30.04) θα βρεθεί απέναντι στο Περού (03:00), ενώ την Πέμπτη (01.05) θα κοντραριστεί με τη Σλοβενία (09:30).